środa, 19 lipca 2023

Lód szybko się zaczął topić, ale widmo zagłady nie istnieje

Sezon roztopów w Arktyce nabrał rozpędu. Tempo topnienia jest szybsze od średniej wieloletniej, ale nie doprowadzi to do rewolucji w całym sezonie. Jak pokazuje to mapa obok (kliknij, aby powiększyć) obecne rozmiary czapy polarnej oraz jej stan nie odstępują od tego, co miało miejsce w ostatnich latach. Presja pogodowa w czerwcu była bardzo słaba, więc to, co się dzieje w lipcu, w niewielkim stopniu zmieni sytuację.

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2023 roku w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Zasięg lodu morskiego w dalszym ciągu znajduje się na dość odległym miejscu - 10. najmniejsza w historii pomiarów wartość - 8,18 mln km2. W ciągu ostatniego tygodnia średnie dzienne tempo spadku wyniosło 106 tys. km2, to 19% więcej od średniej wieloletniej. Tempo spadku powierzchni lodu w ciągu ostatnich dni jest podobne do zasięgu, a całościowa utrata lodu jest zbliżona do średniej z ostatnich 10 lat. Rozmiary czapy polarnej są podobne do tych z minionej dekady. Biorąc pod uwagę dotychczasowe zmiany, to wrześniowe minimum powierzchni lodu znajdzie się na siódmej pozycji, o ile nie dojdzie po drodze do radykalnych zmian w pogodzie nad Oceanem Arktycznym. 
 
Prognozowany rozkład ciśnienia atmosferycznego w Arktyce w 3-dniowej średniej 19-21 i 22-24 czerwca 2023 roku. Climate Reaalyzer
 
Obecnie w Arktyce występuje dodatni dipol arktyczny, który słabnie. Dominować zaczyna układ niskiego ciśnienia, co o tej porze jest czynnikiem spowalniającym topnienie. Topnienie jednak nie spowolni znacząco, być może nawet wcale, gdyż układ baryczny przez najbliższe dni nie doprowadzi do ochłodzenia. Dopiero, gdy znajdzie się na środku Oceanu Arktycznego może spowodować do lokalne spadki temperatur. Przez około 3 dni będzie zaciągał ciepło znad wschodniej Syberii. Zachmurzenie w Arktyce zwiększy się, a taki stan rzeczy spowoduje, że za 3-5 dni faktycznie może zacząć się spowolnienie topnienia. 
 
Sezonowy lód morski w postaci małej kry lodowej w północnej części Morza Czukockiego 18 lipca 2023 roku. NASA Worldview

Topniejący pak lodowy w pobliżu bieguna północnego 18 lipca 2023 roku. NASA Worldview
 
Z obecnej perspektywy nie ma szans, by w tym roku padł rekord topnienia. Musiałyby się przetoczyć w Arktyce silne sztormy, by do tego doprowadzić. Duże jest jednak prawdopodobieństwo, że czapa polarna z powodu warunków atmosferycznych z 1-19 lipca może spaść w okolić 4,4 mln km2. To daleko do rekordu, ale jest to dość mała wartość, która może potem wpłynąć na europejską pogodę w w okresie zimowym.
 
Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz