niedziela, 2 października 2016

W Arktyce niezwykle ciepło, silny wzrost anomalii termicznych

Temperatury nad Oceanem Arktycznym spadają bardzo powoli. W niektórych miejscach wciąż występują wartości dodatnie. Mapa Climate Reanalyzer pokazuje średnią dobową temperaturę 2 października 2016. Nad częścią Oceanu Arktycznego nie ma jeszcze termicznej zimy, bo miejsca te są wciąż wolne od lodu. Mapa poniżej pokazuje powierzchniowy odczyt temperatury 2 października 2016. Nawet w pobliżu bieguna północnego temperatura przekracza 0oC. 


Temperatury w Arktyce 2 października 2016 (15:00 UTC). Earthnet

Nad większością Oceanu Arktycznego utrzymuje się niewielki mróz, a w niektórych miejscach temperatura sięga i przekracza 0oC.

Średnia temperatura w Arktyce za 80oN w 2016 roku. DMI

Wokół bieguna północnego temperatura powietrza bardzo powoli się obniża. Z tego powodu rośnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej, gdyż w Arktyce powinno być już o kilka stopni Celsjusza mniej niż ma to miejsce teraz. 

Prognozowane anomalie termiczne w Arktyce na 3-6 października 2016. Climate Reanalyzer

Anomalie temperatur ulegną jeszcze większej intensyfikacji w ciągu najbliższych dni. Dojdzie wręcz do ocieplenia w Arktyce i odwilży, w okresie, kiedy Ocean Arktyczny zamarza. To polarny klimat, gdzie o tej porze temperatury szybko spadają. W połowie września anomalie temperatury wynosiły około 2oC w stosunku do średniej 1979-2000, w trzeciej dekadzie września przekroczyły 3oC. Teraz prognozy mówią o kolejnym skoku, do 4oC, a następnie przekroczeniu tej wartości. Ocieplenie szykuje się także na Grenlandii, na której dotychczas było bardzo zimno, na co uwagę zwrócili denialiści. Na zaistniałą sytuację ma wpływ nie tylko sam fakt, ze miało miejsce silne tego lata topnienie lodu. To także zaburzenia w zachowaniu się prądu strumieniowego. Jet-stream meandruje, bo w Arktyce jest cieplej niż zwykle, co wzmacnia istniejące anomalie temperaturowe.

Temperatury na Grenlandii 2 października i prognoza na 5 października 2016. Climate Reanalyzer

Zestawienie map Climate Reanalyzer pokazuje temperatury na Grenlandii. Panuje tam siarczysty mróz, nawet do -40oC. Lada dzień temperatury wzrosną tam do około -10oC, nastąpi więc wzrost od 20 do nawet 30oC. To tak, jakby nas z obecnych 15oC temperatura miałaby przekroczyć 35oC  Mielibyśmy wtedy upalne lato w środku jesieni. U nas ma się ochłodzić i to całkiem sporo. W górach będzie padać śnieg, więc zaraz powiedzą, że globalne ocieplenie to bzdura, bo w Polsce jest zimno, pada deszcz, deszcz ze śniegiem, w nocy występują przymrozki, a w Tatrach mróz. Święta na pewno będą białe.


Zobacz także:

5 komentarzy:

 1. "więc zaraz powiedzą..."

  A gdyby tak w kilku kolejnych wpisach opuścić odwołania do "onych"?

  - korektor

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytam Pana bloga i go bardzo lubię, ale ostatnio na wikipedii przeczytałem taką o to rzecz:

  "Na zjeździe Amerykańskiej Unii Geofizycznej w 2007 roku niektórzy badacze, m.in. Thomas V. Lowell z uniwersytetu w Cincinati i 6 innych[13], przedstawili wyniki swoich prac, z których wynika, że w okolicach fiordu Kangertittivaq (Scoresbysund), w pