poniedziałek, 6 marca 2023

Dwie silne fale ciepła prawdopodobnie kończą sezon zamarzania

Sezon zamarzania najprawdopodobniej się już kończy. Arktyka doświadcza uderzenia dwóch silnych fal ciepła, które mogę ten sezon już zakończyć. 

Zmiany zasięg arktycznego lodu morskiego w 2023 roku w stosunku do wybranych lat i średnich dekadowych. JAXA 

Według danych JAXA obecnie zasięg występowania lodu morskiego w Arktyce wynosi 14,07 mln km2 i jest ósmym najmniejszym w historii pomiarów. Przez ostatnie dni tempo przyrostu było szybkie, teraz są notowane spadki.

Dzisiejsze o prognozowane na 7-8 marca warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej. Tropical Tidbits

Po sporym wzrośnie dochodzi do spadku. Niewykluczone, że to już będzie początek sezonu topnienia 2023. Doszło to rozpadu wiru polarnego, teraz także w troposferze. My mamy zimę w marcu, w Arktyce zaś dochodzi do ogromnych wzrostów temperatur. 

Odchylenia temperatur od średniej 1979-2000 w dniach 6-8 marca 2023. Climate Reanalyzer

Pierwsza fala ciepła uderzyła 5 marca nad Morzem Labradorskim i Baffina, obejmują Labrador i Ziemią Baffina. Źródłem adwekcji jest wyż znad północnego Atlantyku. Ocean Atlantycki, który staje się coraz cieplejszy z powodu globalnego ocieplenia przyniósł ogromny wzrost temperatur.  Na wschodzie Ziemi Baffina w Iqaluit na przełomie lutego i marca panowały tęgie mrozy. Nocami temperatura spadała do -37
oC. W nocy 5/6 marca temperatura wzrosła do 6oC, czyli tyle ile jest ostatnio u nas. W dzień temperatura podniosła się do -2,6oC. Druga fala ciepła wkroczyła na skutek rozpadu wiru nad Morze Beringa i Czukockie, także podnosząc temperatury w podobny sposób. 

W obu przypadkach taka sytuacja przełoży się na zmiany zasięgu i powierzchni lodu morskiego. Odwilż spowoduje jego topnienie. To może oznaczać już koniec sezonu zamarzania, a początek topnienia.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz