środa, 16 listopada 2022

Raport za I połowę listopada - efektowne zamarzanie

Warunki pogodowe dały możliwość dość szybkiego wychłodzenia się powierzchni wody, a tym samym zamarznięcia niektórych akwenów morskich w Arktyce. To było jednak zamarzanie bardziej efektowne, a nie efektywne, gdyż jakość czapy polarnej nie uległa większym zmianom w stosunku do poprzednich lat. Wir polarny w pierwszej połowie listopada był stabilny. Tak więc w Arktyce utrzymywała się silna komórka polarnego powietrza. Co najmniej do połowy listopada 2022 sezon zamarzania można uznać, jako dobry, ale nie poprawiający stanu lodu morskiego w stosunku do wielolecia. 

Zobacz mapę koncentracji arktycznego lodu morskiego w tak zwanych fałszywych barwach.    

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. University of Bremen/AMSR2

Ocean Arktyczny nie zamarzł jeszcze całkowicie. Duża część Morza Czukockiego, a także połowa Morza Karskiego są nadal wolne od lodu. W przeszłości oba te akweny były już niemal całkowicie pokryte lodem. Tak jak w ostatnich latach, tak obecnie występujące duże zapóźnienia w zamarzaniu północnych wód Morza Barentsa. Svalbard nadal jest wolny od lodu. Animacja obok pokazuje zmiany zasięgu i koncentracji arktycznego lodu morskiego w pierwszej połowie listopada 2022 roku.

Zmiany tempa zwiększania/zmniejszania się zasięgu lodu morskiego w 2022 roku w zestawieniu ze zmianami z 2016 i 2021 roku oraz średniej z ostatnich 10 lat.

Tempo zamarzania było szybkie pod koniec października i częściowo w pierwszej dekadzie listopada. Potem zaczęło zwalniać z uwagi na granice, jakie wyznacza globalne ocieplenie, ale też wcześniejsze zmiany.

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2022 roku i wyszczególnienie w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Według NSIDC tempo zwiększania się zasięgu lodu było zauważalnie szybsze od średniej wieloletnie, ale po 10 listopada zaczęło zwalniać. Zasięg wynoszący 15 listopada  9,52 mln km2 wciąż jest spory, ale tylko na tle ostatnich lat, co pokazuje wykres. Mapa NSIDC obok ilustruje różnice w zlodzeniu arktycznych wód względem średniej 1981-2010. Mimo dość szybkich przyrostów, granica lodu znajduje się dalej na północ, co szczególnie widać w sektorze atlantyckim. Zachodzi tzw. zjawisko altalntyfikacji lub atlantyzacji wód, głównie Morza Barentsa. 

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2022 roku w stosunku do wybranych lat i średnich dekadowych. Mapa przedstawia zasięg w zestawieniu ze średnią lat 90. XX wieku. JAXA

Zamarzanie było efektywne, bo dość szybko lodem pokrywać się zaczęło Morze Baffina i Basen Foxe'a. Są to jednak akweny, które mają niewielki wpływ na cały region arktycznej czapy polarnej.

Zmiany powierzchni lodu morskiego na morzach: Beauforta, Czukockim, Karskim i Barentsa w 2022 roku. JAXA/AMSR2
*Przedstawione dane uwzględniają większy obszar arktycznych akwenów niż geograficzny.

Poza Morzem Baffina, szybko zamarzało Morze Karskie, ale tylko w pierwszej dekadzie listopada, potem proces stanął w miejscu. Z kolei na Morzu Czukockim zmiany są dość powolne, a na Barentsa z uwagi na atlantyfikację nie ma ich prawie w ogóle.

Odchylenia temperatur od średniej 1981-2010 na półkuli północnej w latach 2001-2010 i 2011-2020 dla listopada. NASA/GISS
Odchylenia temperatur od średniej 1981-2010 w Arktyce w 2020 i 2021 roku dla 31 października - 14 listopada. NOAA/ESRL

Atlantyfikacja objawia się nie tylko zmianami w wodzie, ale też temperaturami powietrza. Pierwsza połowa listopada na Svalbardzie była bardzo ciepła. Temperatury były nawet 6
oC wyższe od średniej 1981-2010. W praktyce oznaczało to występowaniem temperatur przekraczających zero stopni. Duża część obszaru Oceanu Arktycznego charakteryzowała się wyższymi temperaturami, ale w dużej mierze anomalie te występowały tam, gdzie była już obecna pokrywa lodowa. Słaby mróz spowalnia zwiększanie się grubości lodu, zarówno sezonowego, jak i wieloletniego. Animacja obok ilustruje przemieszczanie się mas powietrza i zmiany ich temperatur w dniach 1-15 listopada 2022. 

Odchylenia temperatur od średniej 1981-2010 powierzchni arktycznych wód dla 15 listopada w 2021 i 2022 roku. Mercator Ocean

Arktyczne wody w tym roku, tutaj według danych francuskiego Mercator Ocean są wyraźnie cieplejsze od średniej wieloletniej. Jest związane nie tylko z samym faktem ocieplającego się klimatu, ale takimi czynnikami jak zmiany w transporcie wody oraz warunkach atmosferycznych. Te dodatnie odchylenia mogą spowolnić tempo zamarzania w kolejnych tygodniach.

Grubość lodu morskiego w latach 2015-2022 dla 15 listopada. Naval Research Laboratory, Global HYCOM

Stan pokrywy lodowej na tle ostatnich lat wygląda oczywiście lepiej, ale jest to całokształt tegorocznych zmian, a nie tego, co działo w ostatnich tygodniach.

Morze Karskie 13-15 listopada. Sentinel-1 AB, Sea Ice Denmark

Na razie można uznać, że sezon zamarzania wypada dobrze. Można mówić o pewnej poprawie względem poprzednich lat. Są one jednak wynikiem tego, co działo się w okresie letnim. Jeśli chodzi o obecne zmiany, te z października i początku listopada, to mamy tu do czynienia jedynie z efektywnym zamarzaniem powierzchni lodu. Dopiero za kilka tygodni będzie można powiedzieć więcej, jaki wpływ na kondycję lodu miała pierwsza połowa sezonu zamarzania. 
 
 
Zobacz także:

12 komentarzy:

 1. Witaj Hubert, do końca Listopada troche zwolni zamarzanie na Arktyce , ale już od Grudnia zacznie sie zwiększać powierzchnia zamarzania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gorszy będzie dla rolników przyszły rok , bo będzie bardzo sucho i wszystko będzie schło.
  Będzie gorzej niż w tym roku bo Polska była faworyzowana co do opadów w tym roku co do pozostałych krajów Europy,
  Tu jest link jakie były zbiory w Europie i to tylko kukurydzy. https://prnt.sc/1OddgSFlRJKg

  A jakie były u nas w tym roku , ale tego już nie będzie. https://prnt.sc/LDSNd-y3uEcr
  Teraz zobaczcie jaka różnica w naszym kraju , a jaka w Europie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz pytanie dlaczego my mamy mieć lepiej niż inne kraje i nie odczuwać suszy tak jak inne kraje , jak nikogo z ludzi co decydują o naszym życiu to nie interesuje?.

  A Europa już straciła 8 miesięcy opadów deszczu i nikogo to nie interesuje z ludzi decyzyjnych, że mogła mieć wody ile by tylko chciała. Bo my tego za bardzo nie odczuliśmy jak na razie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wysłałem wam kopie pisma chyba w sierpniu z 18 marca 2022 do kancelarii Premiera o suszy , która nadchodzi do Europy i że było tam , że Premier jest bardzo zajęty i nie ma czasu.
  Ciekawe co będzie jak elektrownie staną bo nie będą miały chłodzenia wodą bo nie zanosi sie na to , żeby ta zima miała uzupełnić nasze zasoby wody na przyszły rok?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janusz plonów rolniczych były wyjątkowo tego roku wysokie nie przejmuj się

   Usuń
 5. Witam, chce wam pokazać kolejny wpis do bardzo znanej osoby co zrobiła reportaż o suszy w Polsce i który chodził po suchym korycie rzeki i pokazywał jaka jest susza w Polsce i co ztym zrobić z redaktorką Dominika Tarczyńską , która prowadzi program ,, Czysta Polska na Polsacie.

  Tu mój wpis do niego gdzie mi gratuluje przewidywań co do pogody i już nie odpisał mimo wielu moich kolejnych Mailów.


