Strony

wtorek, 14 marca 2023

Koniec sezonu zamarzania 2022/23

Sezon topnienia arktycznego lodu morskiego 2023 najwyraźniej się już rozpoczął. Zarówno NSIDC jak JAXA notują od ponad tygodnia straty. 

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2023 roku w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Według Narodowego Centrum Danych Lodu i Śniegu marcowe maksimum przypadło na 6 marca - 14,62 mln km2. Od tamtej pory zasięg lodu skurczył się o 0,15 mln km2. Jako że zbliża się druga połowa miesiąca oraz dzień polarny szanse na przebicie wartości z 6 marca jest niewielka.  

Zmiany zasięg arktycznego lodu morskiego w 2023 roku w stosunku do wybranych lat i średnich
dekadowych. JAXA


Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku danych Japońskiej Agencji Kosmicznej. Maksimum wypadło 3 marca - 14,12 mln
km2. Od tamtej pory pokrywa lodowa skurczyła się o 0,28 mln km2, czyli więcej niż podają dane NSIDC. Przy czym dane NSIC dla zniwelowania błędów są podawane w pięciodniowej średniej. Jednak w jednym i drugim przypadku należy mówić o końcu sezonu zamarzania, choć ten w praktyce jest trwa. Mamy tu na myśli objętość czyli ilość lodu morskiego. W tym przypadku maksimum przypada na kwiecień. Wykres obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje Zmiany tempa zwiększania/zmniejszania się zasięgu lodu morskiego w 2023 roku w zestawieniu ze zmianami z 2016 i 2022 roku oraz średniej z ostatnich 10 lat.
 
 Pokrywa lodowa na północnych krańca Morza Barentsa 13 marca 2023 roku. NASA Worldview

Topnienie lodu zaczęło się na większości obszarów wód zewnętrznych. Po zwyżce na początku marca kurczyć się zaczął ponownie lód Morza Barentsa. Wcześniej warunki sprzyjały zamarzaniu, ale trzeba zwrócić uwagę, że ze względu na temperatury większość nowego lodu, to duże kry lodowe, które zostały przeniesione z Basenu Arktycznego.  

Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz