piątek, 11 września 2015

W Arktyce nie ma grubego lodu

Chociaż w tym roku nie padnie rekord, tak jak w 2012 roku, to tegoroczne topnienie czapy polarnej nie obeszło bez  poważnych konsekwencji.

Zmiany grubości lodu w Arktyce latem 2015 roku Naval Research Laboratory. HYCOM

Przede wszystkim zasięg czapy polarnej spadł do 4,4 mln km2, a sezon roztopów jeszcze się nie zakończył. To, co jednak bardziej zasługuje na uwagę, to fakt utraty grubej warstwy lodu. Praktycznie znikł gruby na ponad cztery metry lód, gdzie dominuje podatny na topnienie, łatwo przechodzący w krę cienki dwumetrowy lód. W wielu miejscach to tylko ledwie nieco ponad metr, co potwierdzają boje pomiarowe. Animacja HYCOM pokazuje zmiany grubości lodu latem 2015 roku. Gruby lód już nie istnieje. Ciągnie się jedynie trzymetrowej grubości niewielki pas lodu. Według nowej wersji HYCOM sytuacja jest jeszcze gorsza.

Powierzchnia lodu w Arktyce w 2015 roku. Cryosphere Today

Powierzchnia lodu w Arktyce wynosi 3,1 mln km2. Jest jedną z najmniejszych w historii, ponad 1,5 mln km2 mniej niż 20-30 lat temu. Tak wielka zmiana powoduje wielkie zmiany w klimacie i we wzorcach pogodowych na świecie.

Wolne od lodu Morze Wschodniosyberyjskie 10 września 2015 roku. Terra, NASA.

Morze Wschodniosyberyjskie jest wolne od lodu, co zwiększa ryzyko znacznych emisji metanu z hydratów, zalegających płytko pod powierzchnia tego szelfowego morza. Obserwuje się zwiększone emisje metanu w Arktyce, co nasili proces ocieplania się klimatu. Ostatnio zaobserwowano intensywne roztapiania się termokrasów - zamarzniętych jezior na północy Syberii, które także stają się źródłem emisji metanu. Ilości metanu na Syberii są wystarczające, by znacznie przeobrazić klimat planety. To samo zresztą dotyczy samego Oceanu Arktycznego i znajdujących się tam hydratów. 

Podobne zdarzenie miało miejsce w czasie PETM, 56 mln lat temu. Świat był wtedy o 6-10oC cieplejszy niż dziś, a klimat polarny nie istniał. Na Ziemi nie było lodu, a poziom oceanów był wyższy o 75 metrów. Inna była szata roślinna i inne gatunki zwierzą. Homo sapiens pojawił się w czasie epoki lodowcowej, zaś neandertalczyk około 400 tys. lat temu. Człowiek nie istniał bez arktycznego lodu, warunki, jakie panowały w eocenie, czy w trakcie PETM są obce dla człowieka. Dodatkowo cywilizacja licząca 7 mld ludzi jest wrażliwa. Tak więc w wyniku destabilizacji hydratów metanu i gwałtownej zmiany klimatu czaka nas nieuchronny koniec. Skoro już teraz nasza cywilizacja zaczyna być poddawana presji ze strony ocieplającego się klimatu, to jak będzie wyglądać to w świecie cieplejszym o 6oC. Brak lodu w Arktyce doprowadzi do kolosalnych zmian warunków pogodowych i klimatycznych, znacznym zmianom ulegną wzorce pogodowe. Sytuacja ta odbije się na rolnictwie i cenach żywności. I tu właśnie wystarczy sięgnąć do bardzo nieodległej przyszłości.  

18 komentarzy:

 1. Może dość juz o tych krach? Autor chyba wskoczył na jedną i odpłynął w błękitny przestwór oceanu, lejąc ciepły mocz do morza, destabilizujący hydraty metanu. Metanowe bąbelki uderzają do głowy i później Hubercik raczy nas mądrymi słowy ;)

  Jurek I

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli tak skomentował Jurek spadek zasięgu lodu o 0,6 mln km2. Szkoda, że nie nastąpił wzrost.
   A co nie widziałeś nigdy bąblującego metanu w Arktyce? No tak, nie byłeś tam, ale inni byli. Naukowcy tacy jak N Shakova i inni obserwowali sytuację, więc o co ci chodzi?
   Kra lodowa jest, jej udział w czapie polarnej jest większy niż 10-15 lat temu.

   Usuń
 2. Dobre tylko jest jeden mały problem. Proszę o dowody że klimat zmienia człowiek. Aha a rosnąca pokrywa lodowa na drugim biegunie i coraz niższa temperatura też zwiastuje ocieplenie? Klimat zmienia się sam mam na to dowody zawsze tak było więc czemu teraz ma byc inaczej? Bo jakiś oszust z IPCC tak wymyślił?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. temperatura - zgoda , ale pokrywa lodowa w Antarktyce właśnie, pomimo niskich temperatur, wróciła do normy/średniej
   Myślak

   Usuń
  2. Coraz niższa temperatura gdzie?

   Usuń
  3. Zobaczna Anomalię na Antarktydzie to się dowiesz

   Usuń
  4. Patrzę i jakoś w pomiary nie odbiegają od normy...
   Pomiary, a nie prognoza!

   Usuń
 3. Dzisiejsza anomalia na Antarktydzie http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/DailySummary/GFS-025deg_NH-SAT5_T2_anom.png ciepło nie? Coraz cieplej Pewnie od tego ciepła spłynie cała Antarktyda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Danielek, to prognoza modelu, a nie pomiar.
   Nie wiem jak można być tak beznadziejnie głupim, żeby udowadniać swoje teorie za pomicą prognozy modelu, a nie pomiarów.

   Usuń
 4. Panie Hubercie. Również od kilkunastu lat interesuję się problemem zmian w Arktyce i Antarktyce oraz codziennie śledzę zachodzące zmiany tak samo jak codzienną prognozę pogody. Taki nawyk. Mimo różnych nadużyć o charakterze politycznym, koniunkturalnym i schizofrenicznym myślę, że sprawy idą w złym kierunku i na dodatek w coraz szybszym tempie. Ponadto poza dość rozbudowanym (i rozproszonym) systemem monitorowania zmian i wycinkowych prognoz nie istnieje na razie żadne światowe centrum gromadzenia i analizy pozyskiwanych danych posługujące się jednolitą metodologią. Jeśli chodzi o grono ludzi bijących na trwogę - jest Pan w wyjątkowo dobrym towarzystwie. Poziom prześmiewców i oponentów - w normie. Zdecydowana większość ma cały problem w nosie i uważa go za wydumany zakładając że za ich życia żadne wyraźne zmiany nie nastąpią. Życzę konsekwencji w prowadzeniu bloga.
  LM

  OdpowiedzUsuń
 5. Oto jak skomentowano Danielka anonimowego na innym portalu:
  "@Daniel

  „Zobaczmy co na drugim biegunie się dzieje”

  Nie wiadomo co się dzieje, bo to co pokazujesz to wynik PROGNOZY MODELU GFS (a dokładniej analizy), a nie pomiaru. Zarówno model GFS, jak i reanaliza CFS maja tam spory bias, a różnice w analizie i danych rzeczywistych przekraczają często 10 stopni. Dodatkowo sama naliza GFS od CFSR znacznie się różni, co powoduje, że budowanie poprawnego okresu bazowego jest problematyczne. Żeby nie być gołosłownym – analiza GFS dla rejonu stacji Vostok dała dla 11 września, 00UTC wartość -59.6 stopnia. W rzeczywistości było -79. Naprawdę oceniasz temperaturę w Antarktyce na podstawie modelu GFS? Serio?

  „kiedy było cieplej? Czy świat jest cieplejszy? ”

  Nie znajdziesz odpowiedzi na to pytanie patrząc na mapki GFS. Powtarzam jeszcze raz: to model, nie pomiar. Nie da się poprawnie odjąć analizy GFS od reanalizy CFSR, szczególnie po 2010 – otrzymasz duży błąd oszacowania. Dodatkowo w rejonie Antarktydy oba te zbiory są guzik warte."

