wtorek, 15 września 2015

Ognie piekielne

Emisje CO2Ziemia ogrzewa się z powodu spalania paliw kopalnych i tym samym emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Obecna ilość tego gazu nie była widziana na naszej planecie od przynajmniej 3-5 mln lat. Jeśli ludzkość się postara i będzie spalać węgiel, ropę, gaz i „alternatywne” paliwa kopalne, to ziemska atmosfera będzie taka jak sprzed 40-50 mln lat. To czasy, kiedy na Ziemi nie było w ogóle lodu, a znaczne tereny pokrywały pustynie. Był to świat zupełnie inny do tego, jaki znamy dziś. Teraz widzimy zmiany, które powoli, krok po kroku prowadzą nas do świata sprzed wielu milionów lat. Świata, gdzie nie było ludzi na Ziemi. Antropogeniczna zmiana klimatu zagraża obecnie istniejącym gatunkom, uderza także w nas, w cywilizację. 
Pożary w Kalifornii z powodu utrzymującej się suszy są coraz trudniejsze do ugaszenia. Na walkę z pożarami wydano ponad 200 mln dolarów. PAP/EPA / Noah Berger

Kalifornia stanęła w płomieniach. Dzieją się tam sceny, jakie można było oglądać na ekranach kin, a teraz dzieje się to naprawdę. Region zmaga się z suszą, jakiej nie było od setek lat.

Rozprzestrzeniające się błyskawicznie pożary zmuszają ludzi do ucieczki, którzy zostawiają za sobą dorobek swojego życia. Wszystko to dzieje się w stanie USA znanym z gwiazd showbiznesu i hollywoodzkich filmów.

Wiele zbiorników wodnych wyschło. Ludzie muszą oszczędnie gospodarować wodą, nawet rolnicy. Sytuację pogorszyła ciepła i sucha zima, gdzie opady śniegu były bardzo skąpe. Teraz Kalifornia zmaga się z Piekłem – pożarami, które objęły od 12 września już 60 tysięcy ha i zniszczyły ponad 700 domów. Do akcji zaangażowano 18 tys. strażaków. Pożary rozprzestrzeniają się szybko, a ludzie uciekają w panice. Mimo że w akcji biorą udział tysiące strażaków, to sytuacja jest bardzo trudna do opanowania. Silny wiatr, susza i wysokie temperatury powodują, że pożary rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Zestawienie zdjęć satelitarnych obok pokazuje, jak dużą powierzchnię zajmował śnieg w górach Kalifornii w marcu 2010, a jak w tym roku.


Niewielkie opady w ciągu ostatnich kilkunastu tygodni nieznacznie złagodziły suszę, ale jej obszar występowania i skala są cały czasy wysokie. US Drought Monitor

Jak będzie wyglądać przyszłość? Już przy tej ilości CO2 temperatura wymuszona, to niestety 2oC. Nic już się nie da zrobić. Cel, jaki wyznaczali sobie ludzie na konferencja COP został zaprzepaszczony na zawsze. Ziemia uruchamia kolejne sprzężenia zwrotne. Pożary emitujące do atmosfery dodatkowy dwutlenek węgla, martwe strefy w oceanach, a nawet przypadki pojawiania się bakterii siarkowych. Potem dojdzie stopienie lodu w Arktyce i dalszy wzrost temperatur, erupcje metanu z hydratów. Te samonapędzające się dodatnie sprzężenie zwrotne już teraz czynią cel polityki klimatycznej za nieosiągalny, a przecież świat wciąż emituje do atmosfery CO2. Za kilka lat Kalifornia zamiast być „Fabryką snów” stanie się martwym miejscem, a mieszkańcy miast zostaną uchodźcami klimatycznymi. Zasoby wód podziemnych wyczerpią się, podobnie jak ma to miejsce w Arabii Saudyjskiej, która zużywa ogromne ilości ropy do zasilania odsalarni wody morskiej. Ostatecznie dojdzie do sytuacji, kiedy Kalifornię będą musieli opuścić wszyscy z Paris Hilton czy Madonną włącznie. I to wcale w nie tak odległej przyszłości. Ten łażący nad Pacyfikiem stan, jak i okoliczne regiony stanie się po prostu martwy. Modele klimatyczne prognozują, że wiele regionów świata z powodu globalnego ocieplenia, w przyszłości nie będzie się nadawać do zamieszkania, dotyczy to nie tylko Kalifornii. Albo zostaną pokryte stepem lub pustynią, albo będą przejmowane przez oceany i morza, czy te zalewane często przez powodzie. 


Całkowite stopienie lodu w Arktyce wywrze wpływ na klimat. Skutkiem będzie nasilenie dotychczasowych katastrof klimatycznych, takich jak susza w Kalifornii.

Czy w takiej sytuacji polityka klimatyczna ma jeszcze sens, skoro jest już za późno? Pewnie ma, do scenariusza PETM 2, gdzie dochodzi do wzrostu temperatury o 6-7oC z powodu destabilizacji hydratów, raczej dojść nie powinno. Przynajmniej – z punktu widzenia obecnej sytuacji. Możemy uniknąć totalnej zagłady, jak wymieranie permskie sprzed 250 mln lat. Poprzeczka jest wysoka, choć warto wziąć pod uwagę, że Słońce świeciło słabiej. Osiągnięcie wymuszania radiacyjnego z czasów wymierania permskiego jest możliwe, jeśli spalimy wszystkie paliwa kopalne z ropą i gazem łupkowym i osiągniemy poziom ponad 1000 ppm CO2. Niektórzy sądzą, że tylko kompletny upadek cywilizacji przemysłowej, np. poprzez wielki krach finansowy, może nas uratować przed najgorszymi scenariuszami – takimi, jakie IPCC nie miał odwagi wyłożyć na stół. 

Zobacz także:
 • Ocieplenie klimatu w Arktyce i na Ziemi prowadzi do tego... , wtorek, 21 stycznia 2014 Aby przekonać się, że zmiany jakie zachodzą w Arktyce i ogólnie ocieplenie klimatu na Ziemi mają wpływ na Amerykę Północną czy Europę, wystarczy podać przykład Kalifornii. Kalifornia doświadcza najgorszej od ponad 100 lat suszy. Ten leżący na południowo-zachodnim krańcu Stanów Zjednoczonych stan cechuje się suchym, półpustynnym klimatem, wielokrotnie też doświadczał susz. Jednak obecna, przeciągająca się od wielu lat susza jest wyjątkowa...

32 komentarze:

 1. "Już przy tej ilości CO2 temperatura wymuszona, to niestety 2oC. "
  Chyba sporo więcej.Do tego jest sporo gazów których dawniej nie było wcale albo w ilościach kilka sztuk w atmosferze.Oczywiście atomów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miały być cząsteczki a nie atomy.

   Usuń
 2. Kalifornia to zły przykład dla klimatu, za to dobry dla wpływu człowieka, bogatej cywilizacji na destrukcję krajobrazu i niszczenie stosunków wodnych. Zachciało się komuś sztucznych megalopolis ze sztucznymi zbiornikami w klimacie zwrotnika. Tam jest przecież pustynia Mojave, do tego miasta emitujące niesamowite ilości smogu, klęska jak nic.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bedzie o wiele gozej jak hydraty sie zdestabilizuja w zasadzie juz sie destabilizuja wiec aktualny jest scenariusz wenus.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wenus straciła wodór, który został wywiany z górnych warstw atmosfery przez wiatr słoneczny. A wszystko z powodu braku pola magnetycznego.

   Usuń
 4. Scenariusz wenus jest niemozliwy jakbys wiedzial ziemia jest trzecia od słońca po ponad 150 miln km dalej od słońca niż wenus Hubert czemu kłamiesz? Wenus jest dużo bliżej i ma całkiem inny skład atmosfery a na klimat nied wpływamy niema dowodów za to na zmiany naturalne mnustwo tak więc ponawiam pytanie czemu kłamiesz? Jak wiemy z Historii ziemi co2 nie zawsze pokrywa się z temperatura to nie wenus pomyliły ci się planety Hubert od tej propagandy

  OdpowiedzUsuń
 5. Aha tu prosty przykład http://www.climate4you.com/images/GISP2%20TemperatureSince10700%20BP%20with%20CO2%20from%20EPICA%20DomeC.gif zaraz jakiś daltonista zapyta czemu dałem dane z lądolodu Grenladii a czemu nie? Skoro co2 decyduje om temperaturach na całej ziemi czemu się to nie zgadza? A czy wezmę dane z Grenlandii czy Antarktydy co za różnica co2 podobno podnosi temperaturę jak widac nie zawsze orbita ziemi i słońce maja kluczowy wpływ i na tle tysięcy lat bardziej się zgadza niz z co2

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałeś baranie który rok jest na tym wykresie przyjęty jako "0". Nie tak dawno pokazywał to tobie pdjakow.
   Niestety, albo nie zrozumiałeś, albo dalej rżniesz głupa i oszukujesz.

   Usuń
 6. A ocieplenie zwalnia mimo silnego El Nino i wysokiego poziomu co2 http://www.climate4you.com/images/AllInOneQC1GlobalMonthlyTempSince1979.gif od roku 2000 temperatura rośnie coraz wolniej a powinna coraz szybciej http://www.climate4you.com/images/AllInOneQC1-2-3GlobalMonthlyTempSince1979.gif a globalna ilośc lodu rośnie http://www.climate4you.com/images/NSIDC%20NHandSHandTOTALiceExtension12monthRunningAverage.gif w arktyce lód powoli przyrasta w tym roku ma przerwę http://www.climate4you.com/images/SeaIceNHandSHlastMonthSince1979_AUGUST.gif spadek coraz wolniejszy nie mówiąc o Antarktydzie na której o żadnym ociepleniu klimatu nie możma mówić wręcz przeciwnie Ocieplenie zwalnia coraz bardziej co jest faktem a co2 rośnie http://www.climate4you.com/images/AllCompared%20GlobalMonthlyTempSince1979%20AndCO2.gif wniosek? Naturalne zmiany decydują o klimacie Aha w naszym okresie międzylodowcowym który wiecznie nie bedzie trwał jest zimniej niż we wcześniejszych mimo że co2 było o ponad 100 ppm mniej a mimo to było cieplej http://www.climate4you.com/images/VostokTemp0-420000%20BP.gif czy więcej dowodów trzeba? Ja o faktach Hubert o wymyślonych bajkach na zlecenie polityczne organizacja IPCC i ich raporty nie są naukowe bo to nie jest organizacja naukowa tak więc pytanie czy opierasz swoją propagande o fakty i dowody naukowe czy o raporty IPCC która nawet nie jest organizacja naukową?

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla Huberta odległośc od słonca niema znaczenia co z tego że wenus jest bliżej na zimi jest tak samo Huberta myslenie. Pewnie na tytanie który ma metanową atmosferę tez powinno byc wedłóg Huberta 500 st bo odległośc od słońca niema znaczenia a jakos jest blisko minus 200 stopni mimo duz gazów cieplarnianych więc Hubert odległośc od słońca ma znaczenie jakby nie miała to tytan tez by miał 500 st jak wenus według twojego myślenia

  OdpowiedzUsuń
 8. Scenariusz ostateczny dla klimatu +5 w tropikalnej strefie to jest do 45 równoleżnika i do +12 w strefie polarnej, czyli od 45 do 90.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba mamy do czynienia z jakimś chorym psychicznie fanatykiem.
  Pod każdym wpisem Huberta pisze w sumie zawsze to samo i zawsze te same linki do pseudonaukowych portalików podaje.
  Globalnie ubywa lodu?
  A gdzie tam...
  http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/global.daily.ice.area.withtrend.jpg

  Wiem. Zaraz powie, ze ten wykres jest fałszywy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pseudonaukowe portale?? Tam masz pomiary i dowody czego jeszcze chesz? IPCC to nauka? Od kiedy? Kiedy ta organizaja była naukową i jej raporty byly naukowe kiedy? IPCC niema nic wspólnego z nauką więc na czym opierasz swoje kłamstwa? Jesteś takim lesczykiem że nawet języka Angielskiego nie umiesz i ze strony climate4you nie umiesz nic wyczytać więc nic dziwnego że nie rozumiesz sam co piszesz.

   Usuń
  2. "Jesteś takim lesczykiem że nawet języka Angielskiego nie umiesz"
   Popełniać takie podstawowe błędy ortograficzne to wstyd :( Nie uczą teraz w gimnazjum, że przymiotniki piszemy małą literą?

   Z angielskim u mnie nie jest chyba aż tak źle jak myślisz. Kilkustronicowy artykuł z dziedziny fizyki klimatu, atmosfery lub oceanu, tłumacze sobie w dwa popołudnia.
   Z innymi językami jest dużo gorzej, ale w Niemczech, Francji i Włoszech dogadam się.
   Rosyjski nadal u mnie jest płynny. portugalski zresztą też.

   Usuń
 10. Krzysztof Sławiński fanatykiem jesteś ty bo nie masz ani jednego dowodu na zmikany przez człowieka masz takie? Gdzie? Zmiany były i są naturalne więc czemu miało by byc teraz inaczej? Bo jakis oszust z IPCC za pieniądze tak mówi? W latach 70 tacy jak ty kslavin PDjaków twierdzili że bedzie epoka lodowcowa spowodowana przez człowieka co było kłamstwem to samo jest teraz a jak zacznie się znów ochładzac co jest pewne kwiestia czasu to co powiecie? Macie jakąś ręgułkę na taki wypadek? Hubert też ma? Aha i najważniejsze wzrost temperatury powoduję większą ilośc co2 nie odwrotnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. "Zmiany były i są naturalne więc czemu miało by byc teraz inaczej?"
  Dawniej uważano, że Ziemia jest naturalnie płaska... :-)

  "W latach 70 tacy jak ty kslavin PDjaków twierdzili że bedzie epoka lodowcowa spowodowana przez człowieka co było kłamstwem"
  Twierdzili, ale ludzie podobni tobie.

  "Aha i najważniejsze wzrost temperatury powoduję większą ilośc co2 nie odwrotnie. "
  Tu masz dokładny opis interakcji, bo wiesz, ze dzwonią ale nie wiesz w którym kościele :-)
  http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-to-ocieplenie-powoduje-wzrost-koncentracji-co2-a-nie-na-odwrot-6

  OdpowiedzUsuń
 12. To ja Was pogodzę panowie, mam nadzieję. To już nie ma znaczenia kto, jak, dlaczego i w jakim zakresie wpływa na klimat. Wielcy tego świata i tak mają w d... te Wasze spory. Wg. mnie klimat jest tak rozchwiany, że jakiekolwiek działania "naprawcze" - jak zwał tak zwał - i tak nie pomogą. Ziemia to nie jest malutka bryłka, że jak kiwnie się paluszkiem to zaraz się wszystko zmieni. To jest ogromna przestrzeń wzajemnie oddziałujących na siebie zjawisk, które wybite ze swego rytmu tak chętnie nie będą chciały powrócić do pierwowzoru. A ja o ile jestem sceptyczny co do antropogenicznych przyczyn zmian klimatu - a przynajmniej uważam, że nie tylko one - to biorąc pod uwagę codzienną obserwację wokół siebie i doniesienia ze świata, jestem przekonany o zmianach i twierdzenia walczących z tezą o wpływie człowieka na klimat, że nic się nie zmienia przypominają mi opowiadania ślepego o kolorach. Ale to moje takie tam.
  Oszołom.

  OdpowiedzUsuń
 13. Polecam film
  https://exignorant.wordpress.com/2015/08/26/nowa-normalnosc/

  OdpowiedzUsuń
 14. Hubert jest dobry bo pomyliły mu sie planety :-) Od kiedy ziemia jest jak wenus? U nas warunki takie jak tam są nie realne bo ziemia jest dużo dalej od słońca i ma całkiem inny skład atmosfery która składa się z pary wodnej w większości a nawet jakbny była ta sama atmosfera to też nie jest to możliwe bo ziemia otrzymuje duzo mniej ciepła niż wenus od słońca ale Hubertowi wszystko się pomieszało :-) nawet planety w układie słonecznym Hubert zerknij na Anomalię na Antarktydzie zresztą nie tylko tam prawie jak wenus :-) znacznie poniżej normy :-) faktycznie warunki zaczynają tam przypominać inne ciało niebieskie np księzyc europę :-) a nie wenus :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś żałosny w tym przypisywaniu poglądów wyrażonych przez Unknown Hubertowi. Hubert pisze tylko o scenariuszu PETM 2 - poczytaj a dopiero potem krytykuj/opiniuj. A swoje wypowiedzi kieruj pod właściwy adres.
   Myślak

   Usuń
  2. Wiadomo już może, który scenariusz został wybrany do realizacji? Zapodajcie jakimś spojlerem, jaka bedzie średnia 2015 czy 2016 wg np. NOAA?

   Usuń
 15. Myślak cytat Huberta Bedzie o wiele gozej jak hydraty sie zdestabilizuja w zasadzie juz sie destabilizuja wiec aktualny jest scenariusz wenus. Więc Hubert napisał bzdurę że może byc jak wenus jak na ziemi więc ty jesteś żałosny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma jeszcze destabilizacji hydratów, tylko relatywnie powolna ucieczka gazu ze złoża. Ochłodzenie zatrzymałoby ten proces, a przynajmniej brak dalszego wzrostu temperatur. Zmniejszenie ciśnienia gazu, czyli metanu w złożu doprowadzi do destabilizacji złoża u gwałtownego uwolnienia metanu do atmosfery. Hydraty metanu są stabilne w warunkach określonej temperatury i ciśnienia. Wrażliwe są te płytko położone, jak na dnie M. Wschodniosyberyjskiego.

   Scenariusz Wenus jest raczej nierealny, co nie znaczny, że niemożliwy. Mówię - raczej nierealny, a nie, że na pewno do niego niedojdzie. Raczej nie dojdzie, bo raczej ludzkość nie spali wszystkich paliw kopalnych.

   PETM 2 jest bardzo możliwy, ale na tym etapie da się to powstrzymać, ale będzie do trudne. Żeby nie powiedzie, bardzo trudne, bo szczyty klimatyczne COP, to porażka i cyrk. Tak więc obecny trend wskazuje, że PETM 2 może się ziścić. Bo raczej mało prawdopodobne, by emisje CO2 spadły na tyle, że poziom CO2 w atmosferze nie przekroczy 450 ppm i nie uruchomione zostaną dalsze sprzężenia zwrotne. Czyli z obecnego punktu widzenia do PETM nie dojdzie, ale emisje CO2 muszą mocno spaść. W przeciwnym razie z każdym kolejnym rokiem szanse na ten scenariusz rosną i to szybko, więc czasu jest niewiele.

   Trzeba było już w latach 90. XX zacząć zmniejszać spalanie paliw kopalnych, a nie czekać na dowody, że jest globalne ocieplenie il że jest to przez człowieka do ostatniej chwili. Bo teraz, to może już być za późno, no chyba, że chcemy na siłę zmniejszyć spalanie paliw kopalnych. Czyli koniec z samochodem, asceza itp. No i co zrobić z Chinami, gdzie w przeliczeniu na łebka emisje są mniejsza niż w Polsce?

   Usuń
 16. Hubert problem polega na tym że nie to że zmiany są ale kłamiesz że to człowiek. Pamitaj w szkole podstawowej nawet tego uczyli , po każdym ochłodzeniu klimatu nadchodzi ocieplenie a ocieplenie powoduje wzrost co2 więc mylisz skutki z przyczynami. Człowiek jest za mały by zmieniać coś tak wielkiego jak ziemia to ziemia zniszczy ludzi nie ludzie ziemie przypomnę jeszcze raz tacy jak ty Hubert sw latach 70 twierdzili że nadciąga epoka lodowcowa oczywiście spowodowana przez człowieka i nie wyszło to teraz tacy jak ty kłamią że człowiek powoduje ocieplenie które zresztą zwalnia. Ciekawe co powiesz jak zacznie się ochładzać co jest pewne i naturalne tylko człoweik niema techniki by określic kiedy dajmy na to za dekadę ciekawe co powiesz pewnie już masz jakąś regółkę na taki wypadek wymyślisz że areozoli puściliśmy i się ochładza a ziemia nie bedzie jak wenus to nie możliwe no chyba że przesuniesz ziemię w okolice wenus to możliwe . Pewnie na wenus to też człowiek zrobił to zadziwiające jak człowiek ma moc skoro mamy taka moc puścmy siarkę pyłu sztuczne białe chmury i z głowy ale i tak to nic nie zmieni bo zmiany sa były i bedą naturalne. Aktywność wulkaniczna rośnie od lat a temperatura wzrastajaca powoduję wzrost co2 nie odwrotnie i 95% co2 jest pochodzenia naturalnego

