środa, 17 czerwca 2015

Przejście Północno-Wschodnie otworzy się. Kiedy?

Przejście Północno-Wschodnie, jeden z dwóch szlaków morskich Arktyki w tym roku być może otworzy się dość wcześnie. Możliwe, że do otwarcia tego szlaku żeglugowego dojdzie w lipcu, nawet w połowie miesiąca lipca. W ostatnich dniach widać dużą dynamikę zmian w pokrywie lodowej, rosyjskiej części Arktyki. Mapa AMSR2 pokazuje zasięg i koncentrację lodu morskiego dla 16 czerwca 2015 roku.


Arktyka - Przejście Północno-Wschodnie 20150616
Rosyjska część Oceanu Arktycznego 16 czerwca 2015 roku. Zdjęcie NASA

Duże rokowanie na takie prognozy dają nam zmiany, jakie ostatnio zachodzą we wschodniej części Morza Karskiego i w Cieśninie Wilkickiego. Te dwa obszary wód uwalniają się od lodu, jako jedne z ostatnich. Dzieje się tak między innymi ze względu na same położenie geograficzne. Cieśnina Wilkickiego leży na 77oN, dalej na północ niż chociażby południowa część Morza Beauforta, a nawet dalej  Kanał Parry'ego, stanowiącego główną część Przejścia Północno-Zachodniego. Zdjęcie satelitarne przedstawia rosyjską część Arktyki. Po prawej stronie zdjęcia widać pokryty stawami topnienia lód wschodniej części Morza Karskiego. Sama cieśnina jest w sumie, już niemal całkowicie wolna od lodu. A jej ciemna powierzchnia wód chłonie ciepło. Także lód Morza Wschodniosyberyjskiego i Łaptiewów topnieje, co więcej lód tych mórz jest w wielu miejscach bardzo cienki. 


Zmiany zasięgu lodu na Morzu Karskim i Łaptiewów między 1 a 16 czerwca 2015 r. AMRS2, Arctische Pinguin

Zmiany, jakie zaszły w czerwcu na Morzu Karskim i w Cieśninie Wilkickiego są dość duże. Szczególnie wyraźna dynamika widoczna jest po 10 czerwca. Zwłaszcza, że czerwcowe topnienie lodu  nie jest tak spektakularne, jak w co niektórych latach. Zdjęcie obok pokazuje region cieśniny i Morza Karskiego w przybliżeniu. Wyraźnie widoczne są stany topnienie, lód na tym obszarze jest bardzo cienki, a woda nagrzana. Temperatury w tej części Arktyki są w zdecydowanej większości powyżej zera, nierzadko sięgając 1 a nawet 2oC powyżej zera, nad powierzchnią lodu rzecz jasna, nad wodą, gdzie nie ma lodu jest nieco cieplej. Nad lądami jest znacznie cieplej. Nad półwysep Tajmyr dotarły bardzo ciepłe masy powietrza, podnosząc temperaturę za kołem polarnym do 27oC. A u nas... jest zimno.

Grubość pokrywy lodowej w Arktyce 16 czerwca 2015 roku. HYCOM

Kiedy może otworzyć się Przejście Północno-Wschodnie? Z pewnością się otworzy, zwykle ma to miejsce na przełomie lipca i sierpnia. W 2013 roku otworzyło się bardzo późno, bo w dniach 23-25 sierpnia. Z tego też powodu, polscy żeglarze nie zdołali opłynąć bieguna północnego jachtem. W tym roku ci co chcą płynąć przez Arktykę mają duże szanse. Co więcej, obserwuje się także dość duże zmiany w Przejściu Północno-Zachodnim, co rokuje, że także i ten szlak morski zostanie otwarty. Przejście Północno-Wschodnie otworzy się w lipcu, ewentualnie na początku sierpnia. Ale duża jest szansa, że już w trzeciej dekadzie lipca ewentualni śmiałkowie, w tym rosyjska flota wojenna, będą mogli przepłynąć. Mapa HYCOM pokazuje, że lód w rosyjskiej części Arktyki jest bardzo cienki. We wschodniej części Morza Karskiego ma mniej niż 1 metr grubości. Tylko wzdłuż wybrzeży Rosji, na Morzu Wschodniosyberyjskim pak lodowy jest gruby i tam szlak morski otworzy się najpóźniej. 

