sobota, 19 listopada 2016

Globalny zasięg lodu morskiego uległ załamaniu

Zmiana warunków pogodowych w Arktyce się rozpoczęła, ale na razie jeszcze nie widać efektów. To jest dopiero początek, teoretycznie wyż baryczny powinien spowodować radykalne ochłodzenie, brak chmur oznacza ucieczkę ciepła do wyższych partii atmosfery. Jednak obecna sytuacja jest katastrofą i nawet zmiana warunków pogodowych może niewiele zmienić. Temperatury przekroczyły już wszelkie możliwe normy, i obecna sytuacja zaczyna bardziej przypominać poprzedni interglacjał niż ten, w jakim żyjemy od ponad 10 tysięcy lat.


Porównanie zasięgu lodu w 2012 i 2016 roku dla 18 listopada. AMSR2, Uni Bremen

Przede wszystkim rzućmy okiem na czapę polarną w 2012 roku. Widzimy, że w tym roku sytuacja jest dużo gorsza niż cztery lata temu. Doszło do sytuacji gdzie wiatr i ciepło otworzyły zachodnią część Przejścia Północno-Wschodniego. Wolna od lodu jest Cieśnina Wilkickiego, która łączy Morze Karskie i Łaptiewów. Cztery lata temu, po wielkim, rekordowym topnieniu Morze Czukockie było już prawie zamarznięte. Tak samo Morze Karskie, gdzie powstał już wtedy spory obszar lodu przybrzeżnego. Przez ostatnie dni mieliśmy w Arktyce sytuację, gdzie lód wycofywał się.

Zasięg lodu morskiego w 2016 roku. JAXA

Dane JAXA pokazują, że zasięg lodu morskiego 18 listopada wyniósł 8,32 mln  km2, tym samym pokrywa lodowa Arktyki jest o blisko milion kilometrów kwadratowych mniejsza niż w 2012 roku. 

Zasięg lodu arktycznego lodu morskiego w 2016 roku. NSIDC

Dane NSIDC z kolei pokazują, że 18 listopada zasięg lodu wyniósł 8,66 mln  km2, a tym samym jest o 0,7 mln  kmmniejszy od tego z 2012 roku, w analogicznym czasie. 

Czerwona i niebieska krzywa oznacza możliwe scenariusze, które po tym co się stało, zostały zmodyfikowane. Przez dwa dni czapa polarna kurczyła się. Dwie podstawowe przyczyny to wiatr (warunki pogodowe) i temperatury. Dawniej też dochodziło do sytuacji, kiedy lód mógł się wycofywać późną jesienią, nawet 100 lat temu mogło dochodzić do takich sytuacji. Tak powiedzą wszyscy sceptycy. I owszem, tak mogło być. Tak było też w 2013 roku. Tyle tylko, że wtedy takie wyskoki mogły się pojawiać bez konsekwencji, bo pokrywa lodowa Oceanu Arktycznego była większa i znacznie grubsza niż dziś. Teraz takie zmiany mogą oznaczać być, albo nie być dla czapy polarnej. 

Niebieski scenariusz oznacza zmianę warunków, gdzie zgodnie z prawami, wyż baryczny, który zaczyna się tworzyć, sprawi, że w Arktyce w czasie nocy polarnej zrobi się zimno i sucho. Tak więc tempo zamarzania ruszy, a potem powinno przyspieszyć. 7-dniowa prognoza zakłada, że wyż rozbuduje się i spowoduje dosyć spore ochłodzenie w Arktyce. Ale jak zobaczymy na animacji obok, to te ochłodzenie wcale takie wielkie nie będzie. Żeby wyż był skuteczny, to musi być trwały, no i nie może być takiej sytuacji, gdzie jest wyż nad biegunem północnym, ale znad oceanów, np. Spokojnego, wciąż dostaje się ciepło. Np. dzięki sztormom. Taki scenariusz, jeśli wyż utrzyma się przez dwa tygodnie i porządnie wychłodzi Arktykę, to najpóźniej 16-17 grudnia zasięg lodu przestanie być rekordowy. W optymistycznej wersji jeszcze w pierwszej dekadzie grudnia. Mimo to i tak pokrywa lodowa będzie należeć do tych najmniejszych, znajdując się na drugiej pozycji. 

Czerwony scenariusz to już ewidentna katastrofa klimatyczna, pisana wielkimi literami. Dochodzi do zmiany warunków pogodowych, ale jak widzimy na to animacji nie przynosi od razu żądanych rezultatów. W tym scenariuszy wyż nie trwa wiecznie. Znika po 10 dniach i warunki pogodowe ulegają zmianie, lub staje się płytki. Do tego niże lub wyże tak ustawione utrudniają zamarzanie lodu w akwenach, które zamarzają jako ostatnie. W rezultacie do końca roku pokrywa lodowa pozostaje rekordowo niskich rozmiarów, i to z nawet dużą różnicą. 

Znormalizowana anomalia globalnego zasięgu lodu morskiego na Ziemi. NSIDC, Wipneus


Globalny zasięg lodu morskiego. NSIDC, Wipneus

W Arktyce lód przyrasta bardzo powoli, wręcz topnieje. Na Antarktydzie lód morski wokół kontynentu topnieje bardzo szybko, bo oceany są bardzo ciepłe, a i ciepłe masy powietrza wdzierają się nad ten lodowaty obszar. To sprawia, że globalnie lodu jak bardzo mało. Jeszcze ponad tydzień temu anomalia wynosiła 4 mln  kmteraz to już 5 mln  km2. To może być początek radykalnej zmiany w planetarnym klimacie.

Wygląda na to (choć pierwsza jaskółka wiosny nie czyni), że mamy do czynienia z nagłą zmianą klimatu. Scenariusz McPhersona chyba się sprawdza. Owszem temperatury globalne ostatnio nieco spadły, i być może spadną. Ale energia nie ginie. Sceptycy, negacjoniści i tak powiedzą swoje. np. nastraszą nas srogą zimą, a prognozy zakładają jej brak. Przynajmniej na razie. W następnym tygodniu ma być nie tylko ciepło, ale i słonecznie. Rosyjski wyż zamiast przynieść nam zimę, przyniesie nam ocieplenie, bo będzie tak, a nie inaczej ustawiony. Co więcej, ciepło zrobi się w północno-zachodniej części Rosji. W Skandynawii już mamy odwilż. A poza tym zima nie sprowadza się tylko do samej Polski, w innych regionach pewnie padną rekordy ciepła, jak w ostatnio w USA


Sytuacja jest katastrofalna, bo takie rzeczy mieć miejsca nie powinny. Prędzej czy później poczujemy konsekwencje, nawet jeśli to nie będziemy my. To ucierpi ktoś inny. Teraz jest późna jesień, nie zbieramy plonów, co nie znaczy, że możemy spać spokojnie. Co jeśli z powodu takich zmian w Arktyce dojdzie do jakichś przewrotów w pogodzie na wiosnę, co odbije się na plonach? Potem latem? Nawet jak nie u nas, to gdzie indziej. Tylko, że te "gdzie indziej", lub "gdzieś tam daleko" wywróciło politykę UE do góry nogami, zbudowało sobie namioty w środku Paryża, czy wzbudziło niepokój w sercach polskich polityków. Tym problemem są uchodźcy klimatyczni, których rzeka wcale nie wyschła (co najwyżej przyschła), a może się w przyszłości nasilić. 


Zobacz także:


75 komentarzy:

 1. To nie będzie tak! Zima niebawem przyjdzie i zrobi nam front wschodni. Lód owszem topnieje ale powiększa się powierzchnia oceanów i to fałszuje wyniki. Poza tym gradient stężenia uwalniającego się metanu jest stale ujemny a zatem wystarczy że napłyną ciepłe masy gnane pasatami a antypasat przerzuci je dalej. Będzie dobrze i jak siedzę przy kominku i pociągam z butelki burbon tak się nie ruszę. Czekam na zimę i już. Będzie mróz jak s.....yn!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to będzie zima, i co z tego? U nas będzie, to gdzie indziej nie będzie i tyle. w 2010 roku była zima w Polsce, a to był to rekordowo w tedy ciepły rok na Ziemi. W poprzednim poście jak mapa prognozowanych anomalii temperatur. Wychodzi, że grudzień będzie w normie. A nawet jeśli nie, to wiesz co będzie gdzie indziej. Coś kosztem czegoś. U góry na początku jest mapa anomalii, przypatrz się jak to wygląda, a nie patrzysz tylko na Polskę.

   Usuń
  2. "Lód owszem topnieje ale powiększa się powierzchnia oceanów"

   Czy autor może wytłumaczyć powyższą złotą myśl?

   kslawin

   Usuń
  3. Jeśli podnosi się poziom oceanów to automatycznie zwiększa się ich powierzchnia ws do lądów. Proste. Myślę że o to chodziło autorowi.

   Usuń
 2. A co z oceanami? Kiedyś mówiono, że topnienie lodowców spowoduje nagły wzrost poziomu wód, a tymczasem jakoś o tym nie słychać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wybierz się na Tuvalu, albo Kiribati i spytaj się ludzi, czy słychać czy nie słychać.

   Usuń
  2. Jak lód pływa po wodzie to jego topnienie nie zmienia poziomu wód. Poziom oceanów podnosi się gdy napływa woda z topniejacych lodowców lądowych.

   Usuń
  3. Wiem, ale nie to chodzi. Krótko mówiąc cieplejsza Arktyka oznacza wzrost temperatur na Ziemi, a szczególnie w regionie Grenlandii.

   Usuń
 3. No dobrze zatem co robić? Chiny i Indie emitują coraz więcej. Widocznie tak ma być i lód ma zniknąć z planety Ziemia. Może faktycznie czas szykować Marsa do zamieszkania?

  OdpowiedzUsuń
 4. Pokrywa lodowa na Arktyce jest najmniejsza w historii, tylko co z tego? 8,5 mln km² to wciąż olbrzymi obszar. To prawie 30 razy więcej niż wynosi terytorium Polski i pewnie nieprędko ta czapa lodowa stopnieje. Pytanie też co konkretnie takiego strasznego się stanie, gdy ten lód przestanie istnieć? Ja tu widzę prawie same korzyści, począwszy od ułatwionej żeglugi, przez dostęp do olbrzymich i niemal nieograniczonych złóż mineralnych a skończywszy na cieplejszych, czyli oszczędniejszych dla naszych portfeli zim. Ciepło zawsze lepsze jest niż chłód.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "dostęp do olbrzymich i niemal nieograniczonych złóż mineralnych"-to pewnie dla ciebie najwazniejsze. Jesteś trollem z ambasady Federacji Rosyjskiej czy USA?Bo jak nie to poczytaj sobie o tym, jaką rolę w regulacji klimatu pełnią czapy lodowe na biegunach Ziemi.Hubert wiele razy już o tym pisał. Może i w Polsce jak zrobi się cieplej, to biedaki mniej wydadzą na ogrzewanie, tyle że Polska to nie cały świat.

   Usuń
  2. Nie jestem trollem, ale zwykłym obywatelem, który potrafi liczyć każdy grosz. Zanik lodu i ocieplenie się klimatu spowoduje zwiększoną podaż surowców przy jednoczesnym spadku zapotrzebowania na nie, co pociągnie za sobą drastyczny spadek cen ropy, gazu i uczyni nasze życie tańszym, wygodniejszym, czyli po prostu łatwiejszym i lepszym. Wszystkim wyjdzie to na dobre. Tu nie chodzi tylko o surowce, ale też ziemię na Antarktydzie, którą gdyby nie ta lodowa czapa można by zasiedlić i uprawiać czerpiąc zyski. Owszem, stopnienie wszystkich lodów na lądach podniesie poziom wód i zabierze trochę ziemi, ale odsłoni wielką Grenlandię i Antarktydę. Woda w postaci stałej generalnie nie jest człowiekowi do życia potrzebna. Pozostaje tylko się cieszyć i kibicować GO, aby Arktyka a potem Antarktyda jak najszybciej uwolniły się od lodu.

   Usuń
  3. Wyższa średnia temperatura to nie tylko cieplejsze zimy ale też cieplejsze lata. Czyli na przykład fala upałów która trwa ponad miesiąc. Jakie ma to skutki dla gospodarki przekonaliśmy się w zeszłym roku, gdy w sierpniu wprowadzono stopnie zasilania a rolnikom wyschły pola.
   Wygląda na to, że nie umiesz liczyć każdego grosza.

   Usuń
  4. Susza nigdy tak nie zuboży człowieka jak powódź. Analogicznie nadmierne ciepło nigdy tak nie zuboży jak chłód. Z dwojga złego zdecydowanie lepiej aby klimat się ocieplał niż miałby się ochładzać. Zwłaszcza tak zimny klimat jaki ma Polska. Uprawy zawsze można zmienić na bardziej odporne na susze, a po lodem nic nie urośnie.

   Usuń
  5. "Analogicznie nadmierne ciepło nigdy tak nie zuboży jak chłód."
   To zależy jakie ciepło i jaki chłód.Do tego są jeszcze groźne efekty towarzyszące wysokim temperaturom jak silne burze czy nawet huragany.

   Usuń
 5. @HB
  1) Chrzanisz. Siejesz propagandę. Ci "uchodźcy" w Europie to nie żadni "uchodźcy klimatyczni" tylko sponsorowana przez p. Sorosa i CIA (za informacjami służb Austriackich) armia Mahdiego wprowadzona do Europy po to zniszczenia by zniszczyć chrześcijaństwo i państwa narodowe. Nie znasz się nie siej propagandy bo po pierwsze skąd ci "biedni uchodźcy" mają forsę na opłacenie swojego przemytu a po drugie dlaczego są inaczej traktowani pod względem prawnym w sytuacji popełniania przestępstwa niż biali Europejczycy. Więc dokonujesz manipulacji.

  Druga sprawa to problem CO2. Zacytuję informacje z PCh24 (Szczyt klimatyczny COP22 w Marrakeszu: Kerry straszy ociepleniem, a zdaniem naukowców „idiotyzm”):
  "Jednak – jak sam przyznał kiedyś szef grupy roboczej IPCC III ONZ Ottmar Edenhofer – w polityce klimatycznej nie chodzi o zwalczanie zmian klimatycznych, lecz redystrybucję bogactwa...

  Tymczasem na konferencję w Marakeszu kilkudziesięciu profesorów i uczonych, w tym noblistka, przygotowało „Raport o stanie klimatu”, w którym podkreślono, że wszystkie tak zwane rozwiązania, mające zwalczać rzekome globalne ocieplenie są „czysto symboliczne” i „bezsensowne”.

  Profesor Philip Stott z Uniwersytetu w Londonie stwierdził: zasadniczo chodzi o to, że zmiana klimatu uzależniona jest od setek czynników lub zmiennych, a sama idea, że możemy zarządzać zmianami klimatycznymi w przewidywalny sposób poprzez zrozumienie i manipulowanie jednym politycznie wybranym czynnikiem (CO2) jest błędna. To nonsens naukowy."


  Na stronie PCh24 jest też link do tego raportu. Aczkolwiek ocieplenie jest faktem i nigdy temu, choć nie znam się na klimatologii nie przeczyłem to faktem jest, że w grę wchodzą olbrzymie pieniądze związane z tym przekrętem pod nazwą "Globalne ocieplenie". Sam kiedyś pisałeś, że ponieważ inni nie chcą zastosować się do zaleceń to przynajmniej my. Zatem dlaczego główne ciężary mają ponosić najbiedniejsi gdy tymczasem bogaci mają to w d... Dlaczego to my mamy zbawiać świat? Czyżby jednak "Globcio" było religią a jego propagatorzy wyznawcami owej religii, jak Świadkowie Jehowy nie liczący się z logiką?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ps
   Przepraszam za błędy składniowe i "literówki". Niedokładnie sprawdziłem pisownię
   1) za informacjami służb austriackich
   2) armia Mahdiego wprowadzona do Europy w celu niszczenia by zniszczyć chrześcijaństwo i państwa narodowe

   Usuń
  2. Pierdołami się martwisz.zniszczenie religii to nie problem.Problemem są tylko dzikusy i ci co ich wspieraja.

   Usuń
  3. Czytasz PCh24, zakładam że jesteś Chrześcijaninem, na pewno znasz te słowa: "...na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą".

   Usuń
  4. Nie jestem frajerem jak ty.W brednie nie wierzę.

   Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  6. Człowieku zastanów się po co Sorosowi i CIA by była islamizacja Europy? Nie dość że Żydzi nienawidzą muzułmanów ze wzajemnością i zaczynają żyć w strachu w zachodniej europie, to jeszcze by chcieli wywołać w Europie aktywizację ruchów skrajnej prawicy, której się sprzeciwiają? Dla mnie jest to całkiem nielogiczne.
   Oczywiście w sporze klimatycznym wchodzą w grę olbrzymie pieniądze, przemysł naftowy jest przeolbrzymi. Mnóstwo ludzi straciłoby fortunę, gdyby świat zaczął wspólnie wycofywać się z węgla i ropy na rzecz odnawialnych źródeł energii.
   Stąd bardzo aktywne jest lobby węglowe, bo jak to jest że zdecydowana większość naukowców mówi że to człowiek przede wszystkim przyczynił się do globalnego ocieplenia, a większość zwykłych ludzi w to nie wierzy? Ktoś ich musiał przekonać, mitami i miejskimi legendami, które są powtarzane na każdym możliwym kroku.
   Oczywiście pewni ludzie by zarobili fortunę na OZE na miejsce tych związanych z ropą i węglem, ale najważniejsze jest to żeby człowiek szanował środowisko naturalne, które daje mu dom i pożywienie. A mamy niestety takie smutne statystyki, że w latach 1970-2012 całkowita liczebność populacji kręgowców spadła o 58 proc, Wielka Rafa Koralowa już praktycznie jest martwa. Do zwykłych ludzi niestety to nie trafia, bo są zbyt zajęci codziennym życiem, a ci bogatsi nimi manipulują dla swoich celów. I takie mamy efekty, że oprócz UE nikomu się nie uda znacząco zredukować emisji CO2.

   Usuń
  7. Nie wazne czy śa to nachodzcy sorosowi czy klimatyczni trzeba ustawic MG-42 i to ich zatrzyma bo tu nic dla nich nie ma i nikt nie bedzie sie z nimi dzielił czymś czego nie ma.

   Usuń
 6. @Anonimowy20 listopada 2016 13:11

  Ach błysnąłeś geniuszem, że ho, ho. Te jak piszesz "dzikusy", zwalczając jedną religię (Chrześcijaństwo, a właściwie Katolicyzm) wprowadzają drugą. Jej efektem w ramach preferowania neutralności światopoglądowej państwa czyli równości, wolności i braterstwa jest postępujące panowanie szariatu do którego powoli dostosowuje się te "demokratyczne" prawodawstwo europejskie. Jeszcze zatęsknisz za wrednymi katolami. No chyba, że zaczniesz bić głową w asfalt przez dywanik 5x dziennie jak to już ma miejsce w miastach francuskich. Albo np. kierowca autobusu, muzułmanin, zatrzymuje go i robi przerwę na modlitwę. Ciekawe masz być na konkretną godzinę w sądzie np. i przegrywasz sprawę bo muzułmanin musiał się pomodlić. A jak mu przerwiesz to żeś rasista i ksenofob, i należy Ci się proces np. za bluźnierstwo... "Geniuszu".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ps
   Ze zmianą religii zmieniają się obyczaje. Europę kształtowało chrześcijaństwo, które teraz jest wypierane. Sukces islamizacji za pomocą "uchodźców" powoduje, że dotychczasowe obyczaje zostaną (już zostają) uznane za przestępcze.

   Usuń
  2. Ty jesteś aż tak głupi czy tylko udajesz?Czy nie tolerowanie katolicyzmu oznacza że toleruję islam???To co opisujesz nie ma nic wspólnego z moimi poglądami.Nie toleruję żadnych religii.A jeżeli robol by się zatrzymał i świrował powinien zostać natychmiast wylany z roboty.
   "Jej efektem w ramach preferowania neutralności światopoglądowej państwa czyli równości, wolności i braterstwa jest postępujące panowanie szariatu do którego powoli dostosowuje się te "demokratyczne" prawodawstwo europejskie. "
   Totalna bzdura.Na zachodzie nie preferuje się nic takiego.Nawet jeżeli były takie deklaracje więc nie bredź.Na zachodzie Europy nie ma neutralności światopoglądowej.A może masz za mały rozumek aby to pojąć??
   Na miejscu władzy gdybym był akcje w moim kraju jak demonstracje fundamentalistów religijnych skończyłyby się ich wizytą pod gąsienicami czołgów.

   Usuń
  3. @Anonimowy20 listopada 2016 16:33
   Do tego, że jestem "głupi" to "GW" już mnie od dawna przyzwyczaiła. Otóż laickość państwa, którą się tak chełpi np. Francja jest w narracji "niezależnych mediów głównego nurtu" podawana jako "neutralność światopoglądowa" i w ramach tej "neutralności" ruguje się chrześcijaństwo skąd się da. A wprowadza Islam. Tak już jest, że zawsze dominuje jakaś wiara. W PRL-u był to ateizm znany pod nazwą "światopoglądu naukowego". Na zachodzie to laickość z genderowym praniem mózgów zamieniany obecnie na Islam. Coś pominąłem. Nasze czasy pokazują, ze religią może być wszystko. Np. globalne ocieplenie także. W każdym razie polecam lekturę prof. Feliksa Konecznego. Zaręczam Szanownemu Internaucie, że nie ma coś takiego jak neutralność światopoglądowa, bo nie można wyznawać różnych wartości. Np. być zwolennikiem praw kobiet i jednocześnie hinduistycznego obyczaju palenia wdów albo wolności aborcji i jednocześnie świętości życia od poczęcia aż do śmierci. Dlatego likwidacja katolicyzmu nie będzie skutkować wolnością jak się to niektórym wydaje. Będzie coś w zamian, np. komunizm.

   Usuń
  4. Co za bełkot od rzeczy.Francja może się chełpić.Ale ja nie będę się tłumaczył z tego.Francja nie jest laicka.Więc nie pleć andronów.I nie pisałem o tym czy jest neutralność świapoglądowa.
   "Np. być zwolennikiem praw kobiet i jednocześnie hinduistycznego obyczaju palenia wdów albo wolności aborcji i jednocześnie świętości życia od poczęcia aż do śmierci"
   A to zupełne brednie.Ale szkoda fatygi na takiego.Przypominasz tych co twierdzą mimo faktów że klimat się nie zmienia.

   Usuń
  5. @Anonimowy20 listopada 2016 20:01
   A powiedz mi w czym te brednie? Umiesz te przeciwieństwa pogodzić? Bo wyrwałeś zdanie z kontekstu i rżniesz znafcę.

