piątek, 24 maja 2024

Narasta presja na szybkie topnienie czapy polarnej w Arktyce

Zaostrzają się warunki atmosferyczne dla topnienia czapy polarnej Oceanu Arktycznego. W Arktyce goszczą układy wysokiego ciśnienia, co sprzyja wzrostowi temperatur. Sezonowy spadek zasięgu lodu morskiego zaczyna przyspieszać. 

 

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2023/2024 roku w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Na razie mają miejsce mówiąc kolokwialnie, zaległości w topnieniu lodu w stosunku do tego, co działo się w ciągu ostatnich 10 lat. To efekt w miarę dobrego sezonu zamarzania i spokojnego początku sezonu topnienia. Zasięg lodu jest nadal 10. najmniejszym w historii pomiarów, ale tempo jego spadku zaczyna przyspieszać w stosunku do średniej wieloletniej. Widać to na wykresie, gdzie krzywa tego roku tradycyjnie oddala się od krzywej średniej z lat 1981-2010. 23 maja zasięg lodu spadł o blisko 80 tys. km2, co jest sporą sumą jak na trzecią dekadę maja. Zwykle o tej porze spadki są dwukrotnie mniejsze. Mapa po lewej pokazuje zasięg i koncentrację lodu morskiego z 23 maja 2024. Różnice nie są duże, przynajmniej na razie nie są. To się jednak może zmienić, i to bardzo szybko.
 
Dzisiejsze i prognozowane na 25-27 maja 2024 roku warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej. Tropical Tidbits

W Arktyce, nad Oceanem Arktycznym dominują układy wysokiego ciśnienie. Nie są to bardzo silne wyże, ale zajmują one spory obszar. Na tyle duży, by znaczne połacie czapy polarnej były wystawione na działanie promieni słonecznych. Prognozy wskazują, że przez najblizsze dni wyże będą dominować.
 
Prognozowane uśrednione wartości temperatur i ich odchyleń w Arktyce na 24-26 maja 2024. Climate Reanalyzer
Prognozowane uśrednione wartości temperatur i ich odchyleń w Arktyce na 27-29 maja 2024. Climate Reanalyzer

Okres od 21 maja do 21 lipca to czas, kiedy na półkuli północnej Słońce świeci najmocniej. W Arktyce trwa szczyt dnia polarnego. Jeśli w tym okresie utrzymuje się wysokie ciśnienie, to brak chmur oznacza wysokie temperatury. I takie też będą miały miejsce przez najbliższe dni, co ilustrują powyższe mapy. Temperatury coraz śmielej będą przekraczać punkt odwilży. 
 
Pokrywa lodowa Morza Beauforta 23 maja 2024. NASA Worldview

Pokrywa lodowa Morza Czukockiego 23 maja 2024. NASA Worldview
 
Nad prawie całym Oceanem Arktycznym średnia dobowa temperatura będzie nadal poniżej zera, ale miejsca z odwilżą będą się z każdym dniem powiększać. Lód w Arktyce jest pokruszony, są to ciemne miejsca, które będą się nagrzewać. Obecna sytuacja nie przesądza o tym, co będzie się działo za miesiąc, ani też o wrześniowym minimum. Jeśli jednak warunki atmosferyczne dla topnienia będą inne niż w ostatnich dwóch latach, to wrześniowe minimum może okazać się bardzo niskie. 

Zobacz także:
 
 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz