poniedziałek, 22 sierpnia 2016

Niszczyciel powraca

Cyklon nie zniknął, przetrwał i wciąż jest. Teraz nadchodzi kolejna, groźna zmiana w pogodzie. Dipol arktyczny - system układów barycznych, który wyprowadza lód z pacyficznej części Oceanu Arktycznego w kierunku Oceanu Atlantyckiego. Groźny dipol to taki, gdzie lód jest eksportowany do Cieśniny Frama i dalej do Atlantyku, co powoduje redukcję i spadek zasięgu lodu na Oceanie Arktycznym.


Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce dla 23-26 sierpnia 2016. Tropical Tidbits

Zestawienie map pokazuje, że zaczyna się formować dipol arktyczny. Nie wiadomo jak długo potrwa, prognoza obejmuje pewne 4 dni. Wiadomo, że jeśli powstanie, to będzie to mieć negatywny wpływ na cienką pokrywę lodową. Zwłaszcza że wciąż będzie silny wiatr, przynajmniej w ciągu najbliższych kilku dni. Strzałki na mapach pokazują transport lodu przez Cieśninę Frama.

 Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Rozdrobniona kra lodowa przecina czapę polarną prawie do Atlantyku, tak jak by lód miał się przełamać na dwoje. Tworzy się jezioro w pobliżu bieguna północnego. Lodowy półwysep ciągnący się do Wyspy Wrangla, powoli, ale jednak się rozpada, wkrótce może zniknąć.
  Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku w stosunku do ostatnich lat. NSIDC

5,14 mln km2, tylko 0,1 mln km2 więcej niż wrześniowe minimum 2013 i 2014 roku. Wciąż topnieje. zasięg lodu kurczy się idąc ścieżką 2011 roku. Czapa polarna jest mniejsza niż w 2015 roku. Rekord w tym roku nie padnie, przynajmniej teoretycznie nie powinno do tego dość. Przekonamy się za trzy tygodnie. Ale już teraz czapa polarna jest niewielkich rozmiarów. 5,1 mln km2 to wrześniowe minimum z lat 2006-2014, wyłączając rekordzistów 2007, 2011 i 2012. 

 Porównanie grubości arktycznego lodu morskiego w 2012 i 2016 roku dla 21 sierpnia. Naval Research Laboratory

Rozpad lodu w tym roku, w sierpniu jest wolniejszy niż w 2012, gdyż GAC2012 uderzył od strony Pacyfiku i Dalekiego Wschodu Rosji, mechanizm działania był inny, więc lód szybciej się topił, i szybciej się wycofywał. Działo się to też na początku sierpnia, gdzie latem w lipcu działało silnie topnienie na powierzchni lodu. W tym roku było inaczej. By osiągnąć taki efekt jak w 2012 roku musiałby pojawić się sztorm od strony Pacyfiku, albo dipol arktyczny, który się już tworzy w Arktyce.  

 "Jezioro" w pokrywie lodowej Arktyce, z drobną krą, w pobliżu bieguna północnego 21 sierpnia 2016 r. NASA Worldview

Ten obszar, gdzie znajduje się dobra kra, jest w dużym stopniu przesłonięty przez chmury. Jeśli się przyjrzymy, to można to zobaczyć.  Pokrywa lodowa skurczy się poniżej 5 mln km2 lada dzień. Zejście do poziomu 4,5 mln km2 powinno nastąpić jeszcze przed końcem tego miesiąca, lub na początku września. Jedno jest pewne, czapa polarna na pewno będzie w tym roku we wrześniu trzecią najmniejszą w historii pomiarów. Nie wiadomo jak długo potrwa sezon topnienia, ale to co zostało stracone w czerwcu i lipcu, jest teraz nadrabiane.


Zobacz także:
 

2 komentarze:

 1. Przy takich prognozach wiatrów chyba warto zaznaczyć że posługiwanie się zasięgiem może być błędne jeśli zasięg ma nam przybliżać powierzchnię?- możliwe że pomimo topienia zasięg słabiej będzie spadać a możliwe ze nawet wzrośnie pomimo topienia
  ps. Ktoś się kiedyś pytał na tym blogu o różnice JAXA i NSIDC-z tego co czytałem to wykres amerykański jest wygładzony średnią ruchomą z ostatnich 5 dni(wartość dzienna to średnia z 5 poprzednich dni) wiec dane dzienne miedzy tymi dwoma instytucjami są nieporównywane
  grzeg8

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeżeli sprawdzi się prognoza Climat Reanalyzer na 7 dni to Arktyce będzie się działo. GAC 2016 to pikuś w porównaniu z obecnym scenariuszem wydarzeń, myślę że się Hubert tu pospieszył z tytułowaniem niszczyciela sezonu . Bardzo silny wiatr powodowany przez szybko przemieszczające się niże od morza Wschodniosyberyjskiego w stronę bieguna i dalej na morze Barentsa. Wysokie fale sztormowe kruszące już i tak rozdrobnione pozostałości paku lodowego. A to wszystko przy 2(i większych) stopniowych anomaliach dodatnich temperatury w Arktyce, niespotykanych tego lata. Utworzył się piękny stabilny dipol arktyczny.

  Lepiej późno niż wcale! Lód topnieje, aż miło.
  Paweł Z.

  OdpowiedzUsuń