   Usuń
  6. Brednie polega na tym że życie nie rozpoczyna się od poczęcia.Ale wy Watykanczycy tego nie pojmujecie.

   Usuń
 7. Absolutnie popieram kolegów wyżej, na razie to nie są żadni klimatyczni uchodźcy. To zwykła banda nierobów, dodatkowo chcących nam ustanawiać własne prawa.
  Hubert masz otwarty umysł, bo przecież analizujesz wiele danych chociażby klimatycznych, ale nie wypowiadaj się na tematy o których nie masz zielonego pojęcia. Skorzystaj ze swego analitycznego umysłu i zbierz dane na temat sytuacji społecznej np, z francji, norwegii, szwecji- dochodzi tam do absurdów, lewackich absurdów.
  Zgwałcony przez araba lewicowy polityk norweski składa samokrytykę za to że zgłosił ten fakt na policje i biednemu uchodźcy grozi za to deportacja. Skretynienie zlewaczałej elity zachodnioeuropejskiej jest niewyobrażalne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Boże gdzie to miało miejsce. Wygrzmocił gościa a ten złożył samokrytykę? Jak to możliwe?! Co to za człowiek, czy to jeszcze człowiek?

   Usuń
  2. "http://niezalezna.pl/78732-gdzie-granice-absurdu-uchodzca-zgwalcil-polityka-ten-ma-wyrzuty-sumienia-bo-oprawce-deportowan"

   Nie wiadomo co groźniejsze: lewacy czy "uchodźcy"?

   Usuń
  3. Kategorycznie protestuję przeciw takim tekstom!Nie każdy lewak to zwolennik multikulti!

   Usuń
  4. @Anonimowy20 listopada 2016 16:36
   Poważnie? Ja tam w Europie innych "geniuszy" niż lewaki u władzy nie widzę. A każdy kto nie "śpiewa" z tego samego klucza co oni to jest przebrzydłym naziolem, znaczy się prawackim oszołomem.

   Usuń
  5. @Rafał Skibiński
   Globalne ocieplenie przyłożyło się do wojny w Syrii
   http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/raport-globalnie-ocieplenie-a-rewolucja-w-syrii-82

   Wzrost cen żywności z powodu spadku plony wynikających np. z coraz większych susz, oznacza niepokoje społeczne. Resztę historii już znasz.

   Usuń
  6. @HB
   Oczywiście 11/9 to też spowodowało "ocieplenie". Komórek mózgowych u tych, którzy zdetonowali ładunki jądrowe pod wieżami (ale to jak wiadomo teoria spiskowa wyssana z brudnego palucha oszołoma) oraz u tych co oskarżyli Saddama o posiadanie broni chemicznej rozpętując wojnę z Islamem, wprowadzając "demokrację" w krajach Islamu przy pomocy pieniędzy p. Sorosa oraz likwidując Kadafiego i tym samym zasobność mieszkańców Libii i rozpętując wojnę w Syrii. I wszystko w imię walki o pokój i dobrobyt na świecie. Także, jak widzę z Twojego wpisu, w imię walki z "globalnym ociepleniem". A tu jeszcze link do różnych informacji o pomysłach rządzących Europą jakby tu pomóc uciśnionym przez "globalne ocieplenie", skoro już tak użalamy się nad losem "biednych uchodźców klimatycznych", których na pewno będzie coraz więcej, bo p. Merkel i inni "umiłowani przywódcy" po nocach nie mogą spać zatroskani o ich los i los całej planety, a na pewno Europy i naro... przepraszam, obywateli europejskich:

   "https://ndie.pl/"

   Usuń
  7. "Anonimowy20 listopada 2016 16:43
   "
   @Anonimowy20 listopada 2016 16:36
   Poważnie? Ja tam w Europie innych "geniuszy" niż lewaki u władzy nie widzę. A każdy kto nie "śpiewa" z tego samego klucza co oni to jest przebrzydłym naziolem, znaczy się prawackim oszołomem."
   Chyba masz problem z logiką.Ileś tam lewaków z władzy to nie 100%.Mnie nierzadko nazywali lewakiem chociaż zbytnio lewicowy nie jestem a na pewno jestem kategorycznym wrogiem multikulti a wręcz nacjonalistą.

   Usuń
  8. Hubert przestań lepiej pisać te głupoty bo zostaniesz posądzony o popieranie multikulti.
   A co do imigrantów każdy co sprowadzi bandytę do Polski powinien głową odpowiadać za jego czyny.

   Usuń
  9. @Anonimowy20 listopada 2016 19:52
   No to nie jesteś lewakiem. Ale pamiętaj co napisałem o zniszczeniu katolicyzmu. Nie myśl sobie, że coś na tym ugrasz. W sumie cała lewica ten postulat ma wspólny: precz z katolami a najwyżej mogą być w kruchcie. Znaczy się Wasze przekonania mogą być dominujące ale katolom tego odmawiacie. No tak, gdzież by ateiści byli totalitarni... To tylko jest zarezerwowane dla formalnych religii a zwłaszcza katoli. No ale teraz okazało się, że i Islam dla niektórych lewicowców jest totalitarny... Może to wypadek przy pracy a może świadomość, że muzułmanie ateistom też dobiorą się do siedzenia... Tak wiem, jestem nietolerancyjny i totalitarny, i oszołom religijny. No powodzenia. Acha... na Zachodzie z sukcesem udało się zwalczyć ciemnogród. Nie zapominajcie, że ten ciemnogród ma w swoją doktrynę wpisaną gotowość na śmierć ale co Wy lewicowi przeciwnicy multi-kulti zrobicie jak już Islam w miejsce ciemnogrodu zapanuje, to nie wiem.
   Życzę pomyślności.

