poniedziałek, 14 listopada 2022

Zaczyna destabilizować się wir polarny, tempo zamarzania zwalnia

Wir polarny w troposferze zaczyna się destabilizować. Nie oznacza to, że całkowicie się rozpadnie w ciągu najbliższych dni, ale zmiany te będą miały wpływ na tempo zamarzania zewnętrznych wód Arktyki. 

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2022 roku w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Zamarzanie arktycznych wód już uległo znacznemu spowolnieniu. Na razie jest to jednak przyczyną wcześniejszego dość szybkiego zamarzania. W końcu granica lodu morskiego dotarła do miejsc, gdzie dalsza ekspansja jest niemożliwa. 13 listopada zasięg arktycznego lodu wyniósł 9,34 mln km2. To wciąż spore jak na ostatnie lata rozmiary, ale znacznie mniej niż 20-30 lat temu. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje aktualny zasięg i koncentrację lodu morskiego w zestawieniu z medianą lat 90. XX wieku (pomarańczowa krzywa). Widać spore różnice, pokazujące, że nawet w tym wydawało się dobrym sezonie zamarzania są granica nie do przebicia.
 
Prognozowane na 15-18 listopada 2022 roku warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej. Tropical Tidbits
 
Te różnice mogą się jeszcze bardziej pogłębić z uwagi na destabilizację wiru polarnego. Do całkowitego rozpadu nie dojdzie, a przynajmniej nie na dłużej niż dwa dni. Jednak prognozowane warunki pogodowe wynikające z utraty stabilności mogą doprowadzić do zatrzymania się dalszego zamarzania arktycznych wód. 

Prognozowane na 15-18 listopada 2022 roku odchylenia temperatur od średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer

Zmiany te umożliwią wtargnięcie ciepłych mas powietrza. Będzie to szczególnie widoczne nad Morzem Czukockim i Beauforta. Prognozowane odchylenie temperatur nad tymi dwoma akwenami wyniesie nawet 25
oC. W praktyce oznacza to wzrost temperatur z około -20oC do -2oC. Wzdłuż północnych wybrzeży Alaski, w tym w Point Barrow temperatura przekroczy zero stopni.  Centralna część Oceanu Arktycznego pozostanie zimna, z temperaturami niższymi niż -20oC. Zmiany te będą miały wpływ także na pogodę w Polsce. Nie przewiduje się na razie rozpadu wiru w stratosferze, ale bardzo prawdopodobne, że w tym miesiącu dojdzie do poważnej próby jego destabilizacji. Już samo to, może mieć wpływ na wzorce pogodowe.

Zobacz także:

 

7 komentarzy:

 1. Witam Hubert, tak jak pisałem już miesiąc wcześniej że przyjdzie ochłodzenie po 15 listopada i że może to być nawet do -10 stopni i zobacz znowu sie sprawdza idzie ochłodzenie i to może być tak jak pisałem , kto wam napisze co np, będzie w grudniu i czy święta będą ciepłe czy mroźne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisz jakie numery padną w totka a nie jakieś pierdoły o temperaturze 🤣😉

   Usuń
  2. Oczywiście, że zimy są coraz cieplejsze. Np. w Europie.

   Usuń
  3. oczywiście że klimat cały czas się zmienia bo zmieniał się zawsze. Mam nadzieję że człowiek przyspieszy te zmiany, dzięki czemu matka natura pozbędzie się tego gatunku ze swojej powierzchni. Bo ekologom chodzi chyba o dobro ziemi?

   Usuń
  4. W sumie to już niedługo w niektórych rejonach (Indie, Amazonia) będziemy mieli do czynienia z temperaturą mokrego termometru. A wówczas przyroda obejmie te tereny we władanie bo większość organizmów daje radę w temperaturze 36,6 w wilgotności 100% 🙂

   Usuń
 2. @baq pewnie, że się zmieniał cały czas tylko te zmiany nigdy nie zachodziły tak szybko. Jak już zachodziły szybko to w związku z katastrofą kometa czy wybuch super wulkanu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja obawiam się czy nie idzie mała epoka lodowcowa aby mówić o ocieplenie klimatu

  OdpowiedzUsuń