wtorek, 15 grudnia 2015

Arctic News - zima w Arktyce, a u nas bez zimy

Czapa polarna kontynuuje swój w dużej mierze niezakłócony wzrost. Sprzyjają temu warunki pogodowe, głównie wiatr generowany przez układy baryczne, a także rozległy obszar wysokiego ciśnienia, który często zmienia swoją pozycje i rozmiary wpływając na temperatury nad Oceanem Arktycznym. Dzięki temu zasięg lodu w Arktyce sukcesywnie się zwiększa. Jak już wcześniej była mowa, zasięg lodu nawet jeśli jest, nazwijmy to - wielki, to nie oznacza faktu zmiany trendu. Dla przypomnienia - zimą 2012 (styczeń-marzec) i w marcowym maksimum zasięg lodu w Arktyce był wręcz imponujący. Potem, późną wiosną i latem stało się, to co się stało. Padł rekord. Wszystko to działo się w dwa lata po rekordowo ciepłym roku na Ziemi i El Niño. Teraz też mamy rekordowo ciepły rok i El Niño. W 2016 roku raczej nie padnie rekord topnienia, ale z pewnością stanie się to w 2017 roku. Wpływ będą mieć obecne temperatury na Ziemi i El Niño, podczas gdy teraz w Arktyce panuje...błogi spokój, swoista cisza przed burzą. Ze względu na wzrost temperatur na Ziemi, to i w 2016 roku nie można wykluczyć rekordowego topnienia.

Temperatury na półkuli północnej (wysokość 850 hPa, około 1,3 km) między 1 a 14 grudnia 2015 roku. Wetterzentrale

Ta animacja Wetterzentrale pokazuje, że zimno w główniej mierze koncentruje się w Arktyce, dzięki czemu denialiści mogą twierdzić, że w Arktyce zaczyna się zlodowacenie. Tymczasem wokół Arktyki sytuacja jest zupełnie inna. Na umiarkowanych szerokościach geograficznych jest ciepło. Prawdopodobnie w niektórych miejscach padły rekordy ciepła. Nie ma tendencji do spływania zimna z Arktyki np. nad USA, przez co zimy praktycznie tam nie ma, a w Waszyngtonie zakwitły wiśnie. Ze względu na słabe, anormalne zmiany w prądzie strumieniowym, wiatry w dużej mierze wieją równoleżnikowo, wokół Oceanu Arktycznego.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Cały Ocean Arktyczny już zamarzł. Teraz zaczyna zamarzać Morze Beringa i Ochockie. Jako, że zima w Ameryce Północnej wygląda dość blado, nie zamarzła jeszcze Zatoka Hudsona. Lód bardzo powoli wkracza na Morze Labradorskie. Sezon przyrostu lodu zakończy się za trzy miesiące. 

Zobacz mapę koncentracji arktycznego lodu morskiego w kolorowej wersji.

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego między 28 listopada a 14 grudnia 2015 roku. Kliknij, aby powiększyć.

Animacja pokazuje zmiany zasięgu lodu między 28 listopada a 14 grudnia. Najszybciej rozrastał się lód na Morzu Czukockim, czego przyczyną był z jednej strony silny wyż (brak zachmurzenia oznaczający szybkie wychładzanie powierzchni), z drugiej zaś przetaczające się, jeden za drugim głębokie, silne niże baryczne, które zaciągały zimno znad północnych krańców Kanady i Alaski.

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2015 roku na tle 2012 roku i wyszczególnienie na tle ostatnich lat. NSIDC

14 grudnia zasięg arktycznego lodu morskiego wyniósł 11,93 mln km2, tyle samo co w 2011 roku. To szósty najmniejszy w historii pomiarów zasięg. Dla denialistów wartość, która oznacza stagnację w ociepleniu klimatu, a dla klimatologów to wartości przypisana dla rekordowych lat XXI wieku. Wszystkie te sześć najmniejszych wartości nie dotyczy okresu sprzed 2005 roku. 

Odchylenia temperatur od średniej na półkuli północnej w okresie 1-13 grudnia 2015 r. NOAA/NCAR

Pierwsza połowa grudnia nad Oceanem Arktycznym jest nieco inna niż w listopadzie, czy w październiku. Dodatnie odchylenia temperatur są wyraźnie mniejsze, z kolei nadzwyczaj ciepło jest nad kontynentami wokół O. Arktycznego. Na szczególną uwagę zasługuje Ameryka Północna i przede wszystkim USA. Rok temu panowała siarczysta zima, teraz zima jest tylko w kalendarzu (fakt iż nie ma jeszcze astronomicznej, to także w USA meteorologiczna zima nad znaczną częścią zaczyna się w 1 grudnia). W Buffalo padł rekord...braku śnieguOdchylenia temperatur od średniej na półkuli północnej 15 grudnia 2015 r. Climate Reanalyzer

Mapa Climate Reanalyzer University of Maine przedstawia odchylenia temperatur dla 15 grudnia. W Arktyce zrobiło się co prawda zimno, ale kosztem innych regionów wokół Arktyki, gdzie zima nie kwapi się, by przyjść. Świątecznej atmosfery (na pewno u nas w Polsce) nie będzie. W USA zresztą też nie wiadomo, czy zima i śnieg pojawią się wszędzie tam, gdzie powinny. 

Zmiany grubości arktycznego lodu morskiego między 30.11 a 14.12 2015 roku. HYCOM

Zasięg lodu w Arktyce rośnie, a jak jest z jego grubością, a tym samym ilością? Ostatnie dane PIOMAS pokazują, że źle nie jest. Tymczasem wspomniany na początku wyż nie jest sam. Towarzyszy mu równie częsty rozległy niż, którego centrum krąży w rejonie Morza Karskiego i czasem też Barentsa. Niż tworzy, choć nie wzorcowy, ale jednak dipol arktyczny. Występuje transport lodu przez Cieśninę Frama, a lód jest wypychany z rosyjskiej części Arktyki do tejże cieśniny. Jeśli przyjrzymy się dobrze animacji (warto użyć kilkakrotnie opcji ctrl+), to zobaczymy, że powierzchnia grubego na ponad 2 metry lodu w ogóle się nie zwiększa, a na wysokości M. Łaptiewów - wręcz się zmniejsza. Wyniki w raporcie PIOMAS na grudzień 2015 będą musiały to uwzględnić. 

Podsumowując, sytuacja w Arktyce wydaje się być dobra, przynajmniej teoretycznie, bo choć zasięg lodu jest w miarę duży i jego ilość prawdopodobnie też, to w tle mamy rekordowo ciepłe miesiące z październikiem i listopadem na czele. W tych ostatnich dwóch miesiącach padły bezprecedensowe rekordy ciepła. Temperatura na Ziemi jest o 1oC wyższa niż średnia wartość XX wieku. To będzie miało swoje konsekwencje

Zobacz także:
 • Arctic News - ziejący ogniem, niedziela, 29 listopada 2015 Czapa polarna w Arktyce rośnie, ale jej zasięg i powierzchnia są znacznie mniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Tymczasem El Nino umacnia się stając się już teraz rekordowym pod względem temperatur. Będzie to nieść za sobą poważne konsekwencje, zwłaszcza że obecna siła El Niño wiąże się z globalnym ociepleniem. Ostatnie 10 miesięcy czyni 2015 rok najcieplejszym w historii pomiarów. Wartości temperatur osiągnęły połowę drogi do 2oC - granicy bezpieczeństwa za którą globalnego ocieplenia już nie da się powstrzymać. Ale czy w ogóle można mówić o powstrzymaniu zmian skoro koncentracja CO2 odpowiada tej z pliocenu? Za 10 lat ilość CO2 osiągnie wartości typowe dla miocenu. Nawet wypełniając postanowienia z COP21 ludzkość wprowadzi do atmosfery ilości CO2 podobne do tych, jakie występowały w eocenie. A dotychczasowe zmiany mogą okazać się już nie do powstrzymania i Ziemia ogrzeje się o ponad 2oC.

24 komentarze:

 1. Co za bełkot.... "z pewnością w 2017 padnie rekord" - z pewnością to Ty tego nie wiesz.
  Jak w poprzednich latach prąd strumieniowy meandrował daleko na południe to była anomalia, a przyczyną ocieplenie, a teraz prąd wieje spokojnie wokół Arktyki i sytuacja stała się anormalna. Tak źle i tak niedobrze...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W 2017 padnie rekord, to pewne, przy tak dużym wzroście temperatur.
   Prąd strumieniowy, cóż klimat się ociepla. Jak nie meandruje, to mamy rekordy ciepła na całej linii, a zima nie ma prawa bytu, chyba, że lokalnie. Jak meandruje, to rekordy ciepła są w Arktyce i w pasie w którym ten prąd odchyla się w kierunku Arktyki. Niedobrze, co? Takie czasy.

   Usuń
 2. Bardzo dobrze zima jest tam gdzie powinna być czyli w Arktyce a prognozy dla Arktyki są zimne http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/ARC-LEA/T2_anom/59.png Po pierwsze jaki świat cieplejszy o 1 st gdzie? Hubert na podstawie października i listopada tak twierdzisz czy walisz bzdurę dla propagandy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To co, że dwóch miesięcy tylko, ale fakt jest faktem. Cieplejszy o 1oC w stosunku do połowy wieku, a od początku XX wieku? Kolejne miesiące i lata też będą mniej lub bardziej cieplejsze. Niestety denialiści, ale nagłej zmiany klimatu (galopujące globalne ocieplenie) pod dywan już nie wsadzicie.

   Usuń
 3. Po pierwsze nie globalne na Antarktydzie sytuacja jest odwrotna i z lodem morskim ladolodem i temperaturą i nie wygląda tona ocieplenie. O 1 st cały czas proszę masz dane że jakiś rok jest cieplejszy o 1 st? Gdzie? żaden rok obecny też nie jest cieplejszy o 1 st tak więc pytanie czemu kłamiesz? Który rok był cieplejszy o 1 st? Bo na pewno nie w obecnym intergliacjale który się konczy co widać po Antarktydzie i grenladii póki co i o wielu lodowcach które rosną. Hubert czekamy na dane że świat jest cieplejszy o 1 st podaj choć jeden taki rok czekamy. I zapomniałeś że mamy El Ninio co jest przyczyną wyższej temperatury.

  OdpowiedzUsuń
 4. Aha Hubert nie wiem czy wiesz http://climate4you.com/images/VostokTemp0-420000%20BP.gif Nawet się nie zbliżamy do żadnych z tych okresów ciepłych. Każdy z nich był znacznie cieplejszy Przy znacznie niższym poziomie co2 co jest faktem. Tu też zaprzeczasz? Więc denialiści z IPCC się gubią. Proszę o fakty który świat jest cieplejszy o 1 st? Bo na pewno nie ziemia proszę o pokazanie choć jednego takiego roku z historii pomiarów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz głupku, że to rekonstrukcja temperatury z jednego konkretnego miejsca?
   Wiesz, że ma się to do rekonstrukcji temperatury globalnej jak wół do karety?

   Usuń
 5. Skoro nie kłamiesz proszę o dowód że świat jest cieplejszy o 1 stopień czekam na dane takiego roku udowodnij że nie kłamiesz i że nie powtarzasz denialistycznych bzdur IPCC

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro nie kłamiesz to daj dowód, że nie jest.
   Nie dasz - boś głupek!

   Usuń
  2. Na razie to jak przecież pisałem świat jest cieplejszy o 1oC dla października i listopada. Ale prawdopodobnie za rok, może dwa lata będzie cieplejszy w skali roku.
   Względem przełomu XIX i XX to świat cieplejszy o 1oC jest od kilku lat. W stosunku do średniej połowy wieku jeszcze nie, ale jak powiedziałem to kwestia paru lat.

   Usuń
 6. Hubert to jak doczekamy się danych pomiarowych potwierdzających że świat jest cieplejszy o 1 stopień? Czekamy na dane jakiś rok potwierdzający twoje słowa. Hubert blefuje jak z prądem Golfsztrom który będzie płynąc do Antarktydy i że na ziemi będzie jak na Wenus. Hubert masz okazję udowodnić to jak piszesz fakt , tak więc czekamy na dane pomiarowe z jakiego kolwiek roku pomiarów na to że świat jest cieplejszy o 1 stopień. Bo obecnie to jest 0,8 tak wynika z danych pomiarowych a ty piszesz że o 1 stopień tak więc czekamy na dane potwierdzające że obecny lub jakiś inny rok z historii pomiarów jest cieplejszy o 1 stopień. Jeśli nie piszesz bzdur prosimy o te dowody w postaci pomiarów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dość, że głupek to jeszcze konfabulator.

