Toplista

Ranking Blogów

czwartek, 7 kwietnia 2016

Skazy w lodzie i megatopnienie

Od 2 kwietnia dane Narodowego Centrum Danych Lodu i Śniegu pokazują rekordowo mały zasięg lodu morskiego w Arktyce - aktualnie jest to 14,05 mln km2, w 2012 roku dane pokazywały wartość o 1 mln km2 większą
Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku na tle ostatnich lat. NSIDC

Podobne dane są przypadku Cryosphere Today, powierzchnia lodu morskiego jest rekordowo małych rozmiarów - 12,49 mln km2. W 2012 roku dane pokazywały 13,38 mln km2.

Powierzchnia arktycznego lodu morskiego w 2016 roku na tle okresu 1979-2015. Cryosphere Today

Temperatury w Arktyce są wysokie, ponad 3oC wyższe niż wynosi średnia ostatnich dwudziestu lat ubiegłego wieku. Aktualnie fala ciepła uderza w Morze Baffina i zachodnią Grenlandię, prawdopodobnie otwierając początek roztopów na Grenlandii. Niezwykle ciepło jest od strony Atlantyku. Fala ciepła powoli wdziera się nad Alaskę i Morze Beringa, wkrótce odwilż dotknie Morze Beauforta, zwłaszcza że wiatr i ciepło wód już prowadzą do rozpadu paku lodowego, co pokazuje zdjęcie NASA poniżej.


Anomalie temperatur powierzchni wód morskich na półkuli północnej. Climate Reanalyzer

Tradycyjnie już niezwykle ciepłe są wody północnych krańców Atlantyku i Morza Barentsa. Ale teraz do gry zaczyna też wchodzić Morze Beringa, gdzie temperatura wód szybko rośnie.

Pokrywa lodowa na Morzu Beauforta. Powstają coraz to większe szczeliny i połynie pochłaniające ciepło słoneczne. NASA Worldwiev, Terra-Modis

Jak była mowa we wcześniejszym temacie, w Arktyce powstają warunki, które wzmocnią, przyspieszą proces topnienia lodu, spadku zasięgu/powierzchni lodu morskiego. Te zmiany są już widoczne, dość szybko. Wiatr i ciepło wód pod lodem ingerują w czapę polarną. Choć nasłonecznienie w Arktyce jest jeszcze niskie, to z każdym dniem szybko się zwiększa. Ciemne powierzchnie będą pochłaniać energię słoneczną. Woda zacznie się nagrzewać, co będzie stanowić dodatnie sprzężenie topnienia lodu w kolejnych dniach.

Płoń wiatrowa i szczeliny w lodzie pokrywającym Morze Beauforta. NASA Worldview

Ta wielka płoń wiatrowa, być może też cieplna (bo ciepłe masy wód mogą ingerować w pokrywę lodową), leży na 70oN, dzień trwa tam około 14 godzin, a Słońce świeci na podobnej wysokości, co u nas mniej więcej w połowie lutego. Tak więc pewna część promieniowania jest pochłonięta, choć nie w takiej ilości jak w maju. Prognozy na najbliższe dni wskazują na obecność wyżu w Arktyce, więc ilość energii będzie wzrastać dzień po dniu. W końcu woda się nagrzeje, a topnienie pokrywy lodowej przyspieszy.

Rozległa połynia na granicy Morza Czukockiego i Beauforta 6 kwietnia 2016 roku. NASA Worldview

Kolejny rozległy obszar wolny od lodu powstał na granicy Morza Beauforta i Czukockiego. Na następnym zdjęciu widzimy pokrywę lodową na Morzu Karskim, która z dnia na dzień coraz bardziej przypomina nie pak lodowy, lecz dryfującą krę lodową. Te zapalne punkty na Oceanie Arktycznym otwierają przyspieszony z powodu globalne ocieplenia proces topnienia. Lód topnieje niemal już we wszystkim obszarach.

Lód na Morzu Karskim 6 kwietnia 2016 roku. NASA Worldview

Połynie odgrywają ważną rolę w biologii oceanu polarnego. O ile wszystko przebiega w naturalny, niezakłócony sposób. Dziś te, szybko powstające przeręble w lodzie, stanowią element dodatniego sprzężenia zwrotnego, przyspieszając topnienie lodu. Nawet jeśli pokazane na zdjęciach połynie znikną, to nie na długo. A możliwe, że nie zanikną, temperatury w Arktyce rosną. Świat jest cieplejszy o ponad 1 stopień Celsjusza, więc nic już nie może być takie jak dawniej.

Prognozowane na okres 8-10 kwietnia odchylenia temperatur w Arktyce. Climate Reanalyzer

A jakie są prognozy na najbliższe dni? Znaczne obszary, nie tylko nad samą powierzchnią Oceanu Arktycznego, obejmą wyże baryczne. Te ośrodki wysokiego ciśnienia przyniosą bezchmurne niebo, lub z niewielkim zachmurzeniem. Śnieg będzie szybko się topić, co będzie sprzyjać przedwczesnemu wzrostowi temperatur. Nagrzeją się także obszary wód na których nie ma lodu, szczególnie na obrzeżach takich jak Morze Beringa, czy Karskie. Ciepło dociera m.in już nad obszary leżące wokół Zatoki Obskiej, gdzie wieczna zmarzlina kryje ogromne ilości metanu. Ciepło już dociera i będzie docierać na zachodnią część Kanady i nad Alaskę, co zaowocuje szybkim zanikiem pokrywy śnieżnej. Ciepło zaczyna docierać także nad Morze Baffina i zachodnią część Grenlandii, temperatury już teraz przekraczają tam zero stopni Celsjusza. W niedzielę, 10 kwietnia ma powstać dipol arktyczny z rozległym wyżem z centrum na granicy M. Beauforta i Basenu Arktycznego. 10 kwietnia prognozowane są też potężne anomalie temperatur na Grenlandii...

Zobacz także:
 • Wzmagające się topnienie lodu w Arktyce, niedziela, 3 kwietnia 2016 Sezon topnienia pokrywy lodowej w Arktyce rozpoczął się z dużym opóźnieniem, ale impet jest za to teraz wysoki. Sprzyjają temu wysokie temperatury, szczególnie te  dotyczące wody. Mapa Climate Reanalyzer obok pokazuje jak wysokie są anomalie temperatur na Syberii, gdzie ma miejsce odwilż, ale i też nad Oceanem Arktycznym. Fakt iż są tam jeszcze ujemne temperatury, to są to wartości o kilka a nawet kilkanaście stopni Celsjusza wyższe niż wynosi średnia wieloletnia.
 

13 komentarzy:

 1. W tym roku jest duża szansa na rekordowo niską masę lodu w Arktyce.A małolaty w Polsce pewnie przy średniej temperaturze lipca i sierpnia ponad 22 stopni będą marudziły że zimno.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Te ośrodki wysokiego ciśnienia przyniosą bezchmurne niebo, lub z niewielkim zachmurzeniem. Śnieg będzie szybko się topić, co będzie sprzyjać przedwczesnemu wzrostowi temperatur. Nagrzeją się także obszary wód na których nie ma lodu, szczególnie na obrzeżach takich jak Morze Beringa, czy Karskie."
  Muszę zwrócić uwagę na to że ten tekst może zostać nie zrozumiany.Aktualnie w tamtych okolicach wyż nie wpływa tak bardzo na topnienie lodu jak np. w czerwcu.Jeżeli bym miał wybierać sytuację najbardziej korzystną dla zaniku lodu to jeżelibym musiał wybrać kiedy ma być pochmurno a kiedy nie to teraz(o ile by musiały być normalne proporcje zachmurzenia) to bezchmurne niebo wybrałbym na miesiące letnie.Wrzesień też.Głównie dlatego że wtedy w odróżnieniu od aktualnego czasu przy podobnym oświetleniu by była woda ciekła zamiast lodu.Oczywiście pominąłem resztę Ziemi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Twoi idole wypisują brednie.Tu cytat"

  Zwalnia pas bardzo szybkich wiatrów wiejących nad Europą. To dlatego Polskę nawiedzają długotrwałe upały. Do końca wieku maksymalne temperatury w Europie Centralnej wzrosną nawet o 7 stopni!
  " z http://chronmyklimat.pl/wiadomosci/nauka-o-klimacie/fale-upalow-jaka-przyszlosc-czeka-polske .Jest to zupełny odlot.W tym celu klimat w Polsce musiałby podkręcić temperaturę średnią roczną ponad 20 stopni a lipca i sierpnia o 13-14 aby były takie temperatury.Bo przecież klimat by się zrobił bardziej morski ze względu na zanik lodu.W tym czasie średnia stycznia miałaby tyle co teraz lipiec-20 stopni ale z niezbyt wysokimi temperaturami maksymalnymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przebiegunowaniu Ziemi temp stycznia będzie 20st a lipca ok. 0st.

