środa, 19 marca 2014

Gdzie leży teraz śnieg?

Na półkuli północnej kończy się astronomiczna zima, ale to nie oznacza, że pokrywa śnieżna za kilka dni zniknie. Mapa pokazuje gdzie znajduje się śnieg i ile go jest.

Pokrywa śnieżna na półkuli północnej 19 marca 2014 roku. Wetterpool

Najwięcej śniegu leży na Dalekim Wschodzie w Rosji. Średnia grubość śniegu wynosi tam 90-110 cm. Warto zwrócić uwagę na to, że śnieg na Syberii się teraz topi. Znaczna część południowej Syberii, a nawet niektóre obszary za kołem polarnym to tereny, gdzie pokrywa śnieżna ma tylko 15-20 cm. Jak na tamte warunki jest już ilością dość małą. Śnieg na Syberii leży maja, a na jej północnych krańcach do czerwca.

Odchylenia temperatur od normy (1981-2010) 17 marca 2014 roku. NCAR-NOAA

Przyczyną dość małej ilości śniegu jest wysoka temperatura. Oczywiście większa część Syberii objęta jest ujemnymi temperaturami, ale jest wiele obszarów, gdzie występuje odwilż. Mapa NCAR-NOAA pokazuje, że na Syberii występują dodatnie odchylenia temperatur. Wiele miejsc na Syberii cechuje się ostatnio temperaturami bliskimi, lub przekraczającymi wartość 0oC. Nic dziwnego, że śnieg zaczyna się tam topić. 


Syberia (kliknij, aby powiększyć) 18 marca 2014 roku. NASA

Nie ma jeszcze raportu na temat śniegu na marzec tego roku, ale w 2013 roku średnia powierzchnia śniegu dla marca na półkuli północnej liczyła 41,68 mln km2. Nie jest to powierzchnia mała, gdyż bywały lata i to dość dawno temu, gdzie śniegu w marcu było kilka milionów kilometrów kwadratowych mniej. Wydawałoby się, że skoro jest globalne ocieplenie, to śniegu będzie coraz mniej. Nic bardziej mylnego. Wraz ze wzrostem wilgoci w atmosferze, gdzie przyczyną przede wszystkim jest topnienie lodu w Arktyce; śniegu może być więcej. A żeby śnieg leżał na Syberii czy w Jukonie nie potrzeba -50oC, wystarczy, że temperatura będzie wynosić parę stopni poniżej zera. 


Zobacz także:
 • Śnieg zajmuje północ, środa, 25 września 2013 Zima rozprzestrzenia się na kolejne obszary arktycznej Syberii i Alaski. W ciągu ostatnich dni liczba obszarów pokrytych śniegiem powiększyła się. To jest dopiero początek zimy, kilkadziesiąt godzin temu rozpoczęła się noc polarna. Na biegunie północnym słońce już się nie pokazuje, choć niebo (jeśli jest ładna pogoda) rozświetla słoneczna łuna zmroku. Efekt jest taki jak kilka minut po zachodzie słońca w naszej szerokości geograficznej. Z każdym dniem na biegunie robi się coraz ciemniej, aż w końcu zmrok w październiku zmieni się w głęboką noc. W tym czasie nad wyspami takimi, jak Wrangla dzień trwa około 11 godzin i 45 minut, noc bardzo szybko się tam wydłuża....

2 komentarze:

 1. Jakaś mało wiarygodna ta mapa , skoro pokazuje śnieg w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś zwróciłem na to uwagę w którymś poście, ale nie pamiętam którym. Po prostu błąd radaru. Ale ogólnie wygląda dobrze.

   Usuń