poniedziałek, 3 lipca 2023

Zmieniła się pogoda, topnienie przyspiesza

Tempo topnienia czapy polarnej w Arktyce zaczyna przyspieszać w odpowiedzi na zmianę warunków atmosferycznych w regionie. Są to zmiany niewielkie i trwają od kilku dni, ale według prognoz nieco przyspieszone topnienie może utrzymać się przez kolejne kilka dni. Przynajmniej kilka dni, gdyż nie wiadomo, jak będzie się kształtować pogoda w kolejnych tygodniach lipca. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje aktualny zasięg i koncentrację arktycznego lodu morskiego. 
 
Dzisiejsze i prognozowane na 4-6 lipca 2023 roku warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej. Tropical Tidbits
 
Od kilku dni tempo spadku zasięgu lodu morskiego jest nieco szybsze od średniej z ostatnich 10 lat, wyraźnie też szybsze od średniej z przełomu XX i XXI wieku. Całościowa utrata lodu od marcowego maksimum nadal jest o 2,7% wolniejsza od średniej z ostatnich 10 lat. W maju i przez większość czerwca warunki dla roztopów były słabe. Te dane mogą ulec zmianie, gdyż sprzyjające roztopom warunki atmosferyczne utrzymają się przez kolejne dni. W Arktyce będzie panować zjawisko określane jako dodatni dipol arktyczny. 
 
 
Prognozowane uśrednione wartości temperatur i ich odchyleń w Arktyce na 3-5 lipca i 6-8 lipca 2023. Climate Reanalyzer

Dipol nie będzie silny, gdyż wyż baryczny nie utworzy układów wiatrów wynoszących lód przez cieśninę Fram. Dryf ten będzie dość ograniczony, ale do przemieszczenia lodu od Pacyfiku w kierunku Atlantyku dojdzie. Wyż baryczny znad Morza Beauforta będzie też zdominowany przez słabe układy niskiego ciśnienia. Arktyka pozostanie bardzo wilgotnym miejscem i przeważnie pochmurnym.  Antycyklon spowoduje lokalną zmianę pogody, w wyniku czego dojdzie do wzrostu temperatur. Temperatury nad częścią Morza Beauforta i Basenu Arktycznego będą nawet 1,5
oC wyższe od średniej wieloletniej, co o tej porze roku jest dużą wartością. W praktyce, jak pokazuje animacja oznacza wzrost temperatury do 2oC powyżej zera. 

Resztki lodu na Morzu Karskim 2 lipca 2023 roku. NASA Worldview

Mokry, pokryty stawami roztopowymi pak lodowy w Basenie Arktycznym. W dole widoczne są wyspy Archipelagu Arktycznego.
 
Czapa polarna będzie się więc topić szybciej niż w ostatnich dniach, ale to nie spowoduje, że w tym roku wrześniowe minimum znajdzie się na podium.

Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz