poniedziałek, 15 sierpnia 2016

GAC 2016 - zniszczenie już nadeszło

Po czterech latach, potwór się przebudził na nowo. Czym tym razem skutki działania cyklonu będą takie jak w 2012 roku? Ze względu na słabe topnienie powierzchniowe w czerwcu i lipcu, odpowiedź jest dość trudna. Jedno jest pewne, wpływ będzie bardzo duży i zresztą już jest. Od 13 sierpnia niż baryczny pogłębia się przechodząc w stan potężnego wiru, który 16 sierpnia osiągnie apogeum. GAC 2016 (Wielki Arktyczny Cyklon) może zmieć los Arktyki w tym i w następnym roku


 Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Zasięg lodu morskiego spadł do 5,61 mln km2, 14 sierpnia czapa polarna skurczyła się o 80 tys km2. Do przebicia wrześniowego minimum 2013 i 2014 roku zostało niewiele. Zasięg lodu będzie mniejszy niż w 2015. Prawdopodobnie będzie trzecim najmniejszym w historii pomiarów. A jeśli cała druga połowa sierpnia będzie niespokojna, to być może drugim. Pokrywa lodowa 10 września może liczyć jedynie 4 mln km2.


  Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce dla 16-19 sierpnia 2016. Tropical Tidbits

Cyklon się rozkręca i obejmuje prawie cały Ocean Arktyczny, potrwa do 17 sierpnia, po czym zacznie słabnąć. Jeśli prognozy się potwierdzą, cyklon nie zniknie całkowicie. Istnieje prawdopodobieństwo, że w kolejnym tygodniu odrodzi się, choć nie będzie już tak silny, to jeśli prognoza się sprawdzi, może siać spustoszenie.

 Kra lodowa w centralnej części Arktyki 14 sierpnia 2016 roku. NASA Worldview

Rosyjska część Oceanu Arktycznego 14 sierpnia 2016 roku. NASA Worldview

Jak pokazują te dwa zdjęcia satelitarne, lód morski jest w opłakanym stanie. To już nie jest w sumie czapa polarna, tylko kra lodowa. Pak znajduje się jedynie w pasie Cieśniny Frama - okolice na północny-wschód od Wyspy Banksa. Kliknij na link NASA Worldview, aby zobaczyć w dużej rozdzielczości rosyjską cześć Arktyki. Na Syberii wciąż szaleją pożary. 

Przejście Północno-Wschodnie lada dzień się otworzy, z kolei Przejście Północno-Zachodnie może się całkiem nie otworzyć, gdyż lód dryfujący lód zablokował wejście do Kanału Parry'ego. Cały kanał jest prawie wolny od lodu, znajduje się tam trochę kry lodowej. Obszar wydaje się być żeglowny, szczególnie południowa trasa przejścia. 

Zobacz także:
  • Żądza zniszczenia – cyklon 4 lata później, sobota, 13 sierpnia 2016 Wiatr staje się coraz silniejszy, niż baryczny się pogłębia i zaczyna tworzyć się potężny sztorm. Nad Arktyką przetoczy się coś, co będzie bardzo przypominać huragan, który uderzył na początku sierpnia 2012 - GAC 2012, czyli Wielki Cyklon Arktyczny. Potężny cyklon, który zniszczył pak lodowy w pacyficznej części Arktyki i przyczynił się do dalszego topnienia lodu w drugiej połowie sierpnia. Czy teraz też tak będzie?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz