Na razie topnienie czapy polarnej w Arktyce zachodzi normalnie, ale lada dzień to się zmieni. Tempo roztopów może przyspieszyć. Pytanie tylko, jak bardzo.
Dzisiejsze i prognozowane na 19-21 maja 2024 roku warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej. Tropical Tidbits
Sezon roztopów w Arktyce pozostaje spokojny, ale temperatury rosną, zbliżają się coraz bardziej do punktu odwilży. Co więcej, zmieniają się wzorce pogodowe na te bardzo niekorzystne dla trwałości arktycznego lodu morskiego. Jak pokazują mapy, rozwija się system wysokiego ciśnienia, który będzie dominować nad Morzem Beauforta, a także w sektorze pacyficznym Oceanu Arktycznego. Powstaje też układ wiatrów, który sprzyja redukcji lodu morskiego. Mapa po lewej przedstawia układ wiatrów na 19 maja. To wiatry, które przenoszą lód do Cieśniny Fram, co oznacza fizyczną redukcję lodu morskiego.
Prognozowane uśrednione wartości temperatur i ich odchyleń w Arktyce na 18-20 maja 2024. Climate Reanalyzer
Zasięg i powierzchnia lodu nadal są dość spore, ale zmiana warunków pogodowych w połączeniu z potencjałem globalnego ocieplenia przyspieszy topnienie. Prognozy wskazuje na duży wzrost temperatur w Arktyce. Dodatnie anomalie o tej porze oznaczają wcześniejsze niż zwykle przekroczenie punktu odwilży. Odwilż nad Oceanem Arktycznym punktowo już się pojawia.
Pokrywa lodowa na Morzu Beauforta (w dole zdjęcia), Czukockim (w górze zdjęcia) i Basenu Arktycznego (w prawej części zdjęcia) 17 maja 2024 roku. NASA Worldview
Bardzo lekki mróz powoduje, że dziury i szczeliny w lodzie już nie zamarzają, kiedy przez cały dzień świeci słońce. Wiatr powoduje pękanie lodu i jego kruszenie. Przy temperaturze -1oC w słońcu otwarta woda w szczelinie czy połynii już nie zamarza. Zwłaszcza że jest to słona woda. Przy temperaturze przekraczającej zero stopni lód roztapia się już cały czas. A wielu miejscach ma mniej niż 2 metry grubości.
Taka sytuacja nie oznacza, że w tym roku będzie silne topnienie takie jak w 2012 czy 2020 roku. Wszystko będzie zależało od czerwcowych i lipcowych warunków.
Zobacz także:
- Na razie w Arktyce nic strasznego się nie dzieje, ale może się zadziać, 7 maja 2024 Na razie sezon roztopów w Arktyce
przebiega mniej więcej tak samo, jak w minionej dekadzie. Jednak
temperatury rosną, zmienia się pogoda.
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuń