piątek, 22 maja 2015

Widokówka z Barrow

Jak wygląda wybrzeże Oceanu Arktycznego? Nie jest zbyt miłe miejsce dla plażowicza, czy turysty. Zamiast piasku, jest kamieniste wybrzeże, żwir. 50 mln lat temu Barrow byłoby kurortem, takim jak dziś Miami na Florydzie. Tak, kiedyś panowały zupełnie inne warunki, gdzie podczas PETM na Alasce rosły bananowce. Oczywiście gatunki zupełnie odmienne od dzisiejszych.

Barrow - widok w kierunku Morza Beauforta (O. Arktyczny) 22 maja 215 roku. Barrow Sea Ice Webcam

To zdjęcie pokazuje kadr z kamery skierowanej w kierunku Oceanu Arktycznego. W nocy temperatura spada do 1-2oC, w dzień sięga nawet 5-7oC. Czyli tyle ile u nas na początku marca. Zima w tym jałowym, surowym, polarnym miejscu się kończy i zaczyna wiosna, a być może nawet i lato. Na zdjęciu widać, że lód zaczął się już topić. Prawdopodobnie za kilka dni granica lodu odsunie się na kilka kilometrów w głąb morza. 


Kolejne zdjęcie z Barrow z godziny 12:55. Na zdjęciu z kamery skierowanej w kierunku Oceanu Arktycznego widać pak lodowy w całej okazałości oświetlony przez Słońce. Temperatura wynosi 2-3oC, a ciśnienie atmosferyczne 1021 hPa, co warunkuje dobrą, bezchmurną pogodę. Lód topnieje, na zdjęciu widać dziury w lodzie, to najprawdopodobniej tzw. stawy topnienia. Słońce je teraz ogrzewa, więc będą się powiększać, a lód pod nimi będzie się roztapiać. W najbliższych dniach ma być ciepło na Alasce i w samym Barrow, jak i kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeży, nad powierzchnią lodu.

14 komentarzy:

 1. Widać że zimy już tam nima.

  OdpowiedzUsuń
 2. To że niema lodu w okolicach Barrow, to zła informacja dla misiów polarnych.


  @Filstrant

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Filstrant
   Masz całkowitą rację.

   Usuń
  2. @Filstrant
   Toś palnął głupotę. Misie nie dojadaly, jak morze beauforta, bywalo zbyt dlugo skute grubym lodem. Lod w postaci kry, to pelne brzuchy niedzwiedzi.

   Jurek I

   Usuń
  3. @Jurek I
   I agree wih you.


   @Filstrant

   Usuń
  4. With


   @Filstrant

   Usuń
  5. Tak, pod warunkiem, że ten lód nie będzie im uciekał spod nóg....zbyt szybko.

   Usuń
  6. Niedzwiedzie polarne sa doskonalymi plywakami. Prosze sobie poczytac do jakich miejsc doplywaly niektóre zblakane osobniki :)

   Jurek I

   Usuń
  7. No masz rację są świetnymi pływakami i są wszystkożerne nawet zjedzą czekoladę.

   Usuń
  8. Myślisz że zjedzą ?

   Usuń
 3. Ludzie tam mieszkający na pewno nie mogą doczekać się kiedy ten lód się odsunie. Koszmarne miejsce; szare , zimne, ponure

  OdpowiedzUsuń
 4. @Filstrant
  No ale w końcu nadejdzie taki czas że lodu w Arktyce nie będzie przez cały rok, i co wtedy stanie się z tymi zwierzętami ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to co? Trzeba mieć nadzieję, że będzie wówczas trwała jakaś kampania wyborcza w Polsce, a kandydaci już obiecają niedżwiadkom miejsce w Polsce.
   Tak na poważnie, to Arktyka nigdy nie bedzie bez lodu przez cały rok. To fizycznie niemozliwe. No chyba, że to całe ciepło kumulowane głęboko w oceanach, skierować do Arktyki w trakcie nocy polarnej.

   Jurek I

   Usuń
  2. Będzie wolny lodu, bo Ocean Arktyczny będzie pochłaniać ciepło. Lód pojawi się ponownie gdy ocean odda ciepło i się wychłodzi. Z każdym kolejnym rokiem będzie tego ciepła coraz więcej. Co więcej w trakcie nocy polarnej częściej będą występować sztormy, które będą łamać świeżo powstały lód i mieszać wodę morską. Na powierzchni woda będzie mieć -1oC, a 2 m pod +1oC. Jednocześnie będzie dalej rosnąć temperatura na Ziemi, więc zimą ciepło będzie docierać w jeszcze większej energii. Już kilkakrotnie zdarzały się odwilże w różnych częściach Arktyki. Będzie do nich dochodzić coraz częściej.

   5 mln lat temu nie było lodu w Arktyce w ogóle. Ziemia miała tylko jedną czapę polarną na południu. Właśnie zbliżamy się do tego okresu, po 2 mln lat zlodowaceń. 50 mln lat temu nie było lodu na Antarktydzie. W tamtych czasach było tak ciepło, że lód na Ziemi w ogóle nie istniał. Szczególnie w czasach PETM.

   Tak więc jest to fizycznie możliwe. Wystarczy, że temperatura odpowiednio wzrośnie.

   Usuń