   Usuń
 7. Hubercik dowody że świat jest cieplejszszy o 0,8 st http://naukaoklimacie.pl/cdn/upload/56684ee02b7c6_anomalia-temperatury-nasa-2015.png Teraz czekamy na sprostowanie o jakie 1 stopień gdzie? Bo na pewno nie na naszej planecie. Hubert czekamy. Hubercik został zdemaskowany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Głupek do kwadratu!
   Hubert odnosi się do średiej z całego XX wieku, a nasz głupek daje odniesienie do średniej z trzydziestolecia 1951-1980.
   Czy głupek potrafi obliczyć obecne odchylenie średniej temperatury globalnej od średniej stuletniej?
   Nie!
   Dlaczego nie?
   Bo to głupek!

   Usuń


 8. Krzysztof Sławiński A ty masz takie dane? Ty tylko umiesz obrazić? Po pierwsze to zależy do jakiego okresu się odniesiemy. Też mogę mówic że świat jest zimnejszy o ponad 1 stopien bo w innych ciepłych okresach było znacznie cieplej niż teraz tak więc Krzysztof udowodnij że świat jest cieplejszy o 1 stopień bo jak wiemy obecnie to 0,8 st to nie jesten stopień. Tak więc jak nie jesteś denialitycznym oszustem z IPCC udowodnij to czekamy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Cyt. Hubert: "Temperatura na Ziemi jest o 1oC wyższa niż średnia wartość XX wieku"
  Wyraźnie napisane, że odnosi się to do średniej z XX wieku.
  Przypominam, że wiek to 100 lat, a więc mówimy o średniej dla tego okresu.
  Czy mam dane?
  Oczywiście!
  Przecież są one powszechnie dostępne. Nikt, niczego nie ukrywa :-)
  Ściągasz dane, wyliczasz średnią dla całego XX wieku i porównujesz.
  Proste?
  Dla mnie tak. dosłownie minuta roboty;-)
  Rozpocznij proces zwalczania głupoty - odszukaj i ściągnij odpowiednie dane, następnie policz średnią dla całego XX wieku, a potem porównaj z obecną średnią.
  Nie wierzę, że tego dokonasz, bo przecież łatwiej jest wrzucić jakiś gotowy wykres o którym się nic nie wie, niż samemu coś policzyć.
  Czekam na wyliczenie anomalii.
  Pewnie długo będę czekał :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak dla twojej wiadomości...
  okres wrzesień - listopad 2015 jest cieplejszy od wielolecia 1951-80 o 1,08 K.
  Jak myślisz, o ile cieplejszy jest ten okres od wielolecia 1901-2000?
  Policzysz?
  Kolejne ćwiczenie...
  Znajdź pierwszy miesiąc w okresie styczeń 1880 - listopad 2015, w którym po raz pierwszy anomalia w stosunku do wielolecia 1901-2000 przekroczyła 1 K.
  Znajdziesz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kslawin jak zwykle rozwalił denialistę :))))))))))))))))))))))

   Usuń
 11. Problem polega na tym że denialista i oszust jest kslawin. Czekam na dowody na zminę przez człowieka. Denialista kslawin ma takie? Mówie o naukowych raportach nie organizacji IPCC która nie jest nawet instytucją naukową więc te raporty nie są naukowe. Tacy jak denialista i oszust kslawin w latach 70 głośno krzyczeli o nadciągającym zlodowaceniu oczywiście przez człowieka bo innych zmian na ziemi nie było według oszustów z IPCC według kslawina ziema pewnie też obraca się przez człowieka i słońce spala wodór przez człowieka cóż takie czasy człowiek panem i władcą tyle że natura już pokazała co myśli o oszustwch jego i oszustów z IPCC szczególnie antarktyda lodu morskiego i lądolód się powiększają a o ocierpleniu niema ta mowy wręcz przeciwnie. A w ubiegłym wieku temperatura szyko spadała mimo wzrostu co2 jeszcze jakieś fakty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Anonimowy" oczywistym jest, że nie znasz znaczenia słowa "denializm". Cóż, masz problem i tyle.
   Wielokrotnie podawane tu miałeś dowody naukowe na antropogenicznośc obecnego ocieplenia.
   Zobacz sobie, kto i z jakimi tytułami naukowymi jest autorem analiz i publikacji IPCC i dopiero wtedy wypowiadaj się o "naukowości" tej instytucji.

