niedziela, 14 czerwca 2015

Lód topnieje, grubość paku lodowego szybko spada

Tempo spadku zasięgu lodu w Arktyce spowolniło, podobnie jak w 2014 roku. Nie jest to do końca lustrzane odbicie tego, co miało miejsce rok temu. Pokrywa lodowa jest obecnie czwartą najmniejszą w historii pomiarów, ale różnice do rekordowych lat są bardzo małe. Z kolei grubość pokrywy lodowej w niektórych miejscach znacznie spadła.


Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2

Mapa AMSR2 pokazuje zasięg lodu 13 czerwca 2015. Na Morzu Karskim niewiele zostało lodu, są widoczne także zmiany w C. Wilkickiego, co sugeruje, że Przejście Północno-Wschodnie może się otworzyć jeszcze w lipcu. Także w przypadku Przejścia Północno-Zachodniego istnieje możliwość otwarcia tego szlaku, ale raczej w sierpniu, lub nawet na przełomie sierpnia i września.

Zmiany grubości lodu w Arktyce między 8 a 13 czerwca 2015 roku. HYCOM

Jednak nie szlaki morskie są tu istotne. W ciągu ostatnich kilku dni znacznie spadła grubość lodu, szczególne w regionie Morza Beauforta i Czukockiego. Pokazuje to powyższa animacja. Żeby zmiany zobaczyć dokładniej, po otwarciu animacji (prawy przycisk myszy - opcja wyboru) można użyć skrótu klawiszowego "ctrl+", co pozwoli na powiększenie animacji i zobaczenie szczegółów.

Kra lodowa na Morzu Beauforta, 13.06.2015. Terra, NASA

Zdjęcia satelitarne z 13 czerwca pokazują, jak wygląda pokrywa lodowa na Morzu Beauforta. W znacznej mierze jest to podatna na topnienie kra lodowa. Zdjęcie poniżej pokazuje ogólny widok, jednocześnie widać, że pokrywa śnieżna na lądzie znikła już całkowicie.

Morze Beauforta, w dole widoczna Wyspa Banksa.

Mimo iż zasięg lodu w Arktyce nie jest już rekordowo niski, to szybki jego spadek w ciągu najbliższych tygodni nie jest wykluczony, ze względu na duże zmiany w grubości lodu. Zwłaszcza, ze warunki pogodowe w ciągu najbliższych dni będą sprzyjać dalszemu spadkowi.

22 komentarze:

 1. Hubercie no to Arktyczny biom ma już przekichane ?

  OdpowiedzUsuń
 2. A tymczasem na Antarktydzie klimat skrajnie się ochładza , już mamy 5 st poniżej normy http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/DailySummary/GFS-025deg_NH-SAT5_T2_anom.png Jjuż 5t st poniżej normhy a prognoza mówi że bedzie za kilka dni 7,5 st poniżej normy http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/SH-SAT/T2_anom/35.png i na Grenlandi cały czas zimniej niż powinno byc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za kilka lat będzie tam 0oC, a za 10-15 to samo co w Arktyce, oczywiście chodzi o lód morski i anomalie +1 do +3oC. Za 20-30 lat - ewakuacja Amsterdamu.

   Usuń
  2. na pewno przeprowadziłeś szereg badać żeby to stwierdzić tak precyzyjnie?

   Usuń
  3. Hubercie obyś nie miał racji z tym Amsterdamem.

   Usuń
  4. Tak będzie ewakuacja nie tylko Amsterdamu jeśli arktyka stopnieje ustanie ciepły prąd zatokowy i epoka lodowcowa i europejczycy będą uciekać ale nie z powodu upałów czy zalewających wód , ale z powodu mrozu i lodu. Ciekawy jestem co w takim przypadku napisze na blogu Hubert? O ile będzie go prowadził daj boże.

   Usuń
  5. Nie będzie epoki lodowcowej. Czy w Kanadzie jest epoka lodowcowa. Na Toronto Golfsztrom nie działa i jest tam 26oC. Na Alasce znowu lato pełną gębą. Parę tygodni temu padł tam rekord ciepła 33oC, czy 32oC.

   Za kilka lat Ocean Południowy nagrzeje się o 0,2oC i stopi się lód wokół Antarktydy, zasolenie w nieskończoność spadać nie będzie. Za kilka lat nie będzie lodu w Arktyce, co sprawi, że znikną różnice miedzy półn Atlantykiem, a O. Arktycznym, wtedy może dojść do wyhamowania Golfsztromu,

   Lądolód Antarktydy będzie się szybko topić, a więc poziom oceanu będzie rósł nie 3 mm jak teraz a 2-3 cm rocznie. Bo ciepło Golfsztromu zostanie skierowane na południe. Wg naukowców z badań z początku XXI w ma się do stać pod koniec tego wieku, ale jak widać, stanie się znacznie szybciej.

   Wrześniowe minim 5 mln2 według badań z lat 2000-2001 miało nastąpić w połowie wieku, a zero pod koniec.
   5,3 mln km2 padło już w 2005 , a nie w 2045 roku. Dwa late później było już 4,15 mln km2, a ta wartość miała paść dopiero w latach 50-tych tego wieku. W 2012 było to już tylko 3,4 mln km2. Pewnie 5 lat po 2012 roku będzie kolejny rekord. W tym roku będzie pewnie 4,7 mln km2, za rok 4,0, a za dwa lata 2,9 mln km2. Szybko.

   Usuń
  6. Hubert nie wiemy co będzie podstawowa sprawa nie wpływamy na klimat natura decyduje a skąd wiesz że epoki lodowcowej nie będzie? Bo teraz lekko temperatyra wzrosła? W latach 70 spadała i miała być epoka lodowcowa jak można wysuwać wnioski po chwilowych naturalnych zmianach klimatu? bo okres 100 lat to dużo? Wnioski można wysuwać np 10 tysięcy lat a jak wynika z tego klimat się ochładza na przestrzeni tego czasu a lekkie fluktuacje jak obecnie miały miejsce wielokrotnie. Hubert co do antarktydy nie chodzi tylko o zasolenie zobacz jakie tam od długiego czasu są anomalie zimna nawet jak zmieni się zasolenie będzie przybywać lodu jeśli temperatura będzie tak dużo poniżej normy jak ma to miejsce obecnie.

   Usuń
  7. @Anonimowy
   Na Irkuck też nie działa golfsztrom, a zimą bywało tam często że temperatura skakała powyżej zera.

   Usuń
 3. Hubert w takim tempie jak będą tak duże anomalie na antarktydzie faktycznie ten lód dojdzie może nie do afryki ale daleko na północ. Jak widać matka natura daje psikusa daltonistom z IPCC na grenlandi już też się zaczyna ochładzać a stan lądolodu poprawiać oj czarno to widzę a raczej biało z powodu coraz większej ilości lodu globalnego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dojdzie ani do Afryki, a nie gdzie indziej.
   http://www.iup.uni-bremen.de:8084/amsr2/antarctic_AMSR2_nic.png
   Przypatrz się koncentracji lodu. Zobacz, jak wygląda koncentracja lodu przy wybrzeży kontynentu. Widać tam dziurki.

   Usuń
  2. Hubert racja widać ale one zostaną szybko załatane zobacz na temeraturę i anomalie http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/DailySummary/GFS-025deg_NH-SAT5_T2.png a tutaj anomalia http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/DailySummary/GFS-025deg_NH-SAT5_T2_anom.png już 5,5 st poniżej normy a możliwe ze będzie 8 st poniżej normy za kilka dni to już anomalia duża jakby w arktyce była taka anomalia nie było by sezonu topnienia. Oczywiście ze teraz nie dojdzie do afryki ale kto wie co będzie za sto lat np w takim tępie jak anomalie ujemne będą coraz większe to lodu będzie przybywać jak obecnie co powoduje silne odbojanie promieni słonecznych w czasie dnia polarnego powodując dalsze ochłodzenie

