niedziela, 19 kwietnia 2015

Droga do Piekła

Zima szybko się kończy na Syberii, śnieg cofa się na północ, a temperatury rosną. Większość regionu wciąż pokrywa śnieg, ale za parę tygodni to się zmieni. Tysiące kilometrów kwadratowych Syberii pokrywa wieczna zmarzlina z uwięzionym weń metanem. Tymczasem 12 kwietnia wybuchły tam pierwsze pożary. Początkowo związane z wypalaniem traw, lecz później w następnych tygodniach, odludne regiony na północy ogarną epickie pożary.  Film pokazuje iście apokaliptyczny obraz katastrofy, gdzie ludzie uciekają przed ogniem.



Fakt, wszystko zależeć będzie od pogody. Tym razem to w zachodniej części Kanady, jak i na całej linii od Pacyfiku do Atlantyku granica śniegu przesuwa się szybciej niż na Syberii. Tam też możliwe, że lada dzień pojawią się pierwsze pożary.

 Ściana ognia zagraża mieszkańcom miasta Czyta na południu Syberii w Kraju Zabajkalskim.

Pożary zabiły już 29 osób i zniszczyły 39 wsi w Chakasji na południu Syberii. Przynajmniej, bo dane pewnie się jeszcze zmienią. Więcej informacji i zdjęcia można zobaczyć tutaj.

Pożary na południu Syberii 17 kwietnia 2015 roku. Zdjęcie NASA

Nie skończy się to tylko na spalonych wioskach i okolicznych lasach. To kolejny sezon letni, gdzie dymy z pożarów na Syberii będą widoczne gołym okiem, nawet z  Księżyca. Wzrost temperatur na Syberii i coraz większe pożary będą skutkować roztapianiem się wiecznej zmarzliny. Rozmarzanie wiecznej zmarzliny (co zresztą ma już miejsce) będzie skutkować uwalnianiem się metanu do atmosfery, który następnie przekształci się w trwały dwutlenek węgla. Proces ten doprowadzi do dalszej eskalacji globalnego ocieplenia i wszystkich tego negatywnych konsekwencji. 

Zobacz także:
 •  Pożary zmieniają Arktykę, piątek, 28 czerwca 2013 Obszary ciągnące się w strefie podbiegunowej pokrywa tundra, a dalej na południu lesista tajga. Tajga, to ogromna powierzchnia zimozielonych lasów rozciągających się na tysiące kilometrów, od zachodniej Kanady aż po wschodnią Rosję. To drugie po Amazonii płuca świata.  Ekosystem ten ulega ostatnio zmianom. Jedną z nich są pożary, które coraz agresywniej niszczą znajdujące się tam lasy.

14 komentarzy:

 1. Droga do piekła heh dobre daltoniści będą w piekle za te kłamstwa klimatyczne faktycznie piekło centrum Polski dzisiaj gdzie mieszkam maksymalna temperatura 4,8 st przy padającym deszczu ze śniegiem cały dzień a jest 19 kwietnia piekło jak cholera Antarktyda kolejny dzień anomalnie zimna 3,2 stopnia poniżej normy lodu coraz więcej możliwy kolejny rekord wielkości pokrywy lodowej grenlandia zima zimnejsza znacznie od normy wiosna też globalna temperatura aktualnie 0,5 powyżej normy czyli nie zmienia się jeszcze nie ochładza ale to kwestia czasu temperatura nie rośnie mimo cieplejszych oceanów o 0,4 st i anomali elninio słabego narazie ale jednak i wysokiej zawartości co2 jak widać aktywnośc słońca ma znaczenie głównie z tego powodu temperatura nie rośnie a w przyszłości spadnie już spada w wielu regionach świata http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/global.daily.ice.area.withtrend.jpg globalnie lodu przybywa jak widać te pewnie efekt katastrofalnego ocieplenia klimatu a przypomnie daltoniści mówili do roku 2013 lód w arktyce zniknie a od 2007 roku go przybyło http://www.prisonplanet.pl/files/1196098270/wyk.jpg a yu widać że ocieplenia żadnego niema od lat a daltoniści swoje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dopasuj sobie kreski a zobaczysz to co Cię czeka w przyszłości:

   http://www.johnenglander.net/sites/default/files/images/T%20CO2%20SL%20current%20Makiko%20TIMMED.jpg

   PAPA OHARA

   Usuń
 2. Anonimowy/ Te pożar tylko przysłużą się kolejnemu rekordowemu minimum wrześniowego w Arktyce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hubercie mam takie pytanie, jak tam prezentuje się zasięg pokrywy śnieżnej względem 2012 wokół Arktyki?

  OdpowiedzUsuń
 4. Na dzień obecny nie ma, Są dane miesięczne, ostatnie za marzec. Ale w przypadku tego miesiąca i zimowych nie ma to znaczenia. Bo np. w 2012 roku w marcu zasięg śniegu był większy niż w tym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Większe znaczenie ma średni czerwcowy i lipcowy zasięg śniegu. W 2012 roku był rekord pokrywy śnieżnej latem.

   Usuń
  2. Rozumiem że to był rekord minimalny a nie maksymalny?

   Usuń
 5. Hubert chyba el nino przyspieszy topnienie pokrywy śnieżnej na półkuli północnej w najbliższych miesiącach.

  Jurek2.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mimo El Ninio temperatura globalna nie rośnie i mimio wysokiej zawartości co2 link http://www.drroyspencer.com/wp-content/uploads/UAH_LT_1979_thru_March_2015_v5.png dane satelitarne nie pozostawiają złudzeń ocieplenie klimatu się kończy lodu globalnie przybywa a temperatura nie rośnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem że lubisz białe święta, ale prawda jest taka że przejdą te obrazki do lamusa i to szybciej niż później.

   Usuń
 7. Hubert Rosja coś szykuje w Arktyce, wicepremier od surowców energetycznych Dmitry Rogozin umieścił flagę Rosji na biegunie, chyba rusza wyścig o destabilizację hydratów metanu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Będzie wojna w arktyce Ruscy flagę sowiecką upchneli na biegunie i daltoniści powiedzą lód stopniał tylko nie stopnieje od temperatur tylko od wojny jądrowej ehh a do kolegi wyżej śnieg na świeta wspomnienia dobre za to wielkanoc jest coraz częsciej i ruska sfołocz jescze na norweską wyspę się wcina

  OdpowiedzUsuń
 9. Nawet podczas wielkanocy u mnie na Suwalszczyźnie śniegu nie było ani widu ani słychu, nie wiem gdzie padał ale chyba na Kasprowym bo u mnie śniegu nie było.

  OdpowiedzUsuń