wtorek, 11 marca 2014

Morze Barentsa - bardzo mało lodu

Zasięg lodu w Arktyce jest pierwszym najmniejszym w historii pomiarów, to samo dotyczy powierzchni. Sytuacja może się oczywiście zmienić w najbliższych dniach. Na uwagę zasługuje Morze Barentsa, gdzie powierzchnia lodu jest tam bardzo mała. Mapa po lewej pokazuje zasięg występowania lodu. Niewiele jest lodu wokół Ziemi Franciszka Józefa. Wokół Svalbardu lodu nie ma prawie w ogóle, poza niewielkimi obszarami przybrzeżnymi po wschodniej stronie archipelagu.

Zmiany powierzchni lodu na Morzu Barentsa i anomalia. Cryosphere Today

Powierzchnia lodu na Morzu Barentsa nie przekracza 300 tysięcy km2, powierzchnia morza liczy 1,72 mln km2, a więc lód zajmuje tylko 15% całości powierzchni tego akwenu. Wykres CT pokazuje zmiany powierzchni lodu na tym morzu i anomalia. Widzimy długofalowy trend spadkowy. Jeszcze w latach 80' ubiegłego wieku morze to mogło wypełnić się lodem nawet w 2/3 powierzchni, teraz to już raczej niemożliwe.

Ziemia Franciszka Józefa po lewej, wokół niej kra lodowa, 10 marca 2014 roku. Zdjęcie z satelity NASA

Svalbard 10 marca 2013 roku, zdjęcia NASA

Powierzchnia lodu w Arktyce jest coraz mniejsza, w 2012 roku padł historyczny rekord. Jednocześnie obserwujemy sytuację, gdzie na wielu poszczególnych akwenach morskich Arktyki lodu jest coraz mniej. Obecnie tylko Morze Labradorskie może poszczycić się dużą ilością lodu, dzięki silnym, mroźnym wiatrom. Prawdopodobnie sezon roztopów już się rozpoczął, ale na potwierdzenie tej informacji należy jeszcze poczekać.


Zobacz także:
 • Kruszenie lodu na Morzu Barentsa, piątek, 26 kwietnia 2013 Topnienie lodu sukcesywnie postępuje z każdym kolejnym dniem ze średnią prędkością 50 tysięcy km2/dobę. Obecnie można zaobserwować kruszenie lodu na Morzu Barentsa w pobliżu Nowej Ziemi, a także w północnej części Morza Karskiego, gdzie tworzy się kra lodowa. Lód znika także wokół Ziemi Franciszka Józefa i na Morzu Białym. Jednocześnie można zaobserwować początek cofania się lodu u wybrzeży Rosji, co widać na zdjęciu satelitarnym...

2 komentarze:

 1. AO w najbliższych dniach ma znacznie wzrosnąć. To powinno przynajmniej na jakiś czas zatrzymać chłód za kołem polarnym

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zrobi się tam chłodniej, ale dodatnie AO to też "odsysanie" lodu przez C. Frama. Efekt o tej porze słaby, ale widoczny. Więc powierzchnia lodu zacznie się zmniejszać.

   Usuń