  21 paź 2022 15:29

  Do:
  Grzegorz Walijewski Grzegorz.Walijewski@imgw.pl
  Temat: Odp: RE: Pogoda w Polsce i na świecie
  Witam i dziękuje za odpisanie, tylko mam smutną wiadomość dla całej Europy bo szykuje sie sucha zima i bardzo mało opadów , ale jest bardzo prosty sposób na to , żeby to zmienić i Europa miała dużo wody jak nigdy, ale od dłuższego czasu pisze do wielu osób i nikogo to nie interesuje ,a można było wiele zmienić.
  Pisałem do biura Pana Premiera 18 marca tego roku , że zbliża sie do Europy straszna susza i że trzeba już działać i mi odpisali że Pan Premier nie ma czasu.

  Moge wysłać Panu tego maila jak Pan nie wierzy, że pisałem o tej suszy.

  Teraz 20 września pisałem , żeby pomóc ludziom , że październik będzie miesiącem ciepłym , żeby mogli jakoś przetrwać i sie sprawdza jak Pan widzi.
  Ale to już Pan Przeczytał bo to wysłałem juz Panu.

  Co mi zostało tylko czekać na to co przyjdzie , czyli mrozy około 15 listopada i sucha zima.
  Skoro nikogo to nie interesuje , że może być lepiej to trudno , będziemy musieli sie z tym zmierzyć.
  Na koniec bo też pisałem o Arktyce , że ruszy tam zamarzanie i tu linka Panu wysyłam.
  https://prnt.sc/glT9sc2GY4My

  Proszę zobaczyć na tej tabelce rok 2020 jak zaczynałem pisać o tym , że wzrośnie powierzchnia lodu jaka różnica , przewidywali na 2021 rok mega topnienie , które im sie nie sprawdziło.

  Pozdrawiam Janusz.

  Dnia 21 października 2022 14:58 Grzegorz Walijewski napisał(a):

  Szanowny Panie,  Czytam i analizuję to co Pan pisze, winszuję kunsztu prognostycznego.

  Wszystkiego dobrego i powodzenia w dalszych działaniach synoptycznych.  Grzegorz Walijewski

  Zastępca Dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju

  Rzecznik Prasowy

  I tyle było z jego strony co mi pogratulował.

  I powiedzcie mi co zrobić jak tu pokazuje , że jest w rzekach coraz mniej wody , a z drugiej strony nie ma , żadnej reakcji na moje kolejne wpisy, po co on robi ten reportaż o suszy w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
 6. Zastępca Dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju
  To zobaczcie na kogo możemy liczyć jak on to ma gd....?

  I jeszcze jedno , nie sugerujcie sie tym , że teraz pada śnieg i deszcz bo to nie wiele zmieni co do uzupełnienia naszych zasobów wody o czym też pisałem , że będą opady ale mało znaczące.

  OdpowiedzUsuń
 7. Janusz ty prognostyczny celebryta jesteś! 🤣🤣🤣

  OdpowiedzUsuń
 8. Zbliżające sie skoki w Ruka raczej sie nie odbędą prawdopodobnie zostaną odwołane, może jedna seria sie uda im zrobić, ale zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba coś Ci się Janusz bie sprawdzi z tymi skokami....

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba nie , przeczytaj sobie

  Weekend Pucharu Świata w Ruce jeszcze na dobre się nie rozpoczął, a wiatr już daje o sobie znać. Na piątek zaplanowano oficjalne treningi i kwalifikacje.

  Dobiega końca trzytygodniowa przerwa w Pucharze Świata pomiędzy zawodami w Wiśle a kolejnymi w Ruce. Zdecydowana większość skoczków wcześniej dotarła do Finlandii, aby po raz pierwszy w tym sezonie potrenować na śniegu. Z tego skorzystali też reprezentanci Polski, którzy skakali już w środę.

  Kolejne nieoficjalne treningi zaplanowane zostały na czwartek. Tym razem jednak wtrącił się wiatr. Jak poinformował Dominik Formela z portalu skijumping.pl, trening w Ruce został przerwany z powodu zbyt mocnych mocnych podmuchów.

  "Polscy skoczkowie zjechali zatem spod progu" - przekazał. A to dość nietypowe rozwiązanie, bo mogli po prostu skorzystać z wyciągu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Musielibyście poczytać o wizjach Jackowskiego jak gadał o zimie kiedy będzie i , ze ochłodzenie będzie dopiero pod koniec grudnia , a już zima przyszła po 15 listopada jak pisałem wcześniej.
  Jak gadał , że na Polske spadnie bąba atomowa i inne tam głupoty co sie nie sprawdziły u tego jasnowidza , a kase bierze.

  OdpowiedzUsuń