poniedziałek, 9 września 2019

Projekcje na pierwsze tygodnie sezonu zamarzania

Sezon topnienia zbliża się już do końca. Prawdopodobnie zakończy się na drugim, choć nie wykluczone, że nawet na trzecim miejscu. Niezależnie od tego, zasięg lodu, a co ważne jego ilość są niewielkie, i będzie miało to swoje przełożenie na dalszych rozwój wydarzeń w nadchodzących miesiącach.

Zmiany zasięgu i koncentracji arktycznego lodu morskiego w dniach 1-8 września 2019. AMSR2, University of Bremen
 
Dipol arktyczny, który pojawił się na samym początku września okazał się relatywnie słaby, ale jak pokazuje animacja doprowadził do zmiany granicy lodu morskiego po stronie Oceanu Spokojnego. Powierzchnia czapy polarnej kurczyła się powoli (wykres obok), a powyżej 77oN szczeliny i luki w lodzie zaczęły zamarzać. Działo się to głównie we wschodniej części Morza Beauforta, gdzie lód topił się powoli przez całe lato. Niewielki spadek temperatury doprowadził do szybkiego zamarznięcia nieogrzanych przestrzeni między krami lodowymi. Na animacji widać wyraźnie zmianę koncentracji lodu.


Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2019 roku i projekcje zmian do końca października. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Najprawdopodobniej za kilka dni padnie minimum. Może to się stać za dwa lub trzy dni, albo dopiero za tydzień. Niezależnie od tego należy spodziewać się bardzo powolnych spadków. Zasięg lodu powinien skurczyć się do 4,1 mln km2, być może do 4 mln km2 przebijając o włos rok 2007 i 2016 ze względu na wciąż wysokie temperatury wód. 


Średnie ciśnienie atmosferyczne oraz odchylenia temperatur w ciągu najbliższych 10 dni. Climate Reanalyzer

Teraz należy się już skupić bardziej na tym, co się będzie działo w pierwszych tygodniach sezonu zamarzania. Są dwa scenariusze. Bez względu na przebieg wyżej pokazanych na wykresie projekcji, przez najbliższe 10 dni, być może nieco więcej będziemy mieli do czynienia z mocno wypłaszczonym minimum. A to ze względu na wysokie temperatury wód i prognozy warunków pogodowych. Będzie występować wyż baryczny, ale na obrzeżach będzie panować niskie ciśnienie. Ogólnie nad Oceanem Arktycznym więcej będzie chmur niż otwartego nieba, co utrudni ucieczkę ciepła w wyższe warstwy atmosfery. 

Potem jednak sytuacja będzie musiała obrać kierunek. Scenariusz a) zakłada umocnienie się wyżu i cyrkulację, która doprowadzi do szybkiego wychładzania się wód zewnętrznych, np. Morza Łaptiewów czy Czukockiego. W tej sytuacji zasięg lodu szybko wzrośnie i pod koniec października będzie zbliżony do wartości z 2012 i 2016 roku. Scenariusz b) zakłada przewagę niskiego ciśnienia nad Oceanem Arktycznym, ewentualny niewielki wyż w centrum. W takiej sytuacji zamarzanie wód będzie spowolnienie ze względu na działanie koca z chmur. Pod koniec października zasięg lodu może być nawet 0,3 mln km2 mniejszy od rekordowego wtedy 2016 roku. Będzie się to wiązało z potężnymi, rzędu 4-5oC odchyleniami temperatur w Arktyce. 


 Kra lodowa w Basenie Arktycznym w pobliżu bieguna północnego 8 września 2019 roku. NASA Worldview

Biorąc pod uwagę temperatury wód, ilość energii zmagazynowanej w oceanach i ogólnie postępujące ocieplenie klimatu należy się spodziewać: niezależnie od tego, jak będą wyglądać pierwsze tygodnie sezonu zamarzania, to w kolejnych miesiącach, możliwe że już w listopadzie dojdzie do drastycznego wzrostu odchyleń temperaturowych w Arktyce. W sytuacji scenariusza a) należy spodziewać się gwałtownego wyhamowania zamarzania w listopadzie lub w grudniu, lub w obu tych miesiącach i bardzo wysokich jak na ów okres temperatur. Temperatur, które będą hamowały dalsze zamarzanie Oceanu Arktycznego, szczególnie południowej części Morza Czukockiego i potem Beringa.

Jedno jest pewne - sezon zamarzania nie będzie dla klimatologów nudny. Ostatnie lata pokazują, że półrocze zimowe ma równie dramatyczny przebieg co letnie roztopy w 2012 roku. 


31 komentarzy:

 1. Ładnie poleci temperatura półkuli południowej głównie za sprawą Antarktydy która nic sobie nie robi z ponad 400ppm co2 http://www.karstenhaustein.com/reanalysis/gfs0p5/GFS_anomaly_timeseries_global.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu masz odpowiedź: https://climatereanalyzer.org/wx_frames/gfs/ds/gfs_ant-lea_ws10_3-day.png, https://climatereanalyzer.org/wx_frames/gfs/ds/gfs_ant-lea_mslp_3-day.png.

   Czytaj: https://naukaoklimacie.pl/tagi/dwutlenek-wegla. Mam nadzieję, że w następnym tygodniu będzie inaczej komentować sprawy. Na pocieszenie dodam, że kiedyś też tak myślałem jak ty, ale to było już dawno temu.

   Usuń
  2. Hubert ale przeczytałem. Jak w Arktyce mamy dużą anomalie ciepła to podnosisz alarm jak mamy powiedzmy cieplej 3 powyżej normy a jak tyle jest anomalia ujemna np na Antarktydzie to najlepiej przemilczeć.

   Usuń
  3. Nawet tam masz napisane cytat Ocieplenie kończące epokę lodowcową jest skutkiem zmiany w ruchu orbitalnym Ziemi. Dalej Spowodowany nią wzrost temperatury w obszarach polarnych prowadzi do uwalniania CO2 z oceanów, co wzmacnia ocieplenie i skutkuje wzrostem temperatury na całej planecie. Czyli ocieplenie jak masz nawet na tej stronie jest powodowane skutkiem zmiany w ruchu orbitalnym Ziemi co2 jest jednym z wielu czynników i sam z siebie temperatury nigdy nie zmieniał musi wiele czynnków się nałożyć by miał jakiś wpływ.

   Usuń
  4. Wkleiłem to na dowód ze przeczytałem i potwierdza nawet ta strona co mówiłem dlaczego wyszliśmy z epoki lodowej no właśnie Ocieplenie kończące epokę lodowcową jest skutkiem zmiany w ruchu orbitalnym Ziemi. Czyli to co mówiłem i znów miałem racje.

   Usuń
  5. Słowotok ,słowotok i monolog z którego nic a nic nie wynika .A już na pewno nie jakaś racja .

   Usuń
  6. Artur Słowotok z tej strony? https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-to-ocieplenie-powoduje-wzrost-koncentracji-co2-a-nie-na-odwrot-6 Zakładka stanowisko nauki Ocieplenie kończące epokę lodowcową jest skutkiem zmiany w ruchu orbitalnym Ziemi. Słowotok według Ciebie no ok

   Usuń
  7. Rzecz w tym że wyzwolony co2 napędza nagrzewanie się planety. Nie prawde piszesz ze dwutlenek wegla nie ma wplywu wiekszego na klkmat. Jak go jest mało w atmosferze to nie ma wpływu dużego. Zmiany w ruchu orbitalnym wyzwalaly go do atmosfery przez co ziemia sie bardziej nagrzewala.
   Tym razem nie zmiany nasłonecznienia ale ludzie go uwolnili i to w ilościach większych niż przy interglacjalach ostatnich bywało.
   Naturalnie powinno go być znacznie mniej obecnie.

   Usuń
  8. Tak ale obecnie to my uwalniamy CO2 a nie ocieplenie się oceanu na skutek zmian orbity. I uwalniamy go ogromne ilości.

