sobota, 26 sierpnia 2023

Zasięg lodu przebił wartość wrześniowego minimum z 2013 roku

Sezon topnienia 2023 powoli zmierza do końca. Otwarte zostały oba szlaki żeglugowe: Przejście Północno-Wschodnie i Północno-Zachodnie. Zasięg lodu spadł poniżej 5 mln km2, i wielu miejscach ma postać dryfującej kry lodowej, która nadal może się topić. To nie jest powtórka z 2013 i 2014 roku.

Zmiany zasięgu występowania lodu morskiego na Oceanie Arktycznym w dniach 1-25 sierpnia 2023 roku. Instytut Alfreda Wagenera/AMSR2

Sezon topnienia 2023 okazuje się nie być wcale słaby, jak można było twierdzić jeszcze miesiąc temu. Oczywiście na tle ostatnich 10 lat nie są to ogromne zmiany, nie jest to powtórka ani z 2012 ani z 2020 roku, jednak zmiany są duże. Stan globalnego ocieplenia Arktyki nie opuścił.  

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2023 roku w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Zasięg lodu morskiego 25 sierpnia spadł poniżej 5 mln km2, dokładnie do 4,99 mln km2. To szósta najmniejsza w historii pomiarów wartość. Przez ostatnie kilka dni tempo topnienia, spadku zasięgu lodu było bardzo szybkie. Średnia z ostatniego tygodnia to 77,2 tys. km2/dzień, podczas gdy normalnie jest to 46,7 tys. km2/dzień. Zmiany były więc o 40% szybsze od średniej wieloletniej.
 
Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce i wokół niej na 27-30 sierpnia 2023. Tropical Tidbits

Według prognoz tempo topnienia czapy polarnej pozostanie szybsze od średniej wieloletniej. Przyczyną będzie rozbudowa układów niskiego ciśnienia, które zwiększą zachmurzenie powietrze. Przez najblizsze dni spadek temperatur w Arktyce będzie bardzo powolny, wręcz będzie widoczna tak jak teraz stagnacja zmian. Przyczyną będzie zarówno działanie układów barycznych jak obecność chmur. Częściowo też w niektórych miejscach w grę będzie wchodzi oddawanie ciepła do atmosfery, co będzie oznacza zamarzanie niektórych obszarów. Pamiętajmy, że w Arktyce nie powstały dobre warunki dla nabrania impetu topnienia. 

Kry lodowe w pobliżu bieguna północnego od strony Morza Barentsa i Karskiego 25 sierpnia 2023. NASA Worldview

Sezon roztopów może zakończyć się dość szybko, bo w pierwszym tygodniu września, ale ze względu na temperatury, do rozpoczęcia ewidentnego zamarzania może dojść dopiero w drugiej połowie miesiąca. Obecne rozmiary czapy polarnej i tak są dość małe, co będzie mieć wpływ na wzorce pogodowe. Tak samo temperatury, które są wyraźnie wyższe od średniej wieloletniej. To też może mieć wpływ na warunki atmosferyczne poza Arktyką. Arktyka ma bowiem duży wpływ na wzorce pogodowe w Europie, szczególnie jej północnej części.
 

 Zobacz także:


2 komentarze:

  1. Szkoda, że nie wrzuciłeś powierzchni lodu. Swoją drogą sytuacja w Arktyce praktycznie bez zmian od 15 lat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No za każdym razem nie będę wrzucać wszystkich wykresów. 1 września będzie raport i tam będą oba wykresy plus regionalne zmiany.

      Usuń