Strony

wtorek, 11 czerwca 2024

Potężny wyż baryczny sporo zmienił, ale to nie przesądza o wrześniowym minimum

Od kilku dni w Arktyce utrzymuje się silny antycyklon, który teraz zaczyna słabnąć. Te kilka dni zmieniło sytuację w Arktyce, ale o niczym nie przesądza. Boje pokazują, że lód się kurczy, ale czas pokaże, jak to będzie wyglądać.

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2024 roku wraz ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Wyż baryczny spowodował oczyszczenie nieba nad Oceanem Arktycznym i tym samym wzrost temperatur. To poskutkowało przyspieszeniem topnienia lodu. Jeszcze na samym początku czerwca zasięg lodu był 11. najmniejszym w historii pomiarów, teraz jest piątym. Powierzchnia lodu (area) kurczyła się wolniej, gdyż temperatury jeszcze nie go na danym obszarze nie stopiły. Więcej zrobił antycyklon, który zagęszczał krę lodową, powodując obniżanie zasięgu (extent). Nie znaczy to, że powierzchnia kurczyła się wolno. Na Morzu Beauforta doszło do szybkich zmian w powierzchni czapy polarnej, co pokazuje wykres po lewej. Także dane z boi.
 
 
Topniejąca pokrywa lodowa Morza Beauforta 10 czerwca 2024. NASA Worldview

Na zdjęciu satelitarnym widać, w jakim stanie jest lód. Błękitne odcienie na krze lodowej to woda. Dane z boi pokazują, że śnieg faktycznie się stopił, kurczyć się zaczęła też grubość lodu. 

Lokalizacja jednej z boi pokazująca stan lodu morskiego w północnej części Morza Beauforta 11 czerwca 2024 roku.

Boje, które mierzą stan lodu, przemieszczają się wraz z dryfującym lodem. W ciągu kilku dni boja pokona niewielką odległość, więc miarodajnie da radę pokazać, ja zmieniał się lód. Boja o nazwie SIMB3 2024I pokazuje, że jeszcze na początku czerwca na lodzie leżało 70 cm śniegu, teraz już tam śniegu nie ma. Lód na początku czerwca miał tam 147 cm, teraz ma 142 cm. Topnienie oczywiście przyspieszy, bo woda się nagrzeje. Powietrze ma tam od 0 do 2oC, woda wciąż ma jeszcze -1,7
oC, więc lód nie topi się od spodu, ale za kilka dni zacznie się topić także i od spodu. Wtedy topnienie przyspieszy. Należy zwrócić uwagę, że powietrze o wartości ledwie +1oC wystarczy by topić lód. Słońce świeci tam całą dobę. 

Warunki pogodowe w Arktyce. Po lewej stan dzisiejszy, po prawej 15 czerwca. Tropical Tidbits

Pogoda w Arktyce się zmieni. Wyż zaczyna już słabnąć i za parę dni ciśnienie będzie na tyle niskie, że do Arktyki wrócą chmury. To spowoduje spowolnienie topnienia lodu. Obecne tempo zmian jest bardzo szybkie.
 
Z pewnością wyż baryczny wpłynął na wrześniowe minimum, ale kilka dni nie doprowadzi do zagłady czapy polarnej w Arktyce. Niemniej obecne zmiany na pewno sprawią, że wrześniowe minimum wyniesie znacznie poniżej 5 mln km2. W 2007 roku stopienie lodu do 4,1 mln km2 było precedensem, teraz to już jest praktycznie norma. 
 
Zobacz także:
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz