Strony

piątek, 14 lipca 2023

W Arktyce zaczęły dominować wyże - jest reakcja w skali roztopów

Warunki atmosferyczne w Arktyce uległy zmianie. Zaczęły dominować układy wysokiego ciśnienia, zmieniły się też kierunki wiatrów. Efektem jest przyspieszenie roztopów, po wcześniejszym kilkudniowy spowolnieniu.  

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. University of Bremen/AMSR2

Granica lodu morskiego zaczyna "odczepiać się" od wybrzeży Ameryki Północnej i Azji. Tworzą się prześwity. Lód staje się cieńszy i kruszy się. Są to jednak zmiany, które mieszczą się w granicach tego, co działo się w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2023 roku w stosunku do wybranych lat i średnich dekadowych. JAXA

Spadek zasięgu lodu, a także jego faktycznej powierzchni  przyspieszył. W dalszym ciągu pokrywa lodowa jeśli chodzi o zasięg (dane JAXA) znajduje się poza pierwszą dziesiątką. Tak więc dotychczasowe zmiany niewiele zmieniły. Całościowa utrata lodu od marcowego maksimum jest 6,4% mniejsza od średniej z ostatnich 10 lat. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zaobserwowano też dość spory spadek koncentracji lodu. Z 75% na początku lipca do 67% 13 lipca. To dość dużo, obecna koncentracja lodu (stosunek powierzchni do zasięgu) zbliża się do rekordowych wartości. Jak więc widać, ten sezon topnienia w Arktyce nie jest wcale aż taki słaby. Jakby nie patrzeć, lipiec zaczął się już z nieco innymi warunkami dla topnienia lodu.
 
Dzisiejsze i prognozowane na 15-17 lipca 2023 roku warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej. Tropical Tidbits
 
Nad praktycznie całym Oceanem Arktycznym średnia dobowa temperatura przekracza zero stopni. W dniach 1-11 lipca od Alaski po Svalbard temperatury były nawet 6
oC wyższe od średniej wieloletniej. Ostatnio dominować zaczęły układy wysokiego ciśnienia. Wyże nie są silne, więc chmury nie zniknęły całkowicie, ale w wielu miejscach, nad dużymi obszarami występowało i występuje małe zachmurzenie lub jego brak. Według obecnych prognoz wysokie ciśnienie z dodatnim dipolem arktycznym będzie występować nadal. Sam dipol nie będzie miał wzorcowego układu wiatrów, ale będzie miał niszczący wpływ na lód. Animacja obok pokazuje wyraźną dominację odwilży. Także na biegunie północnym temperatura przekracza i będzie nadal przekraczać zero stopni. 

Pokruszony pak lodowy w Basenie Arktycznym od strony Morza Łaptiewów 13 lipca 2023 roku. NASA Worldview

Pokruszony pak lodowy w Basenie Arktycznym od strony Morza Beauforta 13 lipca 2023 roku. NASA Worldview

Widać więc zmiany w wyglądzie lodu. Choć koncentracja lodu, jak wyżej wspomniano  zbliżyła się do rekordowej wartości, to obecne zmiany są typowe dla tych z ostatnich kilkunastu lat. Wzory pogodowe nie są ekstremalne, i nie będą w ciągu najbliższych dni ekstremalne. Nie należy więc oczekiwać, że dojdzie do rewolucji w topnieniu. Tyle tylko, rozmiary czapy polarnej będą znajdować się ponownie w pierwszej dziesiątce najmniejszych wartości, ale nie na podium. 

Żeby wrześniowe minimum znalazło się na podium, to obecne warunki pogodowe musiałby się utrzymać do końca lipca. Potem, w sierpniu musiałyby się pojawić sztormy. Wtedy pokrywa lodowa zeszłaby poniżej 4 mln km2, ale raczej byłoby to 3,9 mln km2, gdzieś w połowie września. 
 
Zobacz także:
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz