poniedziałek, 12 września 2016

Sierpień 2016 - cyklony rządziły w Arktyce

Sierpień okazał się odmiennym od czerwca i lipca miesiącem jeśli chodzi o topnienie lodu. Potężne cyklony i dipol arktyczny przyspieszyły topnienie lodu morskiego. W rezultacie czapa polarna w trakcie wrześniowego minimum osiągnęła drugi najmniejszy w historii pomiarów zasięg. Sezon topnienia lodu prawdopodobnie się już kończy.


 Średni zasięg arktycznej pokrywy lodowej w sierpniu 2016 roku. Fioletowa linia pokazuje średni zasięg lodu dla okresu 1981-2010 dla sierpnia. Sea Ice Index - NSIDC

Średni zasięg lodu w sierpniu wyniósł 6,5 mln km2, był czwartym najmniejszym w historii pomiarów. W trzeciej dekadzie sierpnia sytuacja zaczęła się zmieniać z powodu działania dipola arktycznego. Topnienie lodu przyspieszyło. Czapa polarna w sierpniu miała o 1,03 mln km2 mniej niż wynosi średnia 1981-2010, a 0,89 mln km2 więcej niż w rekordowym 2012 roku.  

Na wszystkich akwenach, za wyjątkiem niewielkiego obszaru Morza Łaptiewów, w sierpniu granica lodu przebiegała dalej na północ niż wynosi średnia wieloletnia. Szczególnie duże zmiany zaszły na Morzu Beauforta.

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2016 roku w stosunku do ostatnich lat.

Na przełomie sierpnia i września rozmiary czapy polarnej spadły poniżej wartości z 2007 roku, a w pierwszych dniach września zasięg lodu spadł o 0,29 mln km2, prawie całkowitemu rozpadowi uległ "lodowy półwysep" ciągnący się w stronę Wyspy Wrangla.  Szybkość spadku zasięgu lodu w sierpniu zachodziła w tempie 75 tys. km2 dziennie, szybciej niż wynosi średnia licząca 57,3 tys. km2. Rekordzistą jest sierpień 2012 - 89,5 tys. km2 na dobę. Okresowe spadki były jeszcze większe.

Średnie dla sierpnia 2016 odchylenia temperatur w stosunku do okresu 1981-2010. NOAA/ESRL

Średnie temperatury w sierpniu były o 1 do 3oC niższe od średniej 1981-2010 w obszarze od Grenlandii po półwysep Tajmyr. Sierpień ogólnie nie był ciepłym miesiącem nad O. Arktycznym, ale a wysokie anomalie miały miejsce nad lądami. Przy okazji możemy zwrócić uwagę na Polskę, gdzie wielu ludzi uznało, że sierpień w tym roku był zimny. Był w normie. Upały panowały we wschodniej części Ukrainy, Rosji, szczególnie w okolicy Kazachstanu i zachodniej części Syberii, gdzie miały miejsce wielkie pożary lasów w lipcu, ale i na początku sierpnia także.

Mapa pogodowa z 16 sierpnia 2016 w zestawieniu z zasięgiem lodu z 15 sierpnia.

W sierpniu przez O. Arktyczny przetoczyły się dwa silne sztormy, pierwszy uderzył w połowie miesiąca, a ciśnienie w centrum niżu spadło do 966 hPa. Drugi sztorm powstał, a właściwie reaktywował się po poprzednim 22 sierpnia, nad biegunem północnym, ciśnienie centrum niżu wynosiło 970 hPa. Ekstremalna pogoda w sierpniu przyczyniła się w raz z dipolem arktycznym do spadku zasięgu lodu na przełomie sierpnia/września do wartości niższych od tych z 2007 roku.

Sezon topnienia lodu prawdopodobnie się zakończył, ale na ostateczny wynik należy poczekać do połowy września. 

Na podstawie: National Snow and Ice Data Center

Zobacz także:
 • Lipiec 2016 - chłodny i burzliwy lipiec, czwartek, 4 sierpnia 2016  Chłodny, pochmurny lipiec sprawił, że tempo topnienia, spadku zasięgu lodu morskiego było powolne. Jednak obecność silnego wiatru spowodowała duży spadek koncentracji lodu. Z perspektywy lipca, rekordowe minimum we wrześniu jest mało realne, co nie znaczy, że nie niemożliwe.

4 komentarze:

 1. Przypuszczalnie jednak lód będzie znikał dłużej niż zwykle.Natomiast niemal w 100% jest pewne że lodu będzie przybywać bardzo powoli-wynika to głównie z bardzo wysokich temperatur wody w okolicach Arktyki poza przyczynami standardowymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie mocno ruszyła, wg danych JAXA i NSIDC, na razie nić nie będę pisać.

   Usuń
 2. Pokrywa lodowa jest mała ale za to wcześnie zaczyna się sezon zamaraznia. Ktoś z denialistów stwierdził na pewnym blogu że upał jest możliwy w pazdzierniku , pewnie że tak ale na południu Europy w Polsce to nie realne. Upał w padzierniku jest tak możliwy jak atak zimy w lipcu czyli nie realne tylko w umysłach denialistów klimatycznych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nierealne razem. Do bloga podaj link.
   - korektor

   Usuń