Od samego początku sezonu topnienia zmiany w Arktyce są stosunkowo powolne. To jednak może ulec zmianie w ciągu najbliższych dni, gdyż powstają warunki, które roztopy przyspieszą.
Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2023 roku w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC
W maju tempo topnienia zaczęło przyspieszać, ale pozostawało przez cały czas w granicach średniej wieloletniej. Od marcowego maksimum utrata lodu jet o 12,4% wolniejsza od średniej z ostatnich 10 lat. Zasięg lodu morskiego według danych NSIDC i JAXA znajduje się poza pierwszą dziesiątką. Powierzchnia lodu (area) także kurczy się w tempie nie przekraczającym średniej wieloletniej. Całościowa utrata od marcowego maksimum wg. danych NSIDC jest 13,5% mniejsza od średniej z ostatnich 10 lat. Tak powolne zmiany przekładają się na stosunkowo niewielkie różnice w wielkości czapy polarnej. Największe są tradycyjnie w sektorze atlantyckim. Przyczyną jest tutaj jak zawsze presja ze strony ciepłego Oceanu Atlantyckiego. Mapa NSIDC obok ilustruje różnice w zlodzeniu arktycznych wód względem średniej 1981-2010.
Prognozowane na 26-29 maja 2023 roku warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej. Tropical Tidbits
Sytuacja w Arktyce zaczyna ulegać zmianie. Rosną temperatury, których wzrost będzie napędzał zmieniony wzór pogodowy. W dalszym ciągu będzie utrzymywał się trwały, rozległy niż baryczny. Dojdzie jednak do pewnych zmian.
Prognozowane uśrednione wartości temperatur i ich odchyleń w Arktyce na 25-27 maja i 28-30 maja 2023. Climate Reanalyzer
Ciepło, które dosłownie kotłuje się nad lądami przynosząc wysokie temperatury, zacznie spływać nad Ocean Arktyczny. Rozległy niż rozstawi się w taki sposób, że umożliwi wpłynięcie ciepłych mas powietrza nad Ocean Arktyczny. Ponadto ten zimny, przynoszący całkowite zachmurzenie cyklon kurczy się. To wraz z sąsiadującymi z nim wyżami barycznymi ułatwi ciepłym masom powietrza znad lądu docieranie nad obszar Oceanu Arktycznego, co pokazują mapy i animacja obok. Duża rolę będzie tutaj odgrywać wyż nad zachodnią Syberią, który obecnie przynosi sięgające prawie 30oC temperatury w zachodniej części Rosji. I to na wyższych niż polskie szerokościach geograficznych. Nawet w leżącym w pobliżu Morza Białego Archangielsku temperatury ostatnio osiągają 24oC. Gdzieby tam u nas takie temperatury miały być.
Powierzchnia pokrywy śnieżnej w 2023 roku dla Ameryki Północnej, Europy i Azji w zestawieniu ze średnią 2000-2019. NSIDC, grafika Nico Sun
Adwekcja ciepła zostanie ułatwiona także z powodu małej powierzchni śniegu. Śnieg szybko się topi. Szczególnie w Ameryce Północnej doszło do rajdu z topnieniem śniegu wiosną tego roku. Temperatury rosły niezwykle szybko, sięgając 30oC w zachodniej Kanadzie, co doprowadziło do ogromnych pożarów. Euroazjatycka część nadrabia jak widać na wykresie zaległości. Brak śniegu, to zupełnie inny bilans cieplny powierzchni Ziemi i dolnej warstwy atmosfery, gdyż śnieg ma inne albedo.
Pokrywa lodowa na Morzu Karskim 24 maja 2023 roku. NASA Worldview
Brak śniegu wokół czapy polarnej z założenia oznacza jej szybkie topnienie. Biorąc pod uwagę grubość lodu, to dotychczasowe powolne zmiany mogą bardzo szybko zostać nadrobione. Topnienie lodu, spadek jego zasięgu może przyspieszyć.
Zobacz także:
- Z wyjątkiem pożarów w Kanadzie nic się nie dzieje, niedziela, 21 maja 2023 W Arktyce w dalszym ciągu sezon roztopów przebiega spokojnie. Warunki atmosferyczne dla topnienia czap polarnej przez ostatnich kilka dni były umiarkowane.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz