Toplista

Ranking Blogów

czwartek, 7 lipca 2016

Topnienie na Grenlandii - pierwsze podsumowanie

Sezon topnienia grenlandzkiego lądolodu zaczął się w tym roku wcześniej. Skala topnienia jest spora, od kwietnia do końca czerwca doszło do trzech skoków ekstremalnego zakresu roztopów. W Nuuk (zachodnie wybrzeże Grenlandii) 9 czerwca padł rekord ciepła, temperatura osiągnęła wartość 24oC. Wykres obok pokazuje dotychczasowy zasięg topnienia na Grenlandii w tym roku.


Mapy pokazują: całkowitą liczbę dni w czasie których zachodziło topnienie 1 stycznia - 19 czerwca 2016. Druga mapa pokazuje anomalie w stosunku do średniej 1981-2010. Dodatnia anomalia oznacza, że przez więcej dni niż wynosi średnia topił się lądolód. Wykres przedstawia zasięg topnienia do 19 czerwca na tle sezonu 2012. Źródło danych: National Snow and Ice Data Center/Thomas Mote, University of Georgia.

Topnienie na Grenlandii zachodzi w tym roku w szybkim tempie, ale nie tak, jak miało to miejsce w 2012 roku. Do końca czerwca zakres topnienia był mniejszy niż w 2012, ale wyprzedzał trzy ostatnie lata. W tym roku, do tej pory topnienie jest szczególnie dotkliwe w południowo-zachodniej Grenlandii. Tylko za wyjątkiem północno-zachodniej części wyspy, topnienie wykraczało poza średnią 1981-2010. Ten intensywnie topnienie z powodu wysokich temperatur zaowocowały powstaniem stawów topnienia w południowo-zachodniej części Grenlandii, a tym samym spływ lodowców do morza, co przekłada się na utratę ilości lodu.  


Zestawienie map dla 2012, 2013, 2014 i 2015 roku, przedstawiające anomalię topnienia lądolodu w liczbie dni. Dodatnia anomalia oznacza większą niż wynosi średnia 1981-2010 liczbę dni, kiedy zachodziło topnienia. Źródło danych:  National Snow and Ice Data Center/Thomas Mote, University of Georgia.


Średnie ciśnienie atmosferyczne w okresie 1 maja - 19 czerwca 2016 na Grenlandii, oraz średnie anomalie temperatur. National Snow and Ice Data Center/NOAA ESRL Physical Sciences Division


Przeważnie wysokie ciśnienie w centrum Grenlandii w okresie od 1 maja do 19 czerwca, transportowało ciepło znad Oceanu Atlantyckiego do południowo-zachodniej części wyspy, jednocześnie zapewniając słoneczną pogodę. Jednocześnie wychodzące z okolic Półwyspu Labradorskiego niże pomagały w transporcie ciepła na północ, do Grenlandii i nad obszar Morza Baffina i Cieśniny Davisa. Podobny wzór pogodowy, którzy przyczynił się do rekordowych temperatur w NuuK, miał miejsce na początku kwietnia, doprowadzając w ten sposób do intensywnego topnienia na samym początku wiosny. Od początku maja do 19 czerwca za wyjątkiem centralnej części wyspy temperatury były od 0,5 do 2oC wyższe od średniej 1981-2010. 

Sezon topnienia na Grenlandii trwa, a jego szczyt jeszcze nie miał miejsca. Na razie rekordzistą pozostaje rok 2012. Wielkie roztopy na Grenlandii nie mają dla nas korzyści, rośnie poziom oceanów. Duża ilość zimnej i słodkiej wody powoduje anomalie na Oceanie Atlantyckim i wpływa na powstawanie ekstremalnych warunków pogodowych.


