poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Dipol arktyczny przyspieszył topnienie czapy polarnej

Kilka dni, kiedy nad Oceanem Arktycznym zagościł dipol arktyczny, wystarczyło, by zaszły potężne zmiany w pokrywie lodowej. Pokrywa lodowa Arktyki przypomina tę z 2007 roku, a do prawie rekordowego topnienia jest bardzo blisko.Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Mapa AMSR2 pokazuje, jak obszar wolny od lodu przekroczył 85 równoleżnik, to bardzo blisko bieguna północnego. Cała "pacyficzna" część Oceanu Arktycznego jest prawie wolna od lodu. Lodowy półwysep został prawie zniszczony przez dipol arktyczny. Wiatr wiał od Pacyfiku w kierunku Atlantyku, eksport lodu przez C. Frama przyspieszył.

 Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku w stosunku do ostatnich lat. NSIDC

Zasięg lodu morskiego jest drugi wraz 2007 rokiem, najmniejszy w historii pomiarów. 4,8 mln km2, czyli poniżej wszystkich lat oprócz 2012 roku.

Kra lodowa na środku Oceanu Arktycznego 28 sierpnia 2016 roku. NASA Worldview

Sytuacja w Arktyce ponownie jest katastrofalna, jak miało to miejsce w 2007 i 2012 roku. Możliwe że 31 sierpnia zasięg lodu skurczy się do 4,5 mln km2. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym roku pokrywa lodowa będzie we wrześniu drugą najmniejszą w historii pomiarów. Zasięg lodu może spaść do wartości bliskich z 2007 roku.

5 komentarzy:

 1. Nie chcę straszyć, ale już teraz szykujcie się na naprawdę porządną zimę. Od listopada będzie 5 miesięcy śnieżyc, mrozów i wichur. Być może czeka nas nawet zima tysiąclecia (!)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ta ? a skąd ty niby to wiesz ?

   Usuń
  2. W ty samym czasie w Jakucji będzie odwilż i zmarzlina będzie się topić.

   Usuń
  3. @Hubert Bułgajewski
   Chyba troszkę przesadziłeś-dla Jakucji odwilż w zimie oznacza anomalię ok +50
   grzeg8

   Usuń