   Usuń
 4. Takie duże anomalie ujemne na antarktydzie to nie przypadek a na pewno nie oznaka ocieplenia. Nie tylko tam na grenlandi bardzo dawno nie było dodatnich anomalii jescze ocean arktyczny zostaje z anomalia dodatnia jeśli chodzi o tereny polarne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hubert co z tego że na alasce jest cieplej a czemu nie wspominasz o rekordach zimna? Np w Holandii 2,2 st mrozu w czerwcu w tym roku w Europie półnicnej zimniej niz powinno być na grenlandi antarktydzie i nie tylko w tych miejscach jest poniżej normy i rekordy zimna też padają i będą padać tak czy inaczej jak golfsztrom osłabnie europejczycy będą uciekać z powodu zimna i lodu możliwe że epoki lodowcowej nie będzie ale skąd taka pewność? Kiedyś globalnie było dużo cieplej golfsztrom zanikł i była mała epoka lodowcowa w Europie mimo dużo wyższej temperatury globalnej. Więc historia lubi się powtarzać Hubert obejrzyj ciekawy film dokumentany co nas czeka po roztopieniu lodu na północy i jaka role pełni golfsztrom masz tam fakty naukowe. https://www.youtube.com/watch?v=vPORtpG5LC4

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś mi nie pasuje - jak stanie golfsztrom to Europa zamarznie, ale zamarznie też Arktyka, a to uruchomi golfsztrom ponownie i będziemy mieli takie ciągłe oscylacje , albo raczej stan nieco chłodniejszej Europy wśród gwałtownie ogrzewającego się świata.
   Myślak

   Usuń
  2. @Myślak
   Bingo!

   Jurek2.

   Usuń
 6. Aktywność wulkaniczna rośnie http://static.twojapogoda.pl/2015/06/wykres.png to jest główna przyczyna wzrostu co2 ale daltoniści ukrywają to , większa ilość erupcji oznacza większość ilość co2 Hubert też wam tego nie powie bo to nie pasuje do teorii daltonistów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc dlaczego się nie ochładza ?? (wg zalinkowanego filmu powinno i to mocno). Zresztą film podaje i inne nieprawdziwe informacje np. w czasie gdy orbita jest eliptyczna mamy ciepło , a nie zimno - patrz cykle Milankowicia
   Myślak

   Usuń
  2. Wulkany emitują też CO2, więc teraz mówię. A pył z wulkanów osiada na ziemię po kilkunastu miesiącach.

   W epokę lodowcową związaną z cyklem Milankowicza Ziemia miała wejść za 1000-2000 lat - koniec holocenu. Temperatura w tym wieku miała się obniżyć o 0,01oC. Cykl Milnakowicza nie ma szans z globalnym ociepleniem, bo temperatura na Ziemi rośnie 0,1-0,2oC na dekadę. Globcio wygrywa ten wyścig.

   Do końca wieku świat ociepli się o 1,8oC względem średniej z XX wieku. - wersja IPCC - 0,01oC z tego c. Milankowicza. Czyli odejmie tyle co kot napłakał.
   Wybuch Toba lub Pinatubo powiedzmy w 2025 roku zatrzyma globalne ocieplenie na 2 lat. Potem wszystko ruszy dalej. Jak wybuchnie Yellowstone, to nic nie będzie miało znaczenia.... Globcio ruszy po 10 lat, a człowiek jak przetrwa, to nie wiem co wtedy zrobi.

   Tak więc, co by się nie stało, i tak przez najbliższe dziesięciolecia, a być może stulecia Globcio będzie górą.


   Co teorii o Golfie to nic nie jest pewne. Ostatnio w UK jest całkiem ciepło. Cieplej niż u nas.

   Usuń
 7. Chodziło mi oczywiście o https://www.youtube.com/watch?v=vPORtpG5LC4

  OdpowiedzUsuń
 8. Gdzie kslawin? Wypadałoby, żeby tu wpadł i zgasił tego denialistę!

  OdpowiedzUsuń