poniedziałek, 6 stycznia 2025

Mocne wejście w 2025 rok - kolejne rekordy w Arktyce

2025 rok zaczyna się gorąco w Arktyce. Została przełamana kolejna bariera rekordu jeśli chodzi o arktyczną kriosferę morską. Rekordowo mały zasięg, powierzchnia, Zatoka Hudsona niepokryta całkowicie lodem i wysokie temperatury.

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2025 roku w stosunku do wybranych lat i średnich dekadowych. Mapa przedstawia zasięg w zestawieniu ze średnią lat 90. XX wieku. JAXA

Według pomiarów JAXA pierwszy raz w historii zasięg lodu ma mniej niż 12 mln km2. Jest 0,3 mln km2 mniejszy niż w rekordowym wtedy 2018 roku. Braki w czapie polarnej Oceanu Arktycznego i akwenów, na których lód sezonowo się pojawia, są widoczne wszędzie. Na pierwszym miejscu oczywiście Zatoka Hudsona, która zamarza bardzo powoli. Już ponad miesiąc opóźnienia w zamarzaniu. Sytuacja nigdy wcześniej niewidziana. 
 
Zmiany powierzchni lodu morskiego w 2025 roku w zestawieniu z latami poprzednimi. JAXA/AMSR2

Powierzchnia lodu (area) także jest rekordowo mała, co świadczy o tym, że nie tylko wiatr ma wpływ na to, co dzieje się w Arktyce, ale też temperatury. Taki stan rzeczy oczywiście przełoży się na ilość lodu. Teoretycznie taka sytuacja oznacza, że ryzyko rekordowych roztopów latem jest większe. 


Prognozowane uśrednione wartości anomalii temperatur w Arktyce na 6-8 i 9-11 stycznia 2025. Climate Reanalyzer

Przełom 2024 i 2025 roku był w Arktyce bardzo ciepły. W wielu miejscach, gdzie zwykle lód morski zwiększa swoje rozmiary, temperatury były kilka stopni wyższe niż zwykle. Nad Zatoką Hudsona anomalie były największe, co wiązało się w dużej mierze z mniejszą powierzchnią lodu. Odchylenie przekraczało 10 st. C. W ciągu najbliższych dni sytuacja nieco się poprawi i należy oczekiwać przyspieszenia zamarzania arktycznych wód. Jednak nie będą to zmiany duże. Temperatury w wielu regionach nadal będą wyższe niż zwykle, więc rekordowe wartości zasięgu i powierzchni lodu mogą utrzymać się nawet do połowy stycznia. Temperatury nad samym Oceanem Arktycznym są teraz nawet niższe od średniej i będą w dużej części oceanu niższe przez kolejne kilka dni. To powinno pozwolić na nieznaczne przyspieszenie zwiększania się grubości lodu. Jednak po tym, co się stało w pierwszej połowie sezonu zamarzania, wiele to nie zmieni.

1 komentarz:

  1. https://geekweek.interia.pl/nauka/news-o-tych-zmianach-w-arktyce-mowi-sie-niezwykle-rzadko,nId,20357041

    OdpowiedzUsuń