   Ps
   No i nie zapominajcie, że ten ciemnogród parę razy ściął się z Islamem i wygrał. I pamiętam, pamiętam - jestem nietolerancyjny i totalitarny. No i mam broń, której użyję na Was. Różaniec święty. A zapomniałem Inkwizycja... No jakby Inkwizycja była u początku chrześcijaństwa to by pogoniła Ebonitów i Islamu by nie było. Ale jak wiadomo Inkwizycja "be". Jak i wyprawy krzyżowe. Jak to kiedyś mi taki jeden napisał, że KK zgładził 800 mln. No to chyba dobrze, że katolstwo do likwidacji?
   Kończę.

   Usuń
  10. Anonimowy20 listopada 2016 19:55 i inni
   Hubert przestań lepiej pisać te głupoty bo zostaniesz posądzony o popieranie multikulti.
   A co do imigrantów każdy co sprowadzi bandytę do Polski powinien głową odpowiadać za jego czyny.

   Dlatego właśnie piszę, ostrzegam tylko, że globalne ocieplenie może mieć wpływ na migracje, wojny i konflikty. Ale nie piszę, że globalne ocieplenie i Arktyka ma 100% wpływ, tylko częściowy. To sieć powiązań, której chyba nie rozumiecie. http://www.pnas.org/content/112/11/3241 A jeśli faktycznie nie rozumiecie to zapraszam na wykłady Marcina Popkiewicza autora książki Świat na Rozdrożu. On wam powie to samo, co ja.

   Na resztę komentarzy wyżej nie odpowiadam. Powiedzmy, że nie chce mi się.

   Usuń
  11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  12. Gdyby tylko UE i reszta świata nie patrzyła tylko na czubek swojego nosa, a aktywnie pomagał ludziom na miejscu, którzy wyemigrowali w wyniku wojny domowej w Syrii, bylibyśmy w zupełnie innej rzeczywistości. Inny problem to kwestia mafii, która przerzuca uchodźców. Wzbogacają się na krzywdzie ludzkiej, bo podczas transportów ginie topi się wielu ludzi.
   Tak samo skończy się patrzenie tylko na czubek własnego nosa w kwestiach klimatycznych.
   Świat się zmieni w skutek tych zmian w sposób, że będziemy potem tego żałować.

   Usuń
  13. "Jak to kiedyś mi taki jeden napisał, że KK zgładził 800 mln. No to chyba dobrze, że katolstwo do likwidacji?"
   Raczej do nawrócenia.Przecież to zwykłe bzdury.
   "Dlatego właśnie piszę, ostrzegam tylko, że globalne ocieplenie może mieć wpływ na migracje, wojny i konflikty."
   Ale to nie znaczy że to co się teraz dzieje jest spowodowane głównie przez zmiany klimatu.Jeżeli średnia na równiku wzrośnie o 5 stopni to będzie można gadać o katastrofie klimatycznej.W tym czasie prawdopodobnie w naszym regionie będzie wzrost o około 15 stopni a na biegunie północnym 30.

   Usuń
 8. panowie,czy ktos mi powie ile w 2015 roku losu stracila Grenlandia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Los to coś co trudno stracić. Stracić to można np szczęście w życiu ale czy coś takiego mogła stracić Grenlandia to nie wiem.

   Usuń
 9. Osobiście uważam że prawdopodobne że w porównaniu z rzeczywistością linia"pesymistyczna" czerwona będzie optymistyczną wersja a niebieska jest w stanie się zrealizować tylko w przypadkach ekstremalnych.Oczywiście w późniejszym etapie bo na wstępie to ekstremalny wykres gdzie prawie nic nie przyrasta.
  A co do wyżu-wyż sobie może być tylko jest "mały" szkopuł-przecież taki wyż może sobie zgnić i wzrosnąć zachmurzenie-wtedy dużo nie będzie różnił się od niżu pod względem wypromieniowania energii!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Po cholere niektorzy z was wchodza tu na tematy polityczne ? To jest blog o pogodzie. Pogoda sie zmienia i kazdy z nas to widzi, bo nie ma juz prawie zim. Nie porownujcie Polski do reszty Europy, bo krajeeuropejskie mialy kolonie na calym i juz dawno sa otwarte na inne kultury. Polska co najwyzej byla kolonia Rusi, czy Germanow. Na zachodzie jest tez calkiem inne podejscie do religii ... od dawna religia jest podporzadkowana panstwu, albo jej nie ma. Luter i inni obalili katolicyzm, ktory zmiewalal ludzi. Ludzie z zachodniej Europy patrza na Polske jak my na Iran. Ruszcie tylek na kilka lat i pomieszkajcie w roznych krajach Europejskich i wyciagnijcie wnioski sami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @HS
   Nie za moją sprawą jest to, że klimat jest polityczny. I ja bym się w to nie bawił, w te dyskusje, gdyby nie to, że @Hubert wmieszał "uchodźców" w swoje opracowanie o klimacie (nie pierwszy zresztą raz) nadając im status "uchodźców klimatycznych", a nie z powodu klimatu jest ten cały problem z "uchodźcami" na Zachodzie. No, ale może żadnych problemów nie ma i wszyscy są szczęśliwi? To tym osobom, które twierdzą, że problemów żadnych, proponuję najpierw sprowadzić "uchodźców" do swojego domu na rok a potem proponować to innym.

   Usuń
  2. Nigdzie nie jest idealnie i nigdy nie bedzie, ale sa miejsca, gdzie jest duzo lepiej - tam wlasnie migruja ludzie. Masz racje - klimat jest polityczny, ale nie wiem po co w to wplatywac Polskie problemy i ekstrapolowac je na inne kraje. Europa od dawna juz jest zglobalizowana, otwarta na innych i polimorficzna. Widze, ze Polakow po latach okupacji znow ciagnie w kierunku Rosji - tam religia rzadzi krajem, obcokrajowcow i homo sie bije, a rzad trzyma wszyskich za morde nie liczac sie z prawem. Moze powinnismy wystapic z EU i dolaczyc sie do Moskwy, skoro wiekszosc Polakow czuje sie lepiej w nacjonalizmie i zamordyzmie, niz otwartosci i globalizacji ? Po ostatnich wyborach widac, ze blizej nam mentalnie do Azji i na dluzsza mete nie po drodze nam z Europa. Zawsze mozna podzielic na dwie czesci i moze skoncza sie te beznadziejne przepychanki na forach - lawaki na prawiczkow. Skoro czesc zachodnia Polski chce przylaczyc sie do modelu zachodniego, a wschodnia calkiem na odwrot to unormowalyby sie bardzo problemy wewnetrzne.

   Nawiazujac do tematu. Chyba wiekszosc historia ludzkosci, to migracje zwiazanie z szukaniem lepszego miejsca do zycia. Jesli klimat sie poprzestawia, to ludzie beda na pewno migrowac i geopolityka sie znow poprzestawia. Swoja droga jak za 200 lat stopi sie Antarktyda, to z Polski zostanie 20-30% obecnego obszaru (i to najmniej rdzennie polskie obszary).

   Usuń
  3. Jak najmniej rdzenne?! A moje Podhale?!

   Usuń
  4. Podhale duze nie jest. Chodzilo mi glownie o dolny i gorny slask.

   Usuń
  5. Wzrost poziomu morza o ponad 100m jest nierealny nawet po stopieniu całego lodu w Arktyce i Antarktyce. Wystarczy spojrzeć na mapę fizyczną Polski, by stwierdzić że nawet w tak skrajnym wypadku doszłoby do zatopienia jedynie północnej i zachodniej części kraju (cały Górny Śląsk byłby nadal lądem). Natomiast w wielokulturowej Holandii, Danii i większości Niemiec ponad lustro wody wystawałyby co najwyżej szczyty wież minaretów (i to tych największych, które wybudują dopiero po demokratycznym wprowadzeniu prawa szariatu na terenach całych państw).

   Usuń
  6. Pytanie, czy brales pod uwage rozszerzalnosc temperaturowa wody. Widzialem obliczenia, ze przyzwroscie temp o 5, czy 8 stopni woda moze sie podniesc nawet o 120 metrow, choc sam stopiony lod podwyzsza lustro o polowe. Troche trudne do policzenia, bo gestosc wody rosnie do 4 stopni i pozniej spada. Nas i nasze dzieci tak czy inaczej to ominie ;)

   Usuń
  7. Nie widziałem żadnych poważnych obliczeń, które mówiłyby o 120 metrach. Jaka jest wysokość Wyżyny Śląskiej nad poziomem morza?

   Usuń
  8. Ale przeciez napisalem, ze gorny slask na bank nie bedzie zalany.

   Usuń
  9. "Moze powinnismy wystapic z EU i dolaczyc sie do Moskwy, skoro wiekszosc Polakow czuje sie lepiej w nacjonalizmie i zamordyzmie, niz otwartosci i globalizacji ?"
   Przecież w UE jest gorszy zamordyzm niż PRL cz Rosji .Truty jestem syfem którego w PRL nie było!

   Usuń
  10. Przy wzroście o 100m, a nawet o fantastyczne 120m, większość powierzchni Polski nadal pozostaje nad wodą.

   Usuń
 11. Hubert ja czytałem dwie książki Popkiewicza i zgadzam się z nim. Ale on lekko tylko poruszył temat zasadniczy i dla każdego prawie niewygodny. Głównym problemem świata jest tragiczne i wciąż rosnące przeludnienie, dochodzimy do granic wzrostu, tylko że tym razem już w formie globalnej.
  To eksplozja demograficzna jest w 90% przyczyną migracji, wyzwalaczami (trigerami) są wojny i zmiany klimatu.
  @Bart Shoobzda
  Powiedz mi: czy jeżeli w jakimś kraju ludzie rozmnażają się jak króliki, to ja mam obowiązek wpuszczać ich do swojego domu?
  Ja uważam że nie a przynajmniej będę się bronił. Ciekawy jestem czy z tego powodu nazwiesz mnie rasistą, ksenofobem ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Rafal. Teraz zastanow sie i pomysl pragmatycznie. Jesli ktos chce wydymac UE na socjal i standard zycia nie zostanie w Polsce, tylko od razu ucieknie do Niemiec, czy Francji itp. Pytanie, czy ten problem w ogole nas dotyczy ? Teraz sie zastanow co chcial zyskac ktos kto straszyl Polakow 7000 wirtualnymi ludzmi, ktorzy i tak tu sie nie osiedla.
   Po drugie. To sa ludzie.
   Po trzecie. Polakom pomagano podczas wojen. Bliski wschod tez nam kiedys pomagal i przyjmowal nas.
   Po czwarte. Polska ma beznadziejny PR na swiecie - samolubny kraj ortodoksow. Przeciez obecnie rozwalamy sobie wszystkie sojusze takim postepowaniem. Jak masz dobrych kumpli, ktorzy sobie pomagaja w potrzebie, to gdy pojawi sie jakis problem kumple Ci pomoga. My juz nie mamy kumpli i jestesmy skonfliktowani ze wszystkimi. Myslisz, ze skad wziely sie rozbiory w naszej historii ? Wszyscy sie dogaduja za naszymi plecami, bo nasi politycy to debile na arenie miedzynarowowej. Z drugiej strony jacy obywatele takie rzady, bo ktos ich wybiera.

   Swoja droga sam rozwiazalbym ten problem inaczej. Po prostu wyslal wojska do Syrii i zrobil tam porzadek z ISIS zamiast przyjmowac uchodzcow do EU co byloby lepsze dla obu stron.

   Usuń
  2. W czasie II WŚ Do Iranu przyjęli nas Brytyjczycy zarządzający wówczas jego terenem. Historycznie Bliski Wschód "pomagał" Polsce jedynie oczyszczając ją z nadmiaru dóbr i jasnowłosych branek. Ortodoksyjne, środkowoeuropejskie kolonie gospodarcze miłosiernych państw Zachodu zachowały jednak na tyle zdrowego rozsądku, żeby nie wpuszczać na swój teren ludzi, którzy mają do zaoferowania autochtonom jedynie dwie lewe ręce i wrogość.

   Usuń
  3. Nie wyzywaj potomkow Sumeru i PErsjan od "ludzi, którzy mają do zaoferowania autochtonom jedynie dwie lewe ręce i wrogość", bo to kolebka kulturowa Europy ;) No chyba, ze patrzymy wybiorczo na historie, albo piszemy ja od nowa ;)

   Usuń
  4. Nie piszę tu o potomkach Sumeru i Persjan, lecz o genetycznych spadkobiercach watażki uznanego niegdyś za proroka, którego koledzy tę kolebkę zniszczyli. W UE niemal połowa tych spadkobierców oficjalnie nigdzie nie pracuje.

   Usuń
  5. Genetycznie to Ci sami ludzie co budowali Mezopotamie, jak nasi dziadkowie spali w dziurach w ziemi. Problemem nie sa ludzie tylko fundamentalizm religijny zasiany na bliskim wschodzie. My z tego na szczescie wyszlismy w Europie (z roznymi efektami) po sredniowieczu, choc Polske znow ciagnie w tym kierunku. Swoja droga Islam i Chrzescijanstwo jest w rdzeniu bardzo podobne i maja te same Jerozolomskie korzenie. Obie kultury walcza z soba od wiekow calkiem bez sensu. Na koncu i tak obrywa sie zwyklym ludziom.

   Usuń
  6. "Powiedz mi: czy jeżeli w jakimś kraju ludzie rozmnażają się jak króliki, to ja mam obowiązek wpuszczać ich do swojego domu?"
   Wtedy trzeba postawić ultimatum.Z grubsza powinniście się domyślić jakie wersje mogą być.
   "W czasie II WŚ Do Iranu przyjęli nas Brytyjczycy zarządzający wówczas jego terenem."
   Dlaczego pominięte jest najważniejsze-że nie było to bezinteresowne?????
   "Swoja droga Islam i Chrzescijanstwo jest w rdzeniu bardzo podobne i maja te same Jerozolomskie korzenie. Obie kultury walcza z soba od wiekow calkiem bez sensu"
   Wniosek prosty-zlikwidować te"kultury".

   Usuń
  7. "Polska ma beznadziejny PR na swiecie - samolubny kraj ortodoksow."
   Podziękuj PO i PIS.

   Usuń
  8. "Podziękuj PO i PIS" - to nie PO i PIS sa winne, tylko osoby, ktore na te partie glosowaly i daly im wladze.

   Usuń
  9. "Genetycznie to Ci sami ludzie co budowali Mezopotamie".
   Nie. Genetycznie pierwotni wyznawcy watażki są tymi, którzy zniszczyli Mezopotamię (i szereg innych państw azjatyckich), po przybyciu z Półwyspu Arabskiego w VII wieku albo później. Obecni mieszkańcy tych państw są efektem wymieszania przedstawicieli zniszczonych kultur z najeźdźcami. Dość ostre granice pomiędzy najeźdźcami i miejscowymi utrzymują się jednak do tej pory, co wykazują np. badania haplogrup. Dlatego genetycznie Słowianie są dość blisko spokrewnieni ze współczesnymi Irańczykami, ale z mieszkańcami Półwyspu Arabskiego nie mają za wiele wspólnego.
   "Swoja droga Islam i Chrzescijanstwo jest w rdzeniu bardzo podobne i maja te same Jerozolomskie korzenie."
   Istnieją fundamentalne różnice między chrześcijaństwem a judaizmem, czy islamem. Jedną z najważniejszych jest pojmowanie moralności jako czegoś absolutnego w chrześcijaństwie i relatywnego w judaizmie i islamie. Ma to olbrzymie znaczenie dla całej kultury, mentalności jak i codziennych zachowań ludów przyjmujących daną religię.
   "Obie kultury walcza z soba od wiekow calkiem bez sensu".
   Nadrzędnym celem kultury islamu od początku jego istnienia jest zniszczenie innych kultur i wprowadzenie swoich zasad na całym świecie. Zasadniczy cel ani też metody działania nie uległy zmianie od 1400 lat, stąd nieuniknione konflikty o podłożu aksjologicznym między wyznawcami tej religii a mieszkańcami państw, do których przybywają.
   "Dlaczego pominięte jest najważniejsze-że nie było to bezinteresowne?????"
   Nie rozumiem dlaczego akurat to ma być najważniejsze.

   Usuń
  10. ""Podziękuj PO i PIS" - to nie PO i PIS sa winne, tylko osoby, ktore na te partie glosowaly i daly im wladze."
   To tych partii nie usprawiedliwia.Na szczęście nie głosowałem.

   Usuń
 12. My tu gadu gadu a Arktyka stygnie...

  OdpowiedzUsuń
 13. Chyba gdzieś zaczęto linkować bloga, skoro nawet z egzotycznych portali przybywają tu tłumy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tu trafiłam z forum wizażanki.pl bo myślałam, że będzie coś o pomocy dla uchodźców.

   Usuń
  2. Tu pomagają tylko w wysyłaniu uchodźców do Hadesu.

   Usuń
 14. Dzieją się rzeczy koszmarne, coraz cieplej w Artanktyce.

  OdpowiedzUsuń