   Usuń
  9. Zmiany ruchu orbitalnego Ziemi były tylko wyzwalaczem dla co2 który potem przejmował inicjatywę.
   W najnowszej historii Ziemi jest ogólnie mało gazów cieplarnianych w atmosferze I dlatego klimat jest tak czuły właśnie na zmiany nachylenia orbity.
   Przez znaczną część historii Ziemi gazów cieplarnianych było więcej. Próżno szukać wtedy ciągłego napierania i cofania się wielkich ladolodow.

   Usuń
 2. Czytam te komentarze teraz i pod poprzednimi postami i jeśli komuna równa się brakowi głupców, to postuluję o jej powrót. Przynajmniej na tym blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Dynamika chcesz komunizmu? Za wschodnia granicą mamy Białoruś , Rosje a dalej może i Chiny? Lub jak Tobie mało możesz lecieć do Korei Północnej Tam komunizmu masz do woli

   Usuń
  2. PRZECIEŻ W POLSCE TEŻ JEST KOMUNIZM.

   Usuń
  3. Prawdę mówiąc, wystarczyło by mi, gdybyś się zamknął.

   Usuń
  4. Prawdę mówiąc, wystarczyło by mi gdybyś się zamknął.

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. I jeszcze napisz dlaczego administratorze?

  OdpowiedzUsuń
 5. W poprzednim sezonie gdy następował taki duży przyrost pokrywy lodowej jesienią Hubert tłumaczył że lodu nie ma daleko na północ w porównaniu do dawnych czasów i to dlatego powierzchnia oceanu szybko zamarza gdy tylko zaczynają sprzyjać warunki. Zobaczymy czy w tym sezonie będzie się podobnie działo. Też zależy który scenariusz pogodowy zaistnieje. To już wiadomo że nawet gdyby to nie ma sie co jarac że szybko przybywa cienka warstewka lodu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety ale te straszenie ociepleniem nie uwzględnia pewnych spraw.Przecież jest przecież kilka czynników które po zaistnieniu mogłyby spowodować znaczące oziębienie.Cześć z nich mam wrażenie ze jest prawdopodobna .Do tego są sprawy ważniejsze np. bilionowy haracz dla żydków.Zanim solidnie się ociepli to być może już zostaniecie otruci albo umrzecie z głodu .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem polega na tym że zwolennicy teorii co2 nie uwzględniają prądów morskich i słońca , precesji ziemi do słońca a to te czynniki mają główny wpływ ale nie ważnę ważna jest teoria i nikogo nie obchodzi że co2 nigdy nie był głównym czynnikiem i nie inicjował glacjałów ani interglacjałów te fakty zwolennikom tej teorii nie są potrzebne ale maja prawo wolność wypowiedzi alw to nie zmieni nam temperatyry

   Usuń
  2. Jesteśmy w ujemnej ekscentryczności i precesji, a oś obrotu maleje. To dlatego od o 6 tysięcy lat klimat nam się oziębiał, a Ty piszesz takie bzdury, że głowa boli.

   https://naukaoklimacie.pl/cdn/upload/56c74f6de8439_zlodowacenia-wykres.png

   Usuń
  3. Nie raz się Bart różnimy w swych poglądach ale nie może być inaczej, że przeciw głupocie jesteśmy po tej samej stronie barykady.

   Usuń
  4. "Problem polega na tym że zwolennicy teorii co2 nie uwzględniają ..." nawiązywałem do czegoś zupełnie innego niż napisałeś.

   Usuń
 7. @Użytkownik
  Ponawiam prośbę o przeczytanie:
  https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-to-ocieplenie-powoduje-wzrost-koncentracji-co2-a-nie-na-odwrot-6

  https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-dwutlenek-wegla-emitowany-przez-czlowieka-nie-ma-znaczenia-31

  https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-nie-ma-empirycznych-dowodow-na-antropogenicznosc-globalnego-ocieplenia-41

  https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-czeka-nas-nowa-epoka-lodowcowa-14

  https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-to-naturalny-cykl-wzrostu-i-spadku-temperatur-50

  https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-nadmiar-dwutlenku-wegla-nie-powoduje-ocieplania-klimatu-87

  https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-miedzy-temperatura-a-koncentracjami-co2-nie-ma-korelacji-22

  oraz:
  https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/ocieplenie-oceanow-co-oznacza-i-czym-sie-moze-skonczyc-259

  https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/moze-byc-niedobrze-ekstremalna-prognoza-jamesa-hansena-wchodzi-do-kanonu-nauki-169

  https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-ociepla-sie-bo-wychodzimy-z-malej-epoki-lodowej-42

  Jeżeli przeczytanie tego nic nie da, to wprowadzenie cenzury (choć nie całkiem, bo to zależy od treści komentującego) będzie musiało mieć miejsce. Nie można tolerować braku wiedzy, oraz głupoty w nieskończoność. W ten sposób tylko zaśmieca się internet. Jeśli ktoś nie chce zaakceptować wiedzy mimo przytłaczającego konsensu naukowego (https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-nauka-nie-jest-zgodna-w-temacie-globalnego-ocieplenia-7), to taka osoba przestaje być traktowana poważnie. Tak więc jej komentarze przestają być akceptowane w świecie nauki i nie powinny być więc udostępniane w opinii publicznej. Na komentarze @Użytkownika czy @Alberta można było sobie pozwolić w poprzedniej dekadzie, kiedy nie było jeszcze 100% pewności co do AGW. Teraz jesteśmy w innych czasach i musimy grać do jednej bramki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słusznie Hubercie. Przez takich artystów ktoś kto chciałby czegokolwiek się dowiedzieć z komentarzy musi się przedzierać przez dziesiątki idiotycznych wpisów tej dwójki i niemerytorycznych wpisów tych którzy im muszą odpowiadać.

   Usuń
  2. Jakiś czas temu fragment komentarzy z naszych rozmów ktoś wkleił na innym blogu jako przykład działania osób negujących GO. Trochę to krzywdzące dla części komentujących tutaj...

   Usuń
  3. Ja już nie mam siły. Nie wiem co powinienem z tym robić. Moderowania w postaci zatwierdzania komentarzy nie wprowadzę, bo musiałbym cały czas pilnować tego.

   Oczywiście ktoś powie, że po to jest polemika, wolność słowa, że takie komentarze powinny być, ale ile można czytać te same już dawno przez świat nauki obalone mity. Z czasem taki @Użytkownik staje się po prostu irytujący i polemika nie ma już sensu.

   Usuń
  4. A JA PROTESTUJĘ.NIE PRZEDSTAWIONO TAM JEDNOZNACZNYCH DOWODÓW NA TO ŻE MAJĄ RACJĘ.Możliwe że teoria o wpływie gazów na temperaturę na Ziemi jest prawdziwa ale tam stosownych dowodów na to nie znalazłem.Może jakieś dowody są ale ja nie uważam że są przekonywujące w 100%.Tak samo dawniejsze "prawdy objawione" były obalane.Nie twierdze ze to bzdura ale też nie ma tam wystarczających dowodów aby uznać to za prawdę.Ja miałem problem aby udowodnić że Ziemia nie jest płaska.Więc wole różne zboczenia dopuszczać.

   Usuń
  5. Co do tego" https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-czeka-nas-nowa-epoka-lodowcowa-14 " to jest zupełnie niepotwierdzone twierdzenie.Jest wiele przyczyn mogących spowodować epokę lodowcową.Nie wiem czy nastąpi ale oni całkowicie bez dowodów to twierdzą.wstyd po prostu.Hubert nie opieraj się na tej stronie bo nie ma tam niepodważalnych dowodów na to ze mają rację.A nawet jeżeli mają to tego nie udowodnili!

   Usuń
  6. No, jeśli @Użytkowniku miałeś problem udowodnić, że Ziemia nie jest płaska to może niczego już innym nie udawadniaj ;-)

   Usuń
 8. Rzadko się tu udzielam w komentarzach ale popieram Huberta. Ileż można czytać te same bzdury? To powoli staje się takim trolowaniem. Jak komuś się nie podoba to niech pisze na innym blogu, a najlepiej niech założy swojego, który neguje globalne ocieplenie. Tyle w temacie. Trolom trzeba powiedzieć STOP!

  OdpowiedzUsuń