środa, 8 lipca 2015

Wielkie topnienie na Grenlandii

Spóźniony sezon topnienia na Grenlandii procentuje teraz potężnymi roztopami grenlandzkiego lądolodu. Intensywne topnienie trwa od końca czerwca. Spalanie paliw kopalnych powoduje ocieplenie klimatu, a tym samym intensyfikację tempa topnienia pokryw lodowych na Ziemi. Z powodu spalania paliw kopalnych na świecie tempo ocieplania się Arktyki, w tym właśnie Grenlandii wynosi 0,5oC na dekadę. Ponadto wpływ na tempo topnienia lądolodu mają potężne pożary w Kanadzie i na Alasce. Zdjęcie obok pokazuje wielkie smugi dymu z pożarów tajgi. Te wielkie pióropusze dymu rozprzestrzeniają się nad znaczne obszary, w tym właśnie nad Grenlandię. Sadza opadając, obniża albedo lodu, powodując jego szybsze nagrzewanie się i topnienie.

Dymy z rekordowych pożarów na Alasce i w Kanadzie przemieściły się nad Grenlandię i dalej nad północny Atlantyk. Zdjęcie wykonane przez satelitę Terra 2 lipca 2015 roku.

Globalne ocieplenie powoduje wzrost temperatur w subarktycznych regionach Kanady, Alaski i Rosji. Fale upałów i załamanie wzorców pogodowych, jak ostatnio w zachodniej części Ameryki Północnej powodują nagrzewanie się powierzchni ziemi i wysychanie roślinności. W efekcie wybuchają wielkie pożary lasów, które w ostatnich latach nasilają się ze względu na szybkie zmiany, jakie zachodzą w klimacie planety. Pożary, jak i same temperatury wynikające z upałów regionach subpolarnych powodują rozmarzanie wiecznej zmarzliny i emisję metanu zgromadzonego w subarktycznej zmarzlinie. Cały ten proces nasila się, z kolei sadza z dymów zmieniając albedo lodu na Grenlandii i czapy polarnej Oceanu Arktycznego zwiększa jego topnienie.

Zasięg topnienia na pokrywie lodowej Grenlandii w 2012, 2013 i 2014 roku. NSIDC

Największe topnienie miało miejsce w 2012 roku, kiedy wysokie ciśnienie (brak chmur) i temperatury spowodowały, że ponad 90% powierzchni lądolodu Grenlandii podlegało topnieniu. W 2013 i 2014 roku topnienie na Grenlandii było słabe, ale w tym roku należy oczekiwać intensywnych roztopów, choć prawdopodobnie nie tak dużych, jak w 2012 roku.

Zasięg topnienie na pokrywie lodowej Grenlandii w 2015 roku. NSIDC

W tym roku sytuacja na Grenlandii znów uległa pogorszeniu. Jeszcze na początku czerwca roztopy były bardzo niewielkie, znacznie poniżej średniej. Ale pod koniec czerwca gwałtownie się nasiliły, osiągając w pierwszych dniach lipca apogeum, a być może i jeszcze nie. Topnienie na Grenlandii może się jeszcze nasilić. W dniach 4-7 lipca topnienie objęło połowę powierzchni lądolodu na Grenlandii. Może dojść do powtórki z 2012 roku. Zwłaszcza że modele pogodowe przewidują utrzymanie się ciepłej i słonecznej pogody na Grenlandii i nie tylko.

Dziennie zmiany strat/zysków masy grenlandzkiego lądolodu wyrażonej w giga tonach w okresie 2014-2015. DMI

Oczywiście topnienie oznacza utratę masy/ilości grenlandzkiego lądolodu. Wykres Duńskiego Instytutu Meteorologicznego pokazuje dzienne  zmiany w stratach i zyskach masy lądolodu na Grenlandii. 

Problem topnienia na Grenlandii jest poważny i nie chodzi tu tylko o sam wzrost poziomu mórz. Niedawno naukowcy odkryli, że za osłabianie Golfsztromu odpowiedzialne jest właśnie narastające w ostatnich latach topnienie grenlandzkich lodowców. 


Zobacz także:

4 komentarze:

 1. Kiedy będą dane PIOMAS?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są, już dane. Napiszę raport. Jest dobrze na tle 6-7 lat.

   Usuń
 2. Wygląda na to , że Grenlandia jest obecnie czynnikiem spowalniającym AGW. Puki starczy zasobów lodu postępy ocieplenia będą wolniejsze. To napawa lekkim optymizmem - mamy trochę więcej czasu na przeciwdziałanie. Moje obawy wiążę głównie z klatratami metanu, ale to tylko tak na wyczucie. I w tym wypadku Grenlandia dodała nam czasu osłabiając cyrkulację termohalinową.
  Myślak

  OdpowiedzUsuń
 3. No niestety zlodowacenie coraz wyraźniejsze

  OdpowiedzUsuń