czwartek, 11 października 2018

Katastrofalna sytuacja w Arktyce - zaczynają padać rekordy

Nie ulega już wątpliwości, że będzie to kolejna ekstremalna zima w Arktyce. Ekstremalna w sensie znacznie wyższych niż zwykle temperatur i rekordowo małej czapy lodowej Oceanu Arktycznego. Od końca września temperatury w Arktyce obniżają się bardzo powoli, wręcz dochodzi do ich wzrostu, przekłada się to na zasięg zlodzenia, powierzchnię i ostatecznie ilość lodu morskiego w Arktyce. Mapa obok pokazuje aktualny zasięg lodu morskiego w zestawieniu ze średnią lat 80. XX wieku.


  Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2018 roku względem wybranych lat, oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Jak pokazują dane NSIDC, zasięg lodu morskiego zmierza ponownie w stronę rekordowych wartości. 10 października obszar lodu morskiego zajmował 5,1 mln km2, to prawie tyle co w 2007 roku i już tylko 0,53 mln km2 więcej niż w rekordowym 2012 roku. To zasięg występowania lodu, a rzeczywista powierzchnia?
Powierzchnia lodu morskiego w 2018 roku względem wybranych lat. Dane NSIDC, wykres Nico Sun

To już jest rekord, powierzchnia lodu w Arktyce, jak pokazuje wykres wyniosła 10 października 3,62 mln km2. W 2012 roku powierzchnia lodu była o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów kwadratowych większa i szybko rosła. Jak pokazuje wykres, w pierwszej dekadzie października nie miało miejsce zamarzanie. To podobna sytuacja co w 2016 roku, ale czapa lodowa była wtedy większa. To sytuacja bez precedensu, ponieważ, wysokie temperatury dwa lata temu były związane z szybkim zamarzaniem Oceanu Arktycznego, a tym samym oddawaniem ciepła do atmosfery. Teraz główną rolę obejmują ciepłe masy powietrza, które hamują, wręcz zatrzymują spadek temperatur. Mapa obok przedstawia anomalie powierzchni lodu względem średniej 2007-2016, różnica jest bardzo duża.

 Prognozowane uśrednione odchylenia temperatur od średniej 1979-2000 na okres 11-15 października 2018 roku. Climate Reanalyzer

Sytuacja może się więc pogorszyć, szczególnie że przez co najmniej 3-4 kolejne dni zamarzanie będzie spowolnione przez napływ ciepła. Anomalie w dużym stopniu będą opierać się na adwekcji ciepła niż na oddawania go do atmosfery przez Ocean Arktyczny. Mapa obok pokazuje obecne odchylenia temperatur w Arktyce, które sięgają 3,7oC. Według prognoz, dopiero od 16 października wysokie anomalie będą wiązały się z zamarzaniem powierzchni Oceanu Arktycznego. Według prognozy pojawi się w centrum Arktyki wyż. Z drugiej jednak strony, nad rosyjskimi akwenami będą występować niże baryczne. Tak więc proces zamarzania może nie być szybki.

  Odchylenia temperatur od średniej 1958-2002  powierzchni arktycznych wód 29 września 2018 roku. DMI

A jak pokazują dane DMI, temperatury powierzchni arktycznych wód, szczególnie Morza Czukockiego są wciąż wysokie. To utrudni zamarzanie wody i tworzenie się paku lodowego. Jedynie na Morzu Beauforta woda jest na tyle chłodna, by mógł tam formować się lód. 

W tym sezonie zamarzania może zostać przekroczony kolejny punkt krytyczny w ocieplającym się klimacie. Kolejny raport PIOMAS może wyglądać już inaczej.

Zobacz także:

12 komentarzy:

 1. No i tak jak przewidywałem zaczynają padać kolejne rekordy, przekraczane są kolejne granice...
  Dziś Słońce było już u nas nisko a grzało asfalt aż można się było oparzyć. Czy ktoś oparzył się dotykając latem powierzchni Oceanu Arktycznego? Nie sądzę.
  A przecież barwa jednej i drugiej powierzchni jest prawie identyczna. Teraz dopiero widać ile energii łyknęły od czerwca do sierpnia granatowe wody. I cóż z tego, że zimą oddadzą ciepło do atmosfery i w kosmos skoro słaby oceaniczny lód wiosną stopnieje odsłaniając jeszcze większe ciemne przestrzenie. Zmiana albedo, wzrost CO2, Golfsztrom...
  Kres zimnej Ziemi zbilża się wielkimi krokami... czasy New Eocen nadchodzą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. " Czasy New Eocene nadchodzą ", nie nadchodzą nie będzie nowego Eocenu chyba że Amazonia wystepowieje i odda całe zgromadzone co2 pod postacią dymów z pożarów Amazonskich, jedyne co w tej chwili może zagrozić Amazoni to szybkie karczowanie lasów pod szybko rosnącą chodowlę bydła opasowego na tamtych terenach które może wybić klimat Amazonii ze względnej równowagi klimatycznej w tamtym rejonie świata, taki może być skutek intensyfikacji chodowli bydła w tamtym rejonie świata, drugi choć nie istotnym skutkiem wzrostu chodowli bydła mięsnego w tamtym rejonie świata może być przegranie konkurencji Europejskich chodowców bydła.

   Usuń
 2. U nas też "katastrofa"! 22 stopnie i słońce. Tragedia po prostu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Michał, jest to dramat. Dramat przyrody ciężko doświadczonej przez katastrofalną suszę. Piszesz jak blondwłosa pogodynka. Smutne to...

   Usuń
  2. New eocen a ile byłoby opadów deszczu w epoce lodowcowej ?

   Usuń
  3. Nikt o zdrowych zmysłach nie chce powrotu Ice Age. Zobacz ile było opadów w latach 70-tych czy 80-tych XX wieku.

   Usuń
  4. Patrz globalnie, a nie tylko na Polskę.... Jak statystyki wyglądają na skalę światową? Wydaje mi się że im cieplejszy świat to opadów powinno być więcej.

   Usuń
  5. Globalnie może i jest więcej opadów, ale cóż z tego, skoro są nierównomiernie rozłożone? W jednych,miejscach może być bardzo sucho, a w innych opady pod postacią, huraganów(np.Michael, Florence), tajfunów(np.Manghkut).

   Usuń
  6. Bardzo słusznie napisał Arek.
   Na pewno globalnie zwiększa się ilość opadów. Co z tego jeśli coraz więcej z nich ma charakter potężnych nawałnic.

   Usuń
 3. Trzeba inwestować w zbiorniki retencyjne które zalatwią sprawę .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba i to jak najszybciej Dark.
   Np. w Legnicy przy wyjątkowo niskich opadach liczba dni z temp. maks. =>+20 st.C. do końca września wyniosła 144 (poprzedni rekord to 132 norma to...106). Oczywiście dni takich dalej
   w październiku przybywa. Można śmiało powiedzieć, że tego roku Dolnoślązacy mają klimat śródziemnomorski.

   Usuń
 4. Jak wygląda sytuacja po drugiej stronie globu ma ktoś może jakieś newsy Słyszeliście o pomyśle Putina żeby wskrzesić mamuty i utworzyć park z mamutami

  OdpowiedzUsuń