   "...w latach 70 głośno krzyczeli o nadciągającym zlodowaceniu..."

   Oczywiście nieprawda. A całość metodycznie z przypisami do publikacji naukowych opisuje poniższa strona.
   http://www.wmconnolley.org.uk/sci/iceage/

   "...według kslawina ziema pewnie też obraca się przez człowieka i słońce spala wodór przez człowieka..."
   Głupoty wypisywane przez Ciebie są lepsze od większości skeczy w kabaretach :)

   "...szczególnie antarktyda lodu morskiego i lądolód się powiększają a o ocierpleniu niema ta mowy wręcz przeciwnie..."
   A dowodzik na to masz, czy dalej konfabulujesz?
   Zanim odpowiesz, to proponuję przeczytać kilka najnowszych publikacji naukowych dotyczących tego tematu.

   "...ubiegłym wieku temperatura szyko spadała mimo wzrostu co2..."
   Hmmm...
   ...wygląda to tak:

   http://woodfortrees.org/graph/gistemp/from:1900/to:2000/mean:12/plot/gistemp/from:1900/to:2000/mean:12/trend/plot/esrl-co2/from:1900/to:2000/mean:12/normalise/plot/esrl-co2/from:1900/to:2000/mean:12/normalise/trend

   Spadek temperatury po 1945 roku jest doskonale opisany. Nikt (no może poza "anonimowym") nie kwestionuje tego, że był on spowodowany gigantyczną emisją sadzy i pyłów ze spalania węgla.

   "...jeszcze jakieś fakty?"
   No właśnie...
   ...gdzie te twoje fakty?

   PS.
   Policzyłeś średnią globalną za okres 1901 - 2000 i obecne odchylenie od niej?
   Dałeś radę to umysłowo ogarnąć?

   Usuń
 12. Na mapach SST widać potężną anomalię dodatnią na wschodnim wybrzeżu USA. Golfsztrom taki mocny w tym roku?

  OdpowiedzUsuń
 13. To skutek El Nino i naturalnych zmian które zachodzą a tacy denialiści jak kslawin nie uznają naturalnych procesów tylko antropogeniczne które są ale w jego głowie. Jeśli jest to może jakiś dowodzik? Tylko z instytucji naukowych niech da ciekawe czy ma prócz z IPCC która nie jest instutucja naukową. Golfsztrom jest coraz słabszy , kolejny miesac na północnym Atlantyku zimny nie tylko nam na Grenladii Islandi zimno. Zaraz jakiś denialista wyjedzie że El Nino jest przez człowieka i jest antropogeniczne kslawin i oszuści tacy jak on wypierają się jak gadali o zlodowaceniu w latach 70 z prostej przyczyny nie sprawdziło się. Ciekaw jestem jak znów zacznie spadać temperatura co powie denialista kslawin? Ciekawe co wymyślił na taki wypadek pewnie ochłodzenie antropogeniczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może "anonimowy" Danielek powie jaki to naturalny proces jest odpowiedzialny za takie stężenie CO2 w powietrzu.
   Jaki naturalny proces jest odpowiedzialny za dalszy stały wzrost stężenia CO2 2 atmosferze?
   Jaki naturalny proces odpowiada za to, że wzrasta ilość CO2 z węglem 12C?

   Odpowiedź na bzdety o globalnym zlodowaceniu, o którym była mowa w latach 70-tych już podawałem. Ostatnio dwa posty wyżej - oczywiście nie przeczytałeś :-)
   No to masz to jeszcze raz:
   http://www.wmconnolley.org.uk/sci/iceage/

   "Golfsztrom jest coraz słabszy" Naprawdę? A jakiś dowodzik naukowy na to?

   "Ciekaw jestem jak znów zacznie spadać temperatura co powie denialista kslawin? Ciekawe co wymyślił na taki wypadek pewnie ochłodzenie antropogeniczne. "
   Dziwnym by było, gdyby po tak silnym El Nino na chwilę nie spadła średnia globalna. Niestety "anonimowy" Danielek uważa, że jeśli jest globalne ocieplenie to każdy kolejny dzień ma byc cieplejszy od poprzedniego.

   Usuń