Na podstawie: National Snow and Ice Data Center

Zobacz także:

14 komentarzy:

 1. A tu cytat ze strony meteomodel
  "
  Reply

  Piotr Djaków 2016/07/07 06:07 at 06:22

  Bardzo wątpliwe, by zasięg lodu dryfującego spadł do 1 mln km^2, powinno być ok. 4 mln km^2. Idziemy na razie po linii z 2012, ale wielce prawdopodobne, że topnienie będzie przebiegało wolniej, niż wtedy.
  "
  Ten towarzysz struga wielkiego znawcę ale jakoś nie przedstawił żadnych argumentów na ten temat.Myślę że lodu będzie mniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przedstawił, bo nikt o nie nie prosił, towarzyszu szmaciaku :)

   Usuń
  2. Wszystko zależy od pogody, a ta się zmienia już na bardziej agresywną.
   Gdybym tylko wiedział, czy dane PIOMAS są bardziej wiarygodne od HYCOM, to mógłbym już coś wiedzieć.

   Usuń
 2. " Nie przedstawił, bo nikt o nie nie prosił, towarzyszu szmaciaku :)"
  Po 1 przestań bredzić że jestem jakiś szmaciak bo się nie przedstawiłem.Po 2 widziałem że sam nierzadko głupoty piszesz nie wspominając o tekstach wątpliwej wiarygodności.Po 3 jako obrońca kolesia nie sprawiasz wrażenia wiarygodnego.
  W każdym razie nie widzę żadnego powodu aby sądzić że będzie lód znikał wolniej niż wtedy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale słuchaj to jest ten kslawin , szmaciak i spamer w jednym , udaje że coś wie a jak go zapytałem o dowody naukowe nie z IPCC bo to nie jest instytucja naukowa to zaczyna obrażać to cały szmaciak i gremlin kslawin to jego język rozmawiania to samo Pdjaków z meteomodel język gibusów a udają naukowców. Hubert przepraszam za język zacytowałem tylko jak zachowuje się kslawin to jego język nie przejmujcie się nim.

   Usuń
  2. @anoniomwy
   Komentuj treść artykułu a nie żale do kogokolwiek
   (Komentarz do usunięcia po 24h-nie dotyczy artykułu)
   grzeg8

   Usuń
  3. Ad. 1.
   Niech będzie "towarzysz" bez "szmaciaka" :)
   Ad. 2.
   Podaj przykłady tych "głupot" oraz tekstów "wątpliwej wiarygodności"
   Ad. 3.
   Według towarzysza (bez z"szmaciaka", wiarygodne są tylko te osoby, które mają odmienne zdanie niż Piotr Djaków?

   Usuń
  4. K.S się kompromitujesz."Głupoty" to nie to samo co głupoty!To tak jakbyś pomylił słonia ze Słońcem.Ale trudno to zrozumieć co niektórym.PISZESZ JAK MARNE DZIENNIKARZYNY KTÓRE TEGO NIE POJMUJĄ.
   Co do 3 zależy o co chodzi i nie znam wszystkim to nie wiem.

   Usuń
  5. Miało być"wszystkich" a nie "wszystkim"

   Usuń
  6. Czekam na przykład tym moich "głupot".
   Jakoś nie potrafisz niczego zacytować :)

   Usuń
  7. "Głupot" nie planuję cytować.Co najwyżej głupoty.

   Usuń
  8. Najlepiej ujadać ryjem, a jak przychodzi coś zacytować, to już gorzej.
   Kolejny żałosny dupek :-)

   Usuń
 3. A tu niezły pacjent http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/116144,mroz-w-lipcu-dzisiejszy-poranek-okazal-sie-rekordowy#comment-203924 chciał być głupszy od twórcy tego artykułu napisał
  " Obserwator | 2016-07-08, 13:47
  Co na to fanatycy AGW?

  Gdy pojawia się susza, upał, burze z gradem - poza sytuacją baryczną niektórzy uparcie twierdzą, że to wina AGW. Podobno jest ono tak duże, że takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. A jednak..."
  Co to za rekord co nie dość że amatorski to do tego z 3 lat??Jak można na podstawie takich danych wyciągać tak daleko idące wnioski?

  OdpowiedzUsuń
 4. @anonimowy vel MATI (na meteomodel.pl) vel ARKTIK (na losyziemi.pl) vel Daniel itp.
  Napisz w końcu coś mądrego.

  OdpowiedzUsuń