  OdpowiedzUsuń
 17. The two polar regions are usually identified as key regions for monitoring global climate change, because the surface air temperature is expected to increase especially rapid in these two regions along with the ongoing increase of atmospheric CO2. Below we therefore focus on past and climate change in both polar regions during the period with meteorological observations; first of all illustrated by observed changes in mean annual surface air temperature for regions north of 70oN and south of 70oS, respectively. http://www.climate4you.com/images/MAAT%2070-90N%20HadCRUT4%20Since1900.gif Temperature in Polar regions: Arctic and Antarctic

  List of contents

  General

  Arctic temperature change

  Antarctic temperature change

  Recent temperature changes in the two polar regions

  Arctic recent weather

  Arctic monthly temperature change north of 50N

  Arctic monthly surface air temperatures north of 70N

  Arctic daily surface air temperatures north of 80N

  Arctic long meteorological data series

  Antarctic recent weather

  Antarctic monthly temperature change south of 50S

  Antarctic monthly surface air temperatures south of 70S

  Antarctic long meteorological data series

  Data source

  Polar regions as key regions for global climate change

  Meteorological conditions in the Arctic

  Unsolved climatological and meteorological issues in the Polar Regions

  Open Climate4you homepage  General

  The two polar regions are usually identified as key regions for monitoring global climate change, because the surface air temperature is expected to increase especially rapid in these two regions along with the ongoing increase of atmospheric CO2. Below we therefore focus on past and climate change in both polar regions during the period with meteorological observations; first of all illustrated by observed changes in mean annual surface air temperature for regions north of 70oN and south of 70oS, respectively.
  Mean annual surface air temperature (MAAT) anomaly 70-90oN compared to the WMO normal period 1961-1990, as estimated by Hadley CRUT. HadCRUT4 temperature data from the Climatic Research Unit (CRU) has been used to prepare the diagram. The number of high latitude meteorological stations is low in the early part of the 20th century, but increased from 1923 and especially 1933. Last year shown: 2014. Latest update: 30 January 2015.

  Please note: HadCRUT4 has improved data coverage in the Arctic, compared to the previous version HadCRUT3. As the planetary circumference changes rapidly with increasing latitude, each 5ox5o grid cell has been area corrected before calculating the annual mean. This is in contrast to the procedure followed by Gillet et al. 2008, who gave equal weight to data in each 5ox5o grid cell when calculating means, with no consideration to the area effect of increasing latitude. http://www.climate4you.com/images/MAAT%2070-90S%20HadCRUT4%20Since1900.gif Mean annual surface air temperature (MAAT) anomaly 70-90oS compared to the WMO normal period 1961-1990, as estimated by Hadley CRUT. The international geophysical year 1957 marks the initiation of widespread meteorological observations in the Antarctic. HadCRUT4 temperature data from the Climatic Research Unit (CRU) has been used to prepare the diagram. Last year shown: 2014. Latest update: 30 January 2015.

  OdpowiedzUsuń
 18. http://www.climate4you.com/images/HadCRUT4%20GlobalMonthlyTempSince1958%20AndCO2.gif Diagram showing the HadCRUT4 monthly global surface air temperature estimate (blue) and the monthly atmospheric CO2 content (red) according to the Mauna Loa Observatory, Hawaii. The Mauna Loa data series begins in March 1958, and 1958 has therefore been chosen as starting year for the diagram. Reconstructions of past atmospheric CO2 concentrations (before 1958) are not incorporated in this diagram, as such past CO2 values are derived by other means (ice cores, stomata, or older measurements using different methodology), and therefore are not directly comparable with modern atmospheric measurements. The dotted grey line indicates the approximate, overall linear temperature development, and the boxes in the lower part of the diagram indicate the relation between atmospheric CO2 and global surface air temperature, negative or positive. Last month shown: July 2015. Last diagram update: 3 September 2015.

  OdpowiedzUsuń
 19. No to się porobiło!
  Zaraz zacznie się pokazywanie serii pomiarowej GISS i krzyk, że globalne ocieplenie zakończyło się w ubiegłym roku.
  Prawdopodobnie takie wnioski wyciągną z poniższego wykresu różne Danielki i erce.
  https://imagizer.imageshack.us/v2/500x500q90/r/537/dGWsYd.png
  Oto 12 najcieplejszych sierpni w historii pomiarów:
  2014 0.82
  2015 0.81
  2011 0.74
  2006 0.71
  1998 0.69
  2009 0.68
  2003 0.66
  2013 0.66
  2010 0.65
  2012 0.64
  2005 0.63
  2007 0.61
  W pierwszej 12-ce tylko jeden rok z zeszłego stulecia, nie trudno zgadnąć który.

  Niestety Danielki i erce nie pokażą już średnich z pierwszych ośmiu miesięcy kolejnych lat.
  Nie pokażą, bo takich gotowych wykresów nie mają, a Bozia nie obdarzyła ich umiejętnością zebrania i opracowania surowych danych.
  Nie pokażą, także z tego powodu, że nijak to nie pasuje do ich bzdurnych teoryjek.
  https://imagizer.imageshack.us/v2/500x500q90/r/909/v12DFT.png

  2015 0.81125
  2010 0.75250
  2014 0.71625
  1998 0.70375
  2007 0.70375
  2002 0.67000

  Wypada tylko czekać, aż Danielki i erce zaczną pisać, że rekordy temperatury w 2014 i 2015 roku się nie liczą bo padły podczas ciepłego El Nino. Oczywiście to te same Danielki i erce, którzy liczyli przez ponad 10 lat trendy wyłącznie od El Nino z 1998 roku.

  Danielki i erce pokochają chwilowo GISTEMP bo seria NOAA (dawniej zwana NCDC) jest jednak cieplejsza.
  https://imagizer.imageshack.us/v2/500x500q90/r/673/XYFWSK.png
  2015 0.88
  2014 0.79
  2009 0.70
  1998 0.67
  2012 0.66
  2013 0.66
  2010 0.65
  2005 0.62
  2006 0.62
  2003 0.61
  2011 0.61
  2001 0.59

  A jak pierwsze 8 miesięcy w roku?
  https://imagizer.imageshack.us/v2/500x500q90/r/661/q63Esx.png
  Ano tak samo :-D
  2015 0.84500
  2010 0.74375
  2014 0.71875
  1998 0.69500
  2005 0.64375
  2007 0.64375

  Danielki i erce niech przyjmą w końcu do wiadomości, że w ogólnym zarysie tak wygląda globalne ocieplenie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Zapomniałem dać aktualną serię GISSTEMP w korelacji z CO2, ale już sie poprawiam:
  http://woodfortrees.org/graph/gistemp/from:1958/mean:12/plot/gistemp/from:1958/trend/plot/esrl-co2/from:1958/normalise/plot/esrl-co2/from:1958/normalise/trend

  OdpowiedzUsuń
 21. Kolejny miesiąc na Antarktydzie znacznie ponizej normy jak narazie http://meteomodel.pl/klimat/poltemp/gfs/act_glb.png zreszta nie tylko tam. Na Antarktydzie bedzie jak na wenus Hubert zaraz pewnie tak powie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chyba tylko według prognoz - czyli fusów - do końca września została jeszcze z górką dekada
   Myślak

   Usuń
  2. Globalnie +0,532K. I co Danielku anonimowy? Ochładza się?

   Usuń