  OdpowiedzUsuń
 6. Oszusci z IPCC mówili że lodu ubywa a gdzie? http://www.climate4you.com/images/NSIDC%20NHandSHandTOTALiceExtension12monthRunningAverage.gif Jak widać nie na naszej planecie żeczywiste pomiary na Antarktydzie http://www.climate4you.com/images/ANTARCTIC%20Temp%20201507%20versus%20last%2010yr%201200km.gif to jest średnia z ostatniej dekady ale na tle lat 1970 -2000 też poniżej normy więc krzysztof o jakim ociepleniu klimatu mowa na Antarktydzie? Lodu przybywa od początku pomiarów http://www.climate4you.com/images/SeaIceNHandSHlastMonthSince1979_AUGUST.gif raz szybciej raz wolniej ale przybywa i w okresie zimowym i letnim zobaczmy pokrywe lodowa na Antarktydzie latem http://www.climate4you.com/images/SHSeaIceExtentAndAnomaly201501.jpg http://www.climate4you.com/images/SHSeaIceExtentAndAnomaly201502.jpg i nowy rekord pokrywy lodowej rok temu http://www.climate4you.com/images/SHSeaIceExtentAndAnomaly201409.jpg to wszystko fakty nie prognozy gfs a teraz temperatura na Antarktydzie z okresu bazowego z ostatnich 10 lat dla porównania czy tam się ociepla i czy jest cieplej styczeń http://www.climate4you.com/images/ANTARCTIC%20Temp%20201501%20versus%20last%2010yr%201200km.gif lutyhttp://www.climate4you.com/images/ANTARCTIC%20Temp%20201502%20versus%20last%2010yr%201200km.gif marzec http://www.climate4you.com/images/ANTARCTIC%20Temp%20201502%20versus%20last%2010yr%201200km.gif kwiecień http://www.climate4you.com/images/ANTARCTIC%20Temp%20201502%20versus%20last%2010yr%201200km.gif maj bardzo zimny nie tylko w skali 10 ostatnich lat http://www.climate4you.com/images/ANTARCTIC%20Temp%20201505%20versus%20last%2010yr%201200km.gif czerwiec http://www.climate4you.com/images/ANTARCTIC%20Temp%20201506%20versus%20last%2010yr%201200km.gif lipiec http://www.climate4you.com/images/ANTARCTIC%20Temp%20201507%20versus%20last%2010yr%201200km.gif jak widac ocieplenie przyspiesza dziękuję za uwagę ale oszusci ignorują fakty aha na grenlandii lądolodu przybyło a obecny rok znacznie zimniejszy od normy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Grenlandii lądolodu ubyło, niewiele, ale jednak.

   Jurek I

   Usuń
  2. Danielek, jesteś naprawdę ograniczony intelektualnie?
   Wyciągasz wnioski na podstawie reanaliz danych z numerycznych modeli pogodowych?
   Pełno linków i wszystko to dane z reanaliz a nie z bezpośrednich pomiarów.
   Gratuluję umiejętności logicznego myślenia.
   Zasięg lodu pływającego wokół Antarktydy powiększa się zgodnie z prognozami. Woda z topniejącego lądolodu zmniejsza zasolenie wód okalających Antarktydę i powoduje, że zamarza ona w wyższych temperaturach. Obszar pokryty lodem zwiększa się, ale jest to bardzo cienki lód.
   Globalna ilość lodu morskiego bardzo szybko zmniejsza się.

   Usuń
 7. http://www.dmi.dk/uploads/tx_dmidatastore/webservice/b/m/s/d/e/accumulatedsmb.png Krzysztof oszuście ubywa lodu na Grenladii a gdzie? A może na Antarktydzie przy coraz większych anomaliach ujemnych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Danielku głupiutki, a może ignacu, ercu, bronku czy jak się tam jeszcze nazywasz...
   Czy przybywa lodu na Grenlandii?
   Prawdopodobnie zacznie już przybywać bo mamy połowę września, chociaż jeszcze zobaczymy.
   Oczywiście nie zadałeś sobie trudu i nie przeanalizowałeś opadów śniegu na Grenlandii w ostatnich kilku latach.
   Tak się składa, że na Antarktydzie powoli trend przyrostowy zaczyna się wycofywać.
   Ujemne anomalie na Antarktydzie skąd bierzesz?
   Znowu z prognoz GFS?

   Usuń
 8. Pomiary też wskazują na anomalie ujemne na Antarktydzie i cytat na Antarktydzie powoli trend przyrostowy zaczyna się wycofywać. A gdzie? Od początku pomiarów jest przyrost raz wolniejszy raz szybszy ale przyrost cały czas więc gdzie ty widzisz cofanie się lodu? Oczywiście że co roku nie bedzie przyrostu. W ubiegłym roku był rekord. A temperatura tam po prostu nie rośnie a nawet lekko spada z prostego powodu , coraz większa ilośc lodu powoduję coraz większe odbijanie ciepła ze słońca w kosmos w czasie dnia polarnego który na Antarktydzie się zaczyna powoli

  OdpowiedzUsuń
 9. Danielku anonimowy, a pokaż mi te pomiary i wynikające z nich anomalie na Antarktydzie.
  Teoria, że w czasie polarnego dnia na Antarktydzie ochładza się, zasługuje na tytuł Danielkowej głupoty roku.

  OdpowiedzUsuń