środa, 24 sierpnia 2016

Arctic News - diabelski wiatr

Cyklon który pojawił się nad centralną częścią Oceanu Arktycznego wciąż jest, osłabł jedynie na chwilę, by ponownie zyskać na mocy. Przemieścił się wzdłuż północnych brzegów Grenlandii w stronę zachodniej Rosji. A teraz buduje dipol arktyczny.

Zobacz mapę koncentracji arktycznego lodu morskiego w kolorowej wersji.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Przejście Północno-Wschodnie jest otwarte na oścież. Przejście Północno-Zachodnie jest jeszcze zablokowane przez niestopiony lód u wejścia do Kanału Parry'ego. Zmiany są duże, a jedną z nich jest tworząca się "zatoka", która sięga 85oN. Między nią a Svalbardem tworzy się pas coraz bardziej drobnego lodu. Właśnie teraz powstaje dipol arktyczny i wiatr, który może zniszczyć "lodowy półwysep" poważnie redukując zasięg i powierzchnię lodu. Animacja obok (kliknij, aby powiększyć) przedstawia zmiany zasięgu i koncentracji lodu morskiego w dniach 15-23 sierpnia.
Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku względem 2012 i wyszczególnienie w stosunku do ostatnich lat. NSIDC

Zasięg lodu morskiego wynosi już tyle ile w czasie wrześniowego minimum 2013 i 2014 roku. To stan na 23 sierpnia. Za kilka dni pokrywa lodowa może się skurczyć do 4,5 mln km2. Teraz zasięg lodu jest praktycznie taki sam jak w 2011 roku i wraz z nim jest trzecim najmniejszym w historii pomiarów. Nawet jeśli tempo topnienia - spadku zasięgu lodu się nie zmieni i nie przyspieszy, to i tak do 10 września będzie taka sama jak w 2015 roku. A już teraz rozmiary czapy polarnej są niewielkie. Osiągnięty został poziom jeszcze przed 1 września, jaki był prognozowany przez zachowawcze modele IPCC z lat 2002-2006 dla wrześniowego minimum. Raport IPCC AR4 2007 pojawił się przez rekordowym topnieniem z 2007 roku. Świat klimatologii został zaskoczony zaistniałą sytuacją, ale denialiści klimatyczni raczej nie, wciąż robią to samo co zawsze.
 Odchylenia temperatur od średniej 1981-2010 na półkuli północnej w 2016 roku dla 15-22 sierpnia. NOAA/ESRL


W Arktyce średnie temperatury dla 15-22 sierpnia były bardzo niskie, utrzymywała się ujemna anomalia. Ale powierzchnia wód jest ciepła, więc lód topnieje dalej, silne wiatry wspomagają ten proces. Teraz sytuacja jeszcze się pogorszy, bo dipol arktyczny sprowadzi ciepłe powietrze od strony Pacyfiku.

A zmiany już teraz mają miejsce, co ilustruje mapa Climate Reanalyzer.Anomalie temperatur na półkuli północnej dla 24 sierpnia 2016 r. Climate Reanalyzer

Napływ ciepłych mas powietrza spowolni, albo nawet wyeliminuje wychładzanie, jakie następuje pod koniec sierpnia nad Oceanem Arktycznym. Słońce świeci już nisko i na wysokich szerokościach geograficznych, promienie już nie nagrzewają ciemnej powierzchni. Z kolei na niższych szerokościach, na obrzeżach Oceanu Arktycznego, Słońce zachodzi na kilka godzin. Dużą rolę w topnieniu odgrywa woda i wiatr. Ciepło atmosferyczne już tylko pomaga w topnieniu. Jednak szeroki i silny strumień ciepła, co jest prognozowane, może spowodować ponowny wzrost temperatur powyżej zera. A to będzie równoznaczne z silnymi roztopami.


 Porównanie grubości arktycznego lodu morskiego w 2012 i 2016 roku dla 15 sierpnia. HYCOM

Dane HYCOM pokazują, że gruby na 4-5 m lód zajmuje w tym roku mniejszą powierzchnię niż w 2012. Zmiana w pogodzie, jaka zaczyna mieć miejsce, może spowodować powrót stanu czapy polarnej do sytuacji, jaka miała miejsce w 2012 roku. Ale na wynik trzeba poczekać kilka dni. 

Kra lodowa w Basenie Arktycznym po stronie rosyjskiej 23 sierpnia 2016 roku. NASA Worldview

Morze Wschodniosyberyjskiej i Łaptiewów 23 sierpnia 2016 roku. NASA Worldview

  Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce dla 25-28 sierpnia 2016. Tropical Tidbits

Głębokie niże po rosyjskiej stronie i wyże po amerykańskiej stworzą dipol arktyczny, który utrzyma się co najmniej do 29 sierpnia. Cienki lód, kra lodowa zostaną wyprowadzone przez wiatr do Atlantyku. Nie wiadomo, jak to się skończy, ale lód jest cienki. Nie odrodził się w pełni w czasie ciepłej zimy. Mimo słabego topnienia w czerwcu, pokrywa lodowa może skurczyć się do 10-15 września do 4 mln km2.  

Zobacz także:
 • Arctic News - gniew oceanu, wtorek, 16 sierpnia 2016 Sierpień jest niespokojny, i pogoda nadrabia dwa poprzednie miesiące. Silny ciepłe masy powietrza, silny wiatr, dipol, a teraz potężny sztorm. Wszystko to sprawia, że pomimo słabego pogodowo czerwca i lipca, topnienie lodu nie skończy się tak jak w 2013 roku.

6 komentarzy:

 1. Tytuły artykułów niczym z filmu katastroficznego. Hubert nie myślałeś by nie pisać scenariuszy do filmów??
  Potrafisz nadać swoim wpisom niezłą dramaturgię. :)
  W tym roku Arktyka się uratowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Scenariusze do filmów? Może bardziej książki? Nie bardzo wiem jak się pisze scenariusze, ale wiem, jak się pisze książki. W przypadku scenariuszy, to pewnie trzeba mieć akademię filmową ukończoną, czy coś. Poza tym wolałbym się od celebrytów trzymać z daleka.

   Jeśli chodzi o to czy Arktyka się uratowała, to w tym roku tak, ale nie wiadomo, jak dużo się stopi lodu i jak długo się będzie topić. Szlag wie, co globalne ocieplenie wycyduje jeszcze. A patrząc na prognozy, to widać, że coś będzie się dziać.

   Następny temat dopiero w niedzielę 28, wieczorem, bo mnie nie będzie. Na komentarze spróbuję odp. smartfonem.

   Usuń
  2. Tak sobie myślę, czy czasem topnienie w tym roku nie zakończy się szczególnie późno, ale to tylko takie małe przeczucie bez pokrycia.

   Usuń
  3. Już sporo dawniej pisałem że przedłużyć może się topnienie ze względu na ciepła wodę.

   Usuń
 2. Opieram to na ostatniej tendencji do głębokich niży, mającym powstać dipolu, bardzo cienkim lodzie i ciepłej wodzie. Badanie sond głębinowych dowodzą, że duża część dodatkowej energii pochodzącej z GO idzie właśnie do głębin oceanicznych. Być może będzie panował niewielki mróz, ale woda + wiatr wystarczą to topienia lodu...

  OdpowiedzUsuń