niedziela, 5 lipca 2015

Megatopnienie może wrócić

Ciepłe masy powietrza wkraczają nad Ocean Arktyczny. Na Półwyspie Czukockim temperatury przekraczają 30oC. Nawet na Wyspie Wrangla temperatura przekracza 20oC. Nic więc dziwnego, że pokrywa lodowa w pacyficznej części Arktyki zaczęła szybko się topić. Zresztą, jak pokazuje niżej animacja HYCOM, obserwuje się duże zmiany w grubym lodzie pokrywającym północną część Morza Beauforta i część Basenu Arktycznego. Prognozy pogody na najbliższe dni zakładają, że czapa polarna w Arktyce będzie ulegać szybkim roztopom. Anomalie termiczne na Półwyspie Czukockim są bardzo wysokie, co przedstawia obok mapa Climate Reanalyzer.

Zmiany temperatur w ciągu najbliższych dni w Arktyce dla godziny 3:00 UTC (godziny południowe w pacyficznej części Arktyki). Climate Reanalyzer

Upały są nie tylko w Europie, występują także w innych rejonach Ziemi i nie chodzi tu tylko o obszary naszych szerokości geograficznych. Już od paru dni fala upałów objęła rosyjski Daleki Wschód. Ostatnio fala potężnych upałów nawiedziła USA i część Kanady, wywołując przy tym pożary lasów. Podobna sytuacja miała miejsce na Alasce. Tam zresztą też wysokie temperatury będą dalej panować, przynosząc kolejne pożary tajgi.

Zasięg arktycznego lodu morskiego 4 lipca 2015 roku. Arcticshe Pinguin, AMSR2

Jak pokazuje mapa zasięgu arktycznego lodu morskiego, jego granica znacznie się odsunęła od wybrzeży rosyjskiego Dalekiego Wschodu, Półwyspu Czukockiego. Wolna od lodu staje się także Wyspa Wrangla. Co ważne wycofujący się lód odsłania wody Morza Wschodniosyberyjskiego, które się nagrzewają. To zaś będzie skutkować nagrzewaniem się znajdującej się na dnie morza wiecznej zmarzliny, gdzie występują hydraty metanu. Metan zacznie uwalniać się z tych podmorskich złóż i trafi do atmosfery, przyczyniając się do dalszego postępującego globalnego ocieplenia. To błędne koło zmiany klimatu zapoczątkowanej przez człowieka.

Zmiany grubości pokrywy lodowej w Arktyce na przełomie czerwca i lipca. HYCOM

Grubość lodu według modelu HYCOM także spada, co pokazuje animacja. Nowa wersja modelu wymaga hasła.
Zmiany, szczególnie w grubym lodzie na Morzu Beauforta i części Morza Arktycznego są widoczne, nawet w skali kilku dni. Warunki pogodowe, jakie będą występować w ciągu najbliższych dni, przyczynią się do dalszych roztopów. Animacja Wetterzentrale obok pokazuje te zmiany.Arktyka - 4 lipca 2015
Pokrywa lodowa Arktyki, mozaika zdjęć, 4 lipca 2015 roku. Zdjęcie NASA.

Nic nie oddaje w pełni tego obrazu, co zdjęcia satelitarne. Zdjęcie obok (kliknij, aby powiększyć) przedstawia pogranicze Morza Beauforta i Basenu Arktycznego, czyli obszar leżący za 75oN. W coraz większym stopniu czapa polarna zmienia się w krę lodową, z ciemnymi prześwitami morskiej wody, która pochłania energię słoneczną.  Kolejne zdjęcia pokazują obszar Morza Wschodniosyberyjskiego i Wyspę Wrangla. Tam także dominuje dryfująca kra lodowa.


Wyspa Wrangla rozdzielająca Morze Czukockie i Wschodniosyberyjskie, 4 lipca 2015. Terra, NASA

Pokrywa lodowa Arktyki, w górnej części zdjęcia - rosyjski Daleki Wschód, wody M. Wschodniosyberyjskiego uwalniają się od lodu. Terra, NASA

Ciepło wręcz uderzy w Arktykę, do tego, jak pokazuje prognoza, udział wysokich wartości ciśnienia wzrośnie. Dojdą do tego odpowiednie wiatry (możliwy dipol arktyczny). Rezultatem będą szybkie roztopy w Arktyce. Możliwe, że po powolnym topnieniu przez większość czerwca, lipiec zaznaczy się szybkim spadkiem zasięgu/powierzchni lodu w Arktyce. Jeśli do tego dojdzie, zasięg lodu spadnie do poziomu gwarantującego nam jeszcze potężniejsze i niszczące anomalie w pogodzie.

Zobacz także:


15 komentarzy:

 1. Dzięki Hubert za Twój blog. Chciałbym jednak zasugerować, że lepsze od animacji grubości lodu byłoby wg. mnie zestawienie 2 mapek. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. W kwestii mapek mam odmienne zdanie. Początkowo (tj. kilka miesięcy wstecz) mapki z animacją grubości lodu wydawały mi się b. nieczytelne i trudne do interpretacji. Obecnie uważam jednak, że animacja jest świetnym rozwiązaniem, pozwalającym precyzyjnie pokazać nawet niewielkie zmiany oraz ich dynamikę. Dwie statyczne mapki obok siebie nie dają takich możliwości :(
  Wadą animacji na pewno mogą być początkowe trudności w ich odczytywaniu, ale mi udało się je pokonać poprzez odpowiedni "trening".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Animacja się zapętla, więc można ją oglądać na okrągło.

   Usuń
 3. login:hycom
  hasło: cice

  Jurek I

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jurku I jesteś geniuszem a ja męczyłem się z tym hasłem.

   Jurek2.

   Usuń
  2. Jurku I jak obstawiasz ile pozostanie lodu mniej niż 3 000 000km2 czy więcej niż 5 000 000km2.

   Jurek2.

   Usuń
  3. Więcej niż 5mln. Samemu mi w to ciężko uwierzyć, jako ze mamy niby najgorętszy rok w historii pomiarów za nami, a obecny ma być jeszcze cieplejszy. Ocieplenie ma ponoć w okolicach biegunów być większe niż na niższych szerokościach, tylko jakoś nijak nie przekłada się to na topnienie lodu. Coś jest więc nie tak, bo jak wytłumaczyć wzrost ilości lodu morskiego przy jednoczesnym wzroście CO2, metanu i temperatury?

   Jurek I

   Usuń
  4. Rok jest ciepły, ale ciepło nie wkracza do Arktyki z taką siłą jak w 2012 roku. Ostatnio pisałem o upałach w regionach podbiegunowych, podczas gdy nad O. Arktyczny ciepło ma niewielki dostęp, ale to się zmienia i topnienie może przyspieszyć.

   Wzrost lodu, względem 2000-2006 to jednak wciąż spadek. To wciąż ponad 1 mln km2 mniej niż kilkanaście lat temu.

   Usuń
 4. Jeśli ta nowa wersja HYCOM jest prawdziwa to zasięg lodu spadnie grubo poniżej 4 000 000km2, aż ciężko mi uwierzyć że tak bardzo spadła grubość lodu w ostatnim miesiącu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słuszna uwaga.

   Usuń
  2. Nie jest prawdziwa. Chyba, że ktoś wierzy, że kilkudziesieciokilometrowej długości pojedyncze kry mogą mieć 0,5m grubości, haha

   Jurek I

   Usuń
  3. Jasne że mogą mieć przynajmniej teoretycznie.Chociaż jest to dosyć wątpliwe.

   Usuń
 5. Chyba jednak stare dane HYCOM są lepsze niż nowe. A najlepiej jest popatrzyć na boje.
  http://imb.erdc.dren.mil/2013F.htm - 236 cm
  Ale inna boja http://imb.erdc.dren.mil/2014I.htm
  pokazuje 158 cm, choć i to może pokrywać się z danymi, gdyż na dokładniejszej mapie widać małe obszary cieńszego lodu. http://www7320.nrlssc.navy.mil/hycomARC/navo/beaufortictn/nowcast/ictn2015070618_2015070700_040_beaufortictn.001.gif

  Tak czy inaczej te 200-240 cm to nie tak jak kiedyś 300-350 cm. Na starych mapach HYCOM widać, że lód mający 300 cm i więcej zajmuje kilkanaście procent powierzchni czapy polarnej, a przecież topnienie lodu będzie trwać jeszcze 60-65 dni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się też wydaje że stary hycom jest ok, na zdjęciach satelitarnych wyraźnie widać że lód na morzu Beauforta odbija więcej światła niż na wschodniosyberyjskim i bynajmniej nie jest tej samej grubości, ale nawet ten stary hycom nie pokazuje nic dobrego.

   Jurek2.

   Usuń
 6. Świetny blog! Bardzo ciekawie się czyta, na pewno jeszcze do Ciebie zajrzę.
  biznesw5minut.blox.pl/html

  OdpowiedzUsuń