sobota, 26 listopada 2022

Padło zamarzanie wód wokół Svalbardu, a w drodze potężne ocieplenie

Sezon zamarzania arktycznych wód w październiku i w pierwszej połowie listopada układał się dobrze. To się jednak zmienia, i ocieplający się klimat, mówiąc wprost - nie zapomniał o Arktyce.

Zmiany zasięgu i koncentracji arktycznego lodu morskiego w dniach 17-25 listopada 2022 roku. University of Bremen/AMSR2

Po raz kolejny pojawia się sztandarowy problem w trakcie nocy polarnej, jakim jest zamarzania wód północnych krańców Morza Barentsa. To efekt następstwa zmian klimatycznych regionu, jakim jest tzw. atlantyfikacja Morza Barentsa. Oczywiście ważną rolę odgrywają warunki pogodowe, ale te też ulegają zmianie wraz ze zmieniającym się klimatem. Coraz cieplejsze wody sprawiają, że zwiększa się ryzyko powstania silnych układów cyklonalnych, zwiększa się liczba dni z całkowitym zachmurzeniem. Cieplejsze wody dają większe możliwości dla coraz silniejszych adwekcji mas powietrza na północ. W rezultacie Svalbard jest wolny od lodu, a granica paku lodowego przebiega znacznie dalej na północ niż 20-30 lat temu, co ilustruje mapa obok. 

Zmiany powierzchni lodu morskiego w 2022 roku w stosunku do zmian z wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun

Całościowo zamarzanie przebiega dobrze jak na dzisiejsze czasy. Powierzchni lodu morskiego jest zbliżona do średniej z ubiegłej dekady. To jednak zasługa w dużej mierze regionowi Morza Baffina. Tymczasem lodu na Morzu Barentsa przy samym Basenie Arktycznym praktycznie nie ma wcale. To tylko 130 tys. km2. Zwykle o tej porze roku powierzchnia lodu na tym akwenie jest ponad trzykrotnie większa. To sytuacja w sumie taka sama, jak w trakcie rekordowo ciepłych zim, jakie miały miejsce w latach 2015-2018. 
 
Prognozowane na 27-30 listopada 2022 roku warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej. Tropical Tidbits
 
Wir polarny w troposferze zacznie się rozpadać i na koniec miesiąca ulegnie rozczłonowaniu na część syberyjską i kanadyjską. To umożliwi docieranie od strony Atlantyku i Pacyfiku ciepłych mas powietrza. 

Prognozowane na 27-30 listopada 2022 roku odchylenia temperatur od średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer

To niefortunny rozpad wiru polarnego i komórki polarnego powietrza. Szczególnie ekstremalna sytuacja będzie miała miejsce nad Atlantykiem, bo ten za sprawą Golfsztromu niesie więcej ciepła niż Pacyfik. Temperatury będą ponad 20
oC wyższe od średniej wieloletniej. Jak pokazuje mapa obok, wzrosną nawet do zera stopni, na północ od Svalbardu. To nie jest jeszcze tak duże ekstremum jak np. na przełomie 2015/16 roku, kiedy do Arktyki wlały się tak duże ilości ciepła, że doszło do odwilży na samym biegunie północnym. Jednak do końca sezonu zamarzania zostało sporo czasu, i wiele może się wydarzyć.
 
Aktualny stan wiru polarnego w stratosferze: prędkość i układ wiatrów oraz rozkład temperatur. Wetterzentrale
 
Tak jak przewidywały prognozy, ma miejsce teraz druga, silniejsza próba rozbicia wiru polarnego w stratosferze. Do nagłego ocieplenia stratosfery nie dojdzie, ale wir polarny nie ma już owalnego kształtu. Nie będziemy mieli wcale takiej ciepłej zimy. Niewykluczone, że będziemy mieli zimną zimę, bo wir polarny może rozpaść się doszczętnie na skutek działania wysokich temperatur, szczególnie nad Morzem Barentsa. 

Zobacz także:

13 komentarzy:

 1. Witaj Hubert, dojdzie do rozbicia wiru polarnego ale nie będzie aż tak rozległa jak na początku tego roku, i większa jego część zostanie nad Syberią i tam troche dłużej zostanie, nad Kanadą nie będzie tak wielki jak nad Syberią i co do zimy grudzień szykuje sie raczej ciepły u nas, choć jeszcze kilkanaście dni będzie zimnych.

  Podobno w Mongolii mają być mrozy dochodzące do -50 stopni, słyszałeś o tym?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja się przeglądam na innych planetach

  OdpowiedzUsuń
 3. Poprawka nie w tym roku lecz w 2021 sie rozpad i dlatego była taka zima.

  OdpowiedzUsuń
 4. Janusz ameryki nie odkryłeś.Jeszcze wrócę tu do skoków o których pisałeś.Wszystkie konkursy się odbędą i są niezagrożone.
  A co do Grudnia to super się zapowiada.Każdy kto obserwuje trochę wzorce pogodowe wie że do około 15-18 Grudnia będzie zimno(oby tylko było więcej opadów ale na to szanse są małe).Potem prawdopodobnie Atlantyk się przebudzi i wiadomo co będzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Atlantic bardzo ładnie się o chłodził południowej półkuli się tak chłodzi się na półkuli północnej

   Usuń
 5. Zawsze gdy na dalekiej północy mamy do czynienia z rekordowo wysokimi temperaturami u nas jest dość chłodno. Tymczasem nierozczłonkowany wir polarny wróży u nas napływ ciepłych mas powietrza znad Atlantyku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co z tego że są wysokie temperatury jakby było na plusie 20 stopni zrobiły się woda zamarzła lód twarda jak skała

   Usuń
 6. Magic ty nie czytasz mojego wpisu o skokach, przeczytaj a później pisz.
  Co do Grudnia to co wiadomo co będzie ,nie wiadomo pisz jakie będą święta?

  Dlaczego nic nie pisaliście jak pisałem o ciepłym październiku i o listopadzie , że przyjdzie mróz i to miesiąc wcześniej i nie pisałem tam , że prawdopodobnie tak jak teraz o skokach , a to jest różnica.
  Na taką błahostkę sie oburzasz , a na takie poważne zdarzenia milczysz?

  OdpowiedzUsuń
 7. Magic To tak jak bym napisał , że prawdopodobnie za tydzień umrzesz , też byś w to uwierzył czy nie , bo jest 50/50?

  OdpowiedzUsuń
 8. Magic co ty na to , odpisz co będzie, zobacz co gazeta wrocławska pisze i co pokazuje o grudniu.

  Gazeta Wrocławska

  Wracają zimy, które pamiętamy z dzieciństwa? Tegoroczny grudzień może być wyjątkowo mroźny, nawet we Wrocławiu

  W piątek (25 listopada) Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB opublikowało najnowsze realizacje modelu ECMWF EPS 46. Prognozy pokazują, że tegoroczny grudzień może być zimniejszy niż te, do których się przyzwyczailiśmy przez ostatnie kilkanaście lat.

  https://prnt.sc/1jkWnqB1uFcu
  Coś tu sie nie zgadza z twoim opisem?

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak nie było dziury ozonowej latach 60 no to klimat robi kółeczko to nie było bidu polarnego

  OdpowiedzUsuń
 10. Magic, jesteś bo napisałeś , że jeszcze wrócisz , żyjesz?

  OdpowiedzUsuń