W tym roku w zachodniej Kanadzie sezon pożarów okazuje się być wyjątkowo dotkliwy. Do tej pory spalonych zostało 390 tys. ha terenu. To efekt działania wyjątkowo wysokich temperatur, co jest rezultatem ocieplającego się klimatu. Pożary zmusiły do ewakuacji 29 tys. mieszkańców. Ogniska pożarów okazały się na tyle niebezpieczne, że kanadyjskie firmy naftowe zostały zmuszone do wstrzymania wydobycia ropy. W związku z pożarami wprowadzony został stan wyjątkowy.
Lokalizacje pożarów w zachodniej Kanadzie 6 maja 2023 roku. NASA Worldview
Na powyższym zdjęciu satelitarnym można zobaczyć, że pożary, które wybuchły na początku maja, były ogromne. Dym bardzo szybko dotarł na wybrzeże Oceanu Arktycznego. Za pożary odpowiedzialne są anormalnie wysokie temperatury i idące z nimi w parze suche warunki. W Calgary, kanadyjskim mieście leżącym na szerokości geograficznej Wrocławia na początku maja temperatury sięgały 25-27oC. 4 maja, kiedy u nas było rześko, tam temperatura wzrosła do 27,6oC. Aktualnie się ochłodziło, spadł deszcz, który ugasił większość pożarów. Jednak 12 maja temperatury mają zacząć rosnąć. Przewiduje się, że 15 maja będzie tam nawet 28oC. W dniach 1-6 maja, jak pokazuje mapa obok, temperatury były nawet 10oC wyższe od średniej wieloletniej. Subarktyczna roślinność nie jest przystosowana do takich warunków, więc jest podatna na pożary.
Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2023 roku w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC
Tymczasem sezon topnienia lodu w Arktyce nadal przebiega dość spokojnie. Tempo utraty lodu zbliżone jest do średniej wieloletniej. Zasięg lodu morskiego znajduje się poza pierwszą dziesiątką. Według prognoz do połowy maja sytuacja nie ulegnie zmianie. Nad dużą częścią Oceanu Arktycznego będzie utrzymywał się rozległy układ niskiego ciśnienia z zimnym powietrzem. Jednak, jeśli wierzyć długoterminowym prognozom, w drugiej połowie miesiąca mogą zacząć zachodzić zmiany, które mocno przyspieszą topnienie lodu.
Moje zainteresowanie od 5 lat to jest aktywność słoneczna jestem prawie codziennie. Czy tego roku będzie jeden milion kilometrów kwadratowych czy 10 kilometrów we wrześniu lodu w Arktyce dodam CO2 atmosferze jakiś marginesowy gaz co niby ma ocieplać klimat na ziemi napiszę krótko słońce ma inne plany z mojej obserwacji zachowania się słońcach od 94 roku XX wieku obawiam się po 2030 roku może być Arktyka zakuta lodem a nie brakiem lodu to są moje obserwacje jak słońce nie zmieni swoich planów na razie żaden naukowiec nie wie jak będzie zachowywało się słońce w dalszym okresie jaka będzie aktywność słoneczna
OdpowiedzUsuń