   Usuń
  2. Proś Boga o zdrowie, bo o rozum już za późno.

   Usuń
  3. To co Ziemia obali się na bok jak Neptun?

   Usuń
  4. "

   Proś Boga o zdrowie, bo o rozum już za późno."
   Rozumku sam potrzebujesz jak wymyślasz bogów i nie piszesz poprawnie słowa bóg.Do tego możesz iść do tych z isis gadać o Allahu.
   Jeżeli macie wątpliwości co do tego co pisze to możecie wyjaśnić ale nie piszcie jakichś niedorzeczności i pytań nie na temat nie wspominając o głupich pomysłach o bogach!O przebiegunowaniu nie pisałem bo pominąłem przypadki nieprawdopodobne.

   Usuń
  5. @Anonimowy10 kwietnia 2016 10:47
   W religii katolickiej słowo "Bóg" pisane jest dużą literą. Może Ci się to nie podobać ale tak jest poprawnie. Nie tylko Islam wierzy w "jednego Boga". Możesz mieć zastrzeżenia do sensu wypowiedzi ale nie kompromituj się swoim nieuctwem tym bardziej, że akurat dominującą religią w Polsce jest Katolicyzm. Nikt Ci nie każe być Katolikiem. Możesz być np. Pastafarianinem i modlić się do Makaronu w Durszlaku.

   Usuń
  6. W prawidłowo funkcjonującym państwie takim osobnikom co bredzą tak odbiera się wykształcenie za taki bełkot.DodAJ JESZCZE ZE W RELIGII 2+2=5.I "mądrości" w stylu woda ma do siebie że spływa zachowaj dla siebie bo to wiem od dawna.Natomiast nie interesuje mnie to jaka religia dominuje w Polsce.Mnie interesuje aby te brednie wysiudać z Polski aby takich co tak bredzą było jak najmniej.Nie dość że robi błędy to jeszcze ma czelność twierdzić że to nie jest błąd.Z takimi dyskusja nie ma sensu bo najpierw sprowadzają do swojego poziomu a później pokonują doświadczeniem.

   Usuń
  7. @Anonimowy10 kwietnia 2016 12:54
   Widzę, że p. Hartman jest idolem Szanownego Pana. Chciałem też zauważyć, iż słowo "bóg" (mała litera) stosuje się przy określaniu "jednego boga z wielu" w danej religii jak np. wierzenia Greków czy Rzymian, natomiast słowo "Bóg" (z dużej litery) jest stosowane na określenie Absolutu uniwersalnego, Boga jednego i jedynego tak jak jest to w Chrześcijaństwie. I to czy Szanowny Pan w to wierzy czy nie, nie ma znaczenia. Natomiast jest wielka szansa na to, że w ramach wyrugowania Katolicyzmu, co jest jak czytam w pańskiej wypowiedzi, wielkim Pana pragnieniem, pojawi się na to miejsce wiara w Allaha. Rozumiem, że wtedy będzie Pan niewymownie szczęśliwy. Ustrój bez Boga/boga już przerabialiśmy, choć materia traktowana była wtedy jako posiadająca cechy boskie. I zdaniem wielu, zarówno "wierzących w Boga jak i niepodzielających tego przekonania", był to błąd. Zatem zanim Szanowny Pan będzie ekscytował się "postępem" a'la p. Hartman i okolice, proponuję przemyśleć ewentualne skutki swoich pragnień, zarówno dla Pana jak i Pana rodziny, jak i znajomych, bo może się okazać, że to upragnione szczęście będzie piekłem. Zarówno w przenośni jak i w znaczeniu dosłownym, bez względu na to w co, czy w kogo, Pan wierzy. Z osiągnięć ludzkości wynika, że można wierzyć w różne rzeczy jak w Boga. Może to być zarówno Rozum, Makaron, Obcy, Superman, Batman, Ironman, Rycerz Jedi i in. a także szatan
   Rozumiem, że może Szanowny Pan pokusić się o jakąś równie - jak poprzednia - interesującą odpowiedź, ale z mojej strony to wszyskto

   Usuń
 4. Poczatek topnienie na Grenlandii nie miał miejsca w styczniu po huraganie "Alex"?
  grzeg8

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież lód na Grenlandii znika już od dawna.

   Usuń
  2. Miałem na myśli początek topnienia w tym roku
   grzeg8

   Usuń