Toplista

Ranking Blogów

środa, 4 stycznia 2017

Na Morzu Beringa nie ma paku lodowego

Na Morzu Beringa nie ma lodu, poza niewielkim przybrzeżnym obszarem, gdzie dominuje śryż - czyli formująca się cienka warstwa lodu. A także trochę kry lodowej o grubości kilku być może kilkunastu centymetrów. Mapa AMSR2 pokazuje stan lodu na 3 stycznia 2017 roku. Rok temu sytuacja także wyglądała źle, ale w tym roku jest jeszcze gorzej.Temperatury nad Morzem Beringa i Czukockim 4 stycznia 2017 roku. Earth.nullschool.net

Wokół Wyspy Św. Wawrzyńca leżącej między Alaską a Półwyspem Czukockim temperatura wynosi od 0 do +2oC, im  dalej na południe tym cieplej. Wiatr wieje z południa, więc przynosi ciepło do Arktyki. Temperatura w obszarze Cieśniny Beringa wynosi około 0oC, nad Morzem Czukockim od -1 do -10oC. Na lądami jest oczywiście znacznie zimniej, bo obszary te wychładzają się w trakcie kilkunastogodzinnej nocy. Gdy wieje wiatr od mroźnego lądu, to nad Ocean Arktyczny wdziera się mroźne powietrze, więc w części Morza Czukockiego jest około -20oC. Animacja obok pokazuje zmiany zasięgu lodu w pacyficznej części Arktyki między 30 grudnia 2016 a 3 stycznia 2017 roku. 


Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2017 w stosunku do ostatnich lat. NSIDC

Zasięg lodu w Arktyce jest rekordowo niski, ten stan otrzymuje się od wielu tygodni i mało realne, by sytuacja ta miała się zmienić w ciągu najbliższych dni. 3 stycznia zasięg lodu wyniósł 12,64 mln km2, jest więc o ponad 1,1 mln km2 mniejszy od średniej 1981-2010. Morze Beringa 3 stycznia 2017 roku. Terra, NASA

Zdjęcie satelitarne przedstawia obszar Morza Beringa, w prawej części widoczna Wyspa Św. Wawrzyńca. Wokół wyspy w ogóle nie ma lodu, nawet najmniejszej kry, widać tylko rzucające cień chmury. W środkowej części zdjęcia widoczny jest śryż, dalej - ośnieżona Alaska.

Jakie mogą być konsekwencje tego stanu rzeczy? Morze Beringa to pierwszy akwen na którym topi się lód w kwietniu. Ponieważ lodu nie ma, będzie w dalszej kolejności topił lód na Morzu Czukockim, który teraz jest popękany i pewnie tez pokruszony. A lód na Morzu Czukockim topi się w maju. Oczywiście wszystko będzie zleżeć od pogody. Możliwe że na wiosnę pogoda się zmieni tak, że topnienie w tej części Arktyki się spóźni. Tyle tylko, że zacznie się w innym miejscu na przykład nad Morzem Łaptiewów. 


Zobacz także:

13 komentarzy:

 1. Morze Beringa, Boże kto to napisał? Geograf z bożej łaski. Morze BERLINGA.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albert Einstein kiedyś stwierdził: "Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej". I miał świętą rację.

   Usuń
  2. Dodam jeszcze, że wypowiedź Anonimowego jest przykładem totalnej ignorancji i równocześnie przekonania o własnej nieomylności połączonego z pogardą wobec innych.

   Usuń
  3. To chyba komentarz jakiegoś taniego żartownisia, nie ma sensu zwracać na niego uwagi ;)

   Usuń
 2. Był kiedyś taki generał ale morze to chyba nie od niego :-).
  Podhalańczyk.

  OdpowiedzUsuń
 3. O kslawinek który został zablokowany za chamstwo do innych i propagandę :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za ustawiczne wytykanie jełopom takim jak ty, nieznajomości podstawowych praw fizyki.
   Kilku nawiedzonych wymyśliło sobie, że odkryło teorię wszystkiego i wszystko co dzieje się w pogodzie, można wytłumaczyć wiatrem słonecznym, a Globalnego Ocieplenia nie ma, bo przecież, zawsze gdzieś w jakimś miejscu Świata jest ujemna anomalia.
   Żałosne jełopy z losyziemi.pl :)

   Usuń
  2. Bzdura bzdura i jeszcze raz bzdura. Gdzie ktoś tam napisał, że ocieplenia nie ma? Jest i jest naturalne jak przeszłe ochłodzenie i przyszłe ochłodzenie klimatu. Właśnie za kłamstwa wyleciałeś i chamstwa. Jeszcze raz udowodnij, że ktoś tam napisałe, że klimat się nie ociepla obecnie. Udajesz geniusza i kogoś kto wszystko wie, ale niestety słabo Ci to wyszło bo Twoje argumenty to wyzwiska i chamstwo to są jedyne Twoje argumenty i pewnie po przeczytaniu tego zaraz będą głupie odzywki kslawinka jak zwykle i chamstwo co jest normą u Ciebie, a wychowanie wynosi się z domu co wszyscy wiedzą. Wreszcze jest tam spokój bez chamstwa i patologii. Pamiętaj kslawinku mówiłeś, że ja nie umiem rozmawiać merytorycznie, a Ty umiesz? No niestety chamstwem tego nie udowadniasz masz swoją teorie nie popartą faktami naukowymi a IPCC nie jest instytucją naukową jest organem ONZ które jest polityczne. Pewnie, że większość naukowców się zgadza z tą teorią ale to większość z IPCC a nie niezależnych.

   Usuń
  3. Krzysztofie ależ globalne ocieplenie jest faktem ale to normalna fluktuacja. Niedawno ktoś ci wyłuszczył sprawę Grenlandii i winnic na Podkarpaciu a ty dalej jątrzysz.

   Usuń
  4. Frustraci z forum Losów Ziemi ze swoja kłamliwą propagandą? Przecież wy na tym form pieprzycie głupoty. kslawin i pdjakow podnosili jego poziom, ale umysłowo nie daliście im rady.Indolencja naukowa dwóch osobników - bronka i arktica jest porażająca. A pisanie wszem wobec przez właściciela tego portalu, że potrafi przewidzieć trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, huragany itp świadczy niestety wyraźnie o jego kondycji psychicznej.
   Czytałem o Grenlandii i winnicach.
   http://arcticicesea.blogspot.com/2016/12/noaa-arctic-report-card-2016-cz4.html
   Krzysiek ma rację. W sadze tak pisze, tylko dalej niż wersy o "zielonej wyspie", winnice padły w Polsce po okresie Wielkich Wojen, a winorośl uprawia się w Szwecji, Norwegii, na Łotwie i w Estonii.

   Usuń
 4. Na biuletynie ukazały się dane z listopada i widać na wykresach, że cieplej to już było. Temperatura pikuje w dół.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rekordowo mało lodu jest też wokół Antarktydy.

  Marco

  OdpowiedzUsuń