A więc, kotwica w górę!


Zobacz także:
 • Przejście Północno-Wschodnie otwarte, sobota, 24 sierpnia 2013  Przejście Północno-Wschodnie, arktyczny szlak morski wzdłuż wybrzeży Rosji jest otwarty dla żeglugi. Widoczny na mapie AMSR2 lód cofnął się o kilka, kilkanaście kilometrów na północ, umożliwiając w ten sposób żeglugę przez Cieśninę Wilkickiego. Zdatny do przepłynięcia jest też odcinek za wyspami Ziemi Północnej. W prześwitach obecna jest jeszcze kra lodowa, szczególnie po północno-wschodniej stronie archipelagu Nowej Ziemi, jednakże prześwity są możliwe do przepłynięcia.


12 komentarzy:

 1. Według Cryosphere today powierzchnia lodu zaczyna się zbliżać do tej z 2012, to bardzo niepokojące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pierwszej połowie czerwca lód topił się powoli, ale teraz tempo to wzrasta.

   Usuń
  2. Wiosną to właśnie powierzchnia lodu jest istotniejszym wskaźnikiem stanu lodu aniżeli zasięg, chyba się zgodzisz.

   Usuń
  3. Powierzchnia lodu tez ostatnio szybko spada.

   Usuń
  4. To prawda.

   Usuń
 2. Hubercie no to chyba będzie rekord.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hubercie obyś nie miał racji że będzie rekord.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hubercie pojawi się dipol w przeciągu tygodnia.

  Jurek2.

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimowy!!!!
  Ten anonimowy co nazywa nas daltonistami!!!
  Grenlandia Ci się ogrzewa!!!!
  A pisałeś, że będzie się ochładzać!!!
  Ślepy jesteś czy daltonista????
  http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/DailySummary/GFS-025deg_WORLD-CED_T2_anom.jpg

  Prąd Zatokowy też jakoś nie zanika!!!
  "Zanurkował" pod zimną, słodką wodą z roztapiającej się Arktyki i wypłynął na północy. Wypłynął ciepły jak cholera:-D
  http://pamola.um.maine.edu/fcst_frames/GFS-025deg/DailySummary/GFS-025deg_WORLD-CED2_SST_anom.jpg

  Milczysz kmiocie, bo się zamotałeś w tym wszystkim:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy już chyba ma dość dyskusji.

   Usuń
  2. Mnie czasem pomagał - pokazywał problemy i błędne wyjaśnienia. Sprawdzałem i rozumiałem lepiej niż przedtem. Próbowałem mu wyjaśnić co przeoczył, ale chyba się nie udało. Do tego chyba nie zrozumiał podstawowej zasady nauki - jest totalnie antydemokratyczna - jeśli jakaś teza jest prawdziwa to nie można obalić jej przez głosowanie. Nawet jeśli jest tylko jeden który w to wierzy - jeśli ma dowody w postaci weryfikowalnych faktów lub powtarzalnych doświadczeń inni naukowcy uznają tezę , jeśli tylko są prawdziwymi naukowcami
   Myślak

   Usuń
  3. A tak a propos nurkującego Prądu Zatokowego - przypomina mi się opowiadanie sf w którym kosmici odsłonili jakieś pokłady soli na dnie morskim , i zrobili bezkolizyjne skrzyżowanie prądów - zatokowego bu ogrzewał Europę i Arktykę i lodowego z Grenlandii który sprowadził deszcze na Saharę. Natura realizuje teraz coś podobnego sama
   Myślak

   Usuń