poniedziałek, 29 lipca 2024

Rekordowo niska koncentracja lodu morskiego w Arktyce

Tegoroczny sezon topnienia jest najsilniejszy od 2020 roku. Choć szanse na osiągnięcie podobnej co wtedy wartości wrześniowego minimum jest niewielkie, to jest 100% szans, że wrześniowe minimum znajdzie w pierwszej piątce.

 
Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. University of Bremen/AMSR2

Zmiany w arktycznej czapie polarnej są duże. Widać, że oba szlaki morskie są prawie otwarte. 90% trasy Przejścia Północno-Zachodniego i Wschodniego jest żeglowna. Jednak nie to jest kluczową informacją, a to, że w Arktyce notuje się rekordowo niską koncentrację lodu. Tak niskiej koncentracji lodu morskiego o tej porze roku jeszcze nie zaobserwowano. W Basenie Arktycznym pod koniec lipca stężenie lodu spadło poniżej 65%. To mniej niż w 2012 i 2020 roku. Na akwenach zewnętrznych wartość ta jest jeszcze mniejsza. Różnica w stosunku do poprzednich lat jest duża. To może oznaczać poważne konsekwencje dla czapy polarnej w sierpniu. Jest dużo do stopienia, szczególnie patrząc na zasięg lodu.

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2024 roku w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Zasięg lodu nie jest duży, jest czwartym najmniejszym w historii pomiarów. Jego wartości są zbliżone do tych z 2012 roku. Teraz wiele będzie zależało od pogody. Byle słaby sztorm, czy stałe wiatry w jednym kierunku mogą zniszczyć cienką czapę polarną. Mapa obok pokazuje aktualną grubość lodu, która wygląda źle. W Arktyce prawie w ogóle nie ma lodu grubego na 2 metry. Dominuje lód, który ma mniej niż 1,5 metra. W wielu miejscach wcale nie tak daleko od bieguna północnego czapa polarna ma mniej niż metr grubości. W pobliżu samego bieguna lód ma niecałe 170 cm grubości. Jako, że dopiero kończy się lipiec, to wciąż wiele się stopi. 

Pokrywa lodowa Basenu Arktycznego 28 lipca 2024 roku. NASA Worldview

Na zdjęciu satelitarnym widać jak na dłoni, że lód w Arktyce jest fatalnej jakości. Według prognoz wciąż będzie wiało z południa, znad Oceanu Atlantyckiego. Ciepłe i wilgotne powietrze umocni topnienie lodu. Duża ilość atlantyckiej wilgoci poważnie odbije się na sezonie zamarzania. Im bardziej wilgotna Arktyka, tym gorzej dla czapy polarnej. Tegoroczny sezon topnienia nie był zbytnio słoneczny, a mimo to stopiło się dużo lodu.

3 komentarze:

  1. Dzisiejsza prognoza pogody na tropicaltidbits z północy,wskazuje że jutro o 6 rano w pobliżu południowych granic Grenlandii, będzie bardzo niskie ciśnienie rzędu 964 hPa.

    Czy tak niskie ciśnienie,po stronie atlantyckiej, oznacza dodatni dipol arktyczny,gdzie jest wyższe ciśnienie po stronie pacyficznej,a niższe po stronie atlantyckiej,przez co wiatry wieją w taki sposób,że wypychają lód,przez cieśninę Frama?
    Jeśli dobrze myślę,to cieszę się,że zwróciłem uwagę na temat tego dipola arktycznego,a jeśli źle myślę to gorąco proszę o wyjaśnienie,jak to jest z dodatnim dipolem arktycznym,o ile tylko znajdzie Pan chwilę czasu,by spojrzeć na mój komentarz.
    Pozdrawiam serdecznie, panie Hubercie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. https://smoglab.pl/to-moze-byc-juz-ostatnie-takie-spokojne-topnienie-lodu-w-arktyce/

      Usuń
  2. Tu bogaty artykuł i wyjaśnienie dipola arktycznego. W fazie ujemnej która miała się zacząć ~2022 miało nastąpić wzmocnienie topnienia lodu.

    OdpowiedzUsuń