piątek, 7 marca 2014

Arktyka z bliska - tuż przed topnieniem

Topnienie lodu w Arktyce powinno się rozpocząć lada dzień. Biorąc pod uwagę sam Ocean Arktyczny, poza wodami zewnętrznymi jak Morze Beringa, to lód już powoli zaczął się topić, choć jest to jeszcze bardzo słabo zauważalne. Sezon przyrostowy jeszcze trwa, a do równonocy i dnia polarnego zostały już dwa tygodnie. Od początku marca lód przyrastał powoli, widoczne jest to według modelu JAXA, gdzie tempo przyrostu lodu wynosi 35 tysięcy km2 dziennie. Według NSIDC proces ten jest wolniejszy. Mapa obok pokazuje wizualizację stanu arktycznego lodu. Ciemne kolory oznaczają gruby lód, jasne cieńszy. Sytuacja więc wydaje się dobra, ale na tle ostatnich lat, jest raczej poniżej przeciętnej. Mniej więcej tak samo było np. w 2010 roku, w którym lód topił się w dość szybkim tempie niż np. w 2009 czy 2013 roku. Poniżej pokazane są w dużej rozdzielczości zdjęcia satelitarne wybranych miejsc Arktyki.

Morze Baffina, u góry Cieśnina Naresa  (kliknij, aby powiększyć)- 6 marca 2014. Zdjęcie z satelity NASA

Biorąc pod uwagę powierzchnię lodu, a nie zasięg to można stwierdzić, że lód nie przyrasta, a występują jedynie dość chaotyczne wahania. Największa powierzchnia lodu według Cryosphere Today była 22 lutego i wyniosła 13,08 mln km2, obecnie jest 13,02 mln km2, ale może się to jeszcze zmienić. Wniosek jest taki, że sezon przyrostu jeszcze się całkowicie nie zakończył.


Morze Barentsa, a góry Morze Karskie. NASA


Lód najszybciej ostatnio przyrastał na Morzu Ochockim, Beringa (kosztem koncentracji) i wzdłuż półwyspu Labrador co jest związane obecnością wiru polarnego.

Morze Beringa, w dole zdjęcia Cieśnina Beringa i Wyspa Św. Wawrzyńca. NASA

Tej zimy (bo mówimy tu o półrocznym okresie zimowym od września do marca) nie padnie rekord, ale zasięg i powierzchnia lodu znajdą się w pierwszej piątce. Możliwe też, że różnica między lutym 2014 a 2013 i 2012 co do objętości lodu zmniejszy się.


Morze Łaptiewów, po prawej Ziemia Północna. NASA

Jaki będzie sezon topnienia? Są prognozy, ale powinno się traktować je ostrożnie. Jest duże prawdopodobieństwo, że lodu będzie mniej niż w zeszłym roku, ale rekordu raczej nie będzie. Co nie znaczy, że trend zmniejszania się (krzywa Goompertza) został przełamany.


Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz