wtorek, 9 czerwca 2015

Arktyka z perspektywy kamer i boi pomiarowych

Znaczny obszar na O. Arktycznym cechuje się temperaturami wynoszącymi zero stopni Celsjusza, lub nieznacznie wyższymi. Mało jest miejsc, gdzie temperatury są ujemne. Mapa obok pokazuje średnią dobową temperaturę na półkuli północnej dla 9 czerwca 2015 roku.
Ciekawym źródłem informacji o Arktyce są boje pomiarowe, wyposażone dodatkowo w kamery.Widok z boi pomiarowej 2015A 9 czerwca 2015 roku.

Zdjęcie pokazuje widok na Morze Beauforta z kamery znajdującej się w pobliżu wybrzeża Alaski. Na zdjęciu widać powstałe stawy topnienia. W oddali z lewej widać najprawdopodobniej opad deszczu, gdyż temperatura wynosi 2oC. Wykres obok (kliknij, aby powiększyć pokazuje zmiany temperatur na przestrzeni ostatnich miesięcy. Pokazany jest na wykresie majowy wzrost temperatur wiążący się z napływem ciepła znad Alaski i Kanady. To wtedy właśnie lód zaczął się intensywnie topić na Morzu Beauforta i postały stawy topnienia. Grubość lodu w tamtym obszarze wynosi 127 cm.

Z innej boi znajdującej się na granicy Morza Beauforta z Basenem Arktycznym, możemy dowiedzieć się, że jest tam teraz 1,7oC, a grubość lodu wynosi 188 cm, czyli jak na te czasy, bardzo, bardzo mało. Boja nie posiada kamery, obok mapa (wycinek z Google Earth) pokazuje położenie boi. Znajduje się ona w starej części pokrywy lodowej Arktyki, lód, jak wyżej podano jest tam dość cienki. Zdjęcie satelitarne poniżej pokazuje pak lodowy Morza Beauforta 8 czerwca 2015.Pokrywa lodowa Morza Beauforta 8 czerwca 2015 roku. Zdjęcie Terra, NASA

Widok z boi pomiarowej 2015B 9 czerwca 2015 roku.

Kolejna boja z kamerą znajduje się na granicy Morza Beauforta i Czukockiego. Wycinek z Google Earth pokazuje lokalizację boi 2015B. Jest ona położona dość daleko od wybrzeży kontynentów. Zdjęcie z boi pokazuje, że także tam daleko do brzegu tworzą stawy topnienia i kra lodowa. Śnieg wciąż tam jest, a lód ma 165 cm grubości. Temperatura nieznacznie powyżej zera.

A teraz spojrzenie na dwa modele HYCOM pokazujące grubość pokrywy lodowej Arktyki:


Porównanie dwóch modeli HYCOM, nowy model pokazuje stan lodu dla 7 czerwca.

U góry dotychczasowy pokazywany tu często model HYCOM, a niżej nowa wersja, nie pokazywana wcześniej. Według nowego modelu, sytuacja w Arktyce jest gorsza, to znaczy, że lód jest cieńszy. Na mapie wyraźnie widać, że stary lód jest zdecydowanie cieńszy. Ten nowy model może być chyba bardziej wiarygodny. Niestety mapa jest mała, więc trudno przypasować to do położenia boi. Np. 2013F, która pokazuje, że lód ma 201 cm grubości. Ta boja znajduje się na 77 równoleżniku, czyli patrząc od Cieśniny McClure'go (Przejście Północno-Zachodnie), nieco dalej na północ.

Teraz mamy dokładniejszy obraz Arktyki, a jak będzie to rokować na najbliższe tygodnie i jak będzie prezentować się Arktyka pod koniec sierpnia - dowiemy się.

Zobacz także:
 • Powódź na biegunie północnym, sobota, 20 lipca 2013 Nie jest to taka powódź jak lądzie, ale mimo wszystko tereny w   rejonie bieguna północnego i nie tylko, są zalane. Dlaczego? Ostatnio na biegunie północnym w związku z występowaniem wyżu z nad Morza Czukockiego było pogodnie, ale nie cały czas.

56 komentarzy:

 1. Ten nowy model jest chyba z nowocześniejszych satelitów pomiarowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, więc chyba będę go zamieszczać.

   Usuń
  2. Tak zrób będzie to najlepsze rozwiązanie.
   Ps. ten wpis powyżej jest mój.

   Marcin. P.

   Usuń
 2. @Jurek I
  Obserwuj, Obserwuj , obserwuj.

  OdpowiedzUsuń
 3. O globalnym ociepleniu można zapomnieć nowy rekord zimna w zachodniej Europie północny atlantyk coraz zimniejszy z powodu zwalniania golfsztromu oj lablador nas czeka za 20 lat będziemy takie obrazki my widzieć ale na bałtyku.ciekawe co powiedzą daltoniśći pewnie to samo globalne ocieplenie a na grenlandi sezon topnienia w dalszym ciągu się jescze nie zaczyna mmo słonecznej pogody w wielu regionach temperatura poniżej normy

  OdpowiedzUsuń
 4. A to prognoza dla antarktydy http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/DailySummary/GFS-025deg_NH-SAT1_T2_anom.png ocieplenie klimatu coraz większe jak widać ech

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hubert światowa temperatura jest wyższa dzięki anomalii El Ninio

   Usuń
  2. Póki co to El Niño (Naucz się wreszcie tłumoku, że jest El NINO, a nie El Ninio) jest lichutkie, a temperatura rośnie. Dlaczego?

   Usuń
 5. A tutaj mamy http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/DailySummary/GFS-025deg_NH-SAT1_T2_anom.png temperature oceanów południowych i lód na południu lodu znacznie więcej a woda zimniejsza i temperatura powietrza 3 st poniżej normy to pewnie też efekt ocieplenia Hubert powie nie mamy na klimat wpływu jeśli tak czekamy na te dowody

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem w szoku jak Hubert dał się zmanipulować. Wiem że propaganda jest silna ale miejmy swój rozum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę że denialistów zaczynają niepokoić te grafiki hycom.

   Marcin. P.

   Usuń
  2. Światowa temp. oceanów jest wysoka i rośnie, choć nie z dnia na dzień, ani nawet z tygodnia na tydzień.

   Usuń
  3. temperatura oceanów nawet spadła był okres że była 0,8 st ale już tak niema mimo anomalii El Ninio i wacha się na poziomie ok 0,4 powyżej normy jakby nie El Ninio by było w normie

   Usuń
 7. Szkoda że niema danych historycznych z 2012 grubości lodu hycom według nowego modelu, te dane grafiki z 2014 pokazują bardzo ciekawy rozkład grubości lodu.

  Jurek2.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są, czasami jest przedstawiam. Ale nie ma danych z tego nowego modelu. Pewnie jest przedstawię. Nie wiem jak to jest z tym PIOMASEM, czy może dane HYCOM są złe, może to tylko kwestia rozmieszczenia i nagromadzenia lodu w paru miejscach. Ale obecne dane co do grubości lodu są bardziej niepokojące niż te z 7 czerwca 2012.

   Usuń
  2. E, kurcze, nie ma, są od 30 kwietnia 2013

   Usuń
 8. A tymczasem http://psc.apl.uw.edu/wordpress/wp-content/uploads/schweiger/ice_volume/Bpiomas_plot_daily_heff.2sst.png grubość lodu nie jest zła. Hubert przedstawia typowy obraz propagandowy pokazuje tylko miejsca cieplejsze aktrualnie od normy a czemu nie pokazuje co się dzieje na grenlandii? No właśnie temperatura poniżej normy seson topnienia kuleje a to obraz z grenlandii http://pl.webcams.travel/webcam/fullscreen/1216629503-Weather-Summit-Camp-Summit-Camp mrożna słoneczna zima trwa. Hubert też jakoś dziwnie zapomina dodać że globalna temperatura jest aktualnie wyższa o 0,6 st przez anomalie El Ninio też Hubert zapomina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego "globalna temperatura jest aktualnie wyższa o 0,6 st przez anomalie El Ninio"?

   Usuń
 9. A tutaj temperatura globalna http://icecap.us/images/uploads/clip_image002_thumb3.jpg no ale daltonista zawsze zostanie daltonistom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście tylko daltonista wybiera tendencyjnie okres, w którym dane pasują do z góry założonej teorii.
   Dlaczego wybrano zakres grudzień 1996 - maj 2015?
   Ano dlatego, że akurat w tym okresie linia trendu nie jest rosnąca.
   Jak to wygląda w całym dostępnym okresie pomiarowym?
   Ano wygląda to tak: https://imagizer.imageshack.us/v2/720x471q90/909/4H5xO3.png
   Dlaczego "anonimowy" zaczął pokazywać teraz serię RSS zamiast serii UAH, którą wcześniej namiętnie wstawiał?
   Ano dlatego, że seria UAH (pomimo tego, ze jest często i dziwnie modyfikowana) przestała pasować do jego koncepcji globalnego ochłodzenia w dolnej troposferze.
   RSS: http://meteomodel.pl/klimat/rssmonth.png
   UAH: http://meteomodel.pl/klimat/uahmonthsm.png

   Pomijam już fakt, że anomalie temperatury mierzone przy powierzchni ziemi i oceanów pokazują, że globalnie dalej się ociepla... :-)

   Ten "anonimowy" po prostu kłamie.

   Usuń
  2. Klsawin tacy propagandyśći jak ty wybierają takie okresy by pasowały do globalnego ocieplenia robicie dokładnie to samo na zlecenie polityczne. Nie dziwie się od globalnego ocieplenia zależy wiele posad. A żyć z czegoś trzeba.

   Usuń
 10. Hubert co oznaczają liczby nad animacjami HYCOM,
  0.08-92.4 drugi przykład 0.08-04.0 i co te cyfry prezentują ?

  Marcin. P.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem. Te duże u góry po prawej to data zamieszczenia. Tam gdzie Azja, to data stanu lodu.

   Usuń
  2. Może chodzi o ilość klatek w animacji.

   Marcin. P.

   Usuń
 11. Hubert sprawdziłem położenie boi 2013F no i grubość lodu pokrywa się z tym z nowej animacji hycom, nie zdołałbym tego dokonać bez google maps, wbiłem współrzędne i zaznaczyło mi punkt na morzu Beauforta.

  OdpowiedzUsuń
 12. http://doskonaleszare.blox.pl/2015/05/W-sejmie-o-globalnym-ociepleniu.html#ListaKomentarzy
  tak dla zwolenników zlodowacenia od strony Antarktydy - zwłaszcza polecam lekturę postów arctic_haze
  Myslak

  OdpowiedzUsuń
 13. Anonimowy od propagandowego bloga klimat na przesstrzeni tysięcy lat się ochładza pokazać ci pomiary z odwiertów w lodowcach? Czemu daltoniści nie rozumieją że nie mamy wpływu na klimat. W latach 70 daltoniśći mówili że spowodujemy zlodowacenie. Niestety ale palm nigdy nie zobaczymy. Hubert możesz zapomnieć o takim ociepleniu chyba że ziemia zmieni orbitę i znajdziemy się bliżej słońca to stopnieje cały lód inaczej to nie realne czekają ziemie ciepłe okresy i kolejne okresy lodowcowe to jest pewne zawsze tak było i będzie naturalnych cykli ziemi nie powstrzymamy niestety. Myślak czytaj o faktach nie propagandę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Najnowsza prognoza dla antarktydy http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/SH-SAT/T2_anom/60.png ma być ponad 5 stopni poniżej normy ocieplenie klimatu od południa nabiera tempa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "World +0,55 st. C"
   Ślepy czy co?

   Usuń
  2. Klsawin czytasz ze zrozumieniem? Napisałem o antarktydzie a globalnie jest lekko cieplej bo jest El Ninio

   Usuń
  3. Anomalia +0,55 w skali globu to dla Ciebie "lekko cieplej"?
   Gratuluję samopoczucia.
   I po raz kolejny zwracam uwagę, że nie ma czegoś takiego jak "El Ninio" - jest El Nino, zresztą obecnie słabe:-)

   Usuń
  4. A co to dużo? Myślisz że będzie tak cały czas? El Nino się skończy i temperatura globalna spadnie choć dopiero w przyszłym roku może się tak stać. Bo jeszcze możliwe że anomalia się nasili.

   Usuń
 15. Hubert zobacz jak wygląda ocieplenie klimatu prognoza dla antarktydy http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/SH-SAT/T2_anom/60.png 5 stopni poniżej normy teraz to cały lód wyparuje heh

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie , ale dlaczego większość tych ujemnych anomalii leży poza kontynentalną częścią Antarktydy? I jeszcze tak pięknie układa się nad barierami lodowymi oraz przed nimi? Po prostu zimna słodka woda z topniejącej Antarktydy i gór lodowych coraz szerzej się rozlewa i schładza okolicę. Dołem napływa ciepło i rozwala lodowe bariery w skutek czego lodu na kontynencie ubywa.
   Myslak

   Usuń
 16. Mamy nowy rekord słabego topnienia na grenlandii i temperatury cały czas poniżej normy http://realclimatescience.com/2015/06/june-temperatures-in-greenland-have-plummeted-to-record-low-levels/ tak żeby nie było że uczepiłem się antarktydy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, skoro nie rozróżnia się pojęcia "pogoda" od pojęcia "klimat"...

   Usuń
  2. Cóż klsawin jak się jest propagandystą to nie zrozumiesz faktów. Możesz żyć propagandą wolny kraj.

   Usuń
  3. Niestety Twój tępy umysł nie jest w stanie ogarnąć, że są trendy globalne i lokalne:-)

   Usuń
 17. Zapraszam do poznaia prawdy http://realclimatescience.com/ Hubert przeczytaj tam masz kilka faktów

  OdpowiedzUsuń
 18. Z tym starszym modelem Hycom faktycznie coś może być nie teges. Np. boja http://imb.erdc.dren.mil/2014F.htm (leżąca na 75.69 N, 151.76 W) wskazuje na 160 cm, tymczasem na mapce to kolor żółty/czerwony (czyli ponad 3,5 metra)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Łukaszu ten stary model cały czas nas oszukiwał.

   Jurek2.

   Usuń
  2. Wieczorem będzie Arctic News z nowym modelem.
   Co do Grenlandii. Tak wyszło w tym roku.

   Usuń
 19. Myślak czy ty nie widzisz że na lądzie temperatura też nacznie poniżej normy czy ty tego nie widzisz na antarktydzie? zobacz jeszcze raz http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/SH-SAT/T2_anom/60.png na lądzie też znacznie poniżej normy myślak jeszcze jakieś argumenty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Anonimowy
   To nie faktyczna anomalia tylko prognozowana...
   Zobaczymy jak to będzie faktycznie wyglądało 17 czerwca :-)

   Usuń
  2. Klsawin chcesz faktycznej anomalii na antarktydzie? Proszę bardzo http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/DailySummary/GFS-025deg_NH-SAT5_T2_anom.png na lądzie i nie tylko znacznie poniżej normy. a globalnie lekko cieplej za sprawą anomalii El Ninio

   Usuń
  3. Przez El Nino (a nie El Ninio, tłumoku), którego praktycznie nie ma?

   Usuń
  4. Jak nie ma jak jest? Klsawin sam gubisz się w swojej propagandzie widzę że nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Zobacz sobie propagandysto temperaturę oceanów widać tą anomalie http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/DailySummary/GFS-025deg_NH-SAT4_SST_anom.png no ale jak to daltonista klimatyczny nie widzi faktów

   Usuń
  5. @Anonimowy
   Dopiero się nasila.

   Usuń
  6. Ostatnia wartość Oceanic Nino Index wynosi 0,7. To słabiutkie El Nino. Kslawin ma rację. 3.4 Nino Index za maj chyba 0,81, więc też szału nie ma.

   Usuń
  7. I tu różnimy się interpretacją - ja widzę anomalie głównie (ale nie wyłącznie) wzdłuż wybrzeża i nad otwartym morzem i analizuję jej skutki na teraz i w przyszłości , a ty patrzysz na tylko na liczbę - pasuje do twej koncepcji więc innych nią bombardujesz jak prawdą objawioną
   Myslak

   Usuń
  8. I jeszcze jedno - największy obszar anomalny zarówno w pomiarach jak i w prognozie to obszar wielkiego topnienia - Półwysep Antarktyczny i lodowiec szelfowy Rossa - dla mnie to wyraźna wskazówka - oziębiło się tam gdzie lody topią się najszybciej, a z innych źródeł poznałem mechanizm - górą ziąb - dołem ocieplenie. Ty tylko zwracasz uwagę na temperaturę powietrza, bo tak ci pasuje.
   Myslak

   Usuń
 20. Klsawin zerknij sobie prawda nie boli. http://realclimatescience.com/

  OdpowiedzUsuń
 21. Zaczyna się odbicie jak w ostatnich 2 latach, zimne lato w Arktyce nadciąga??

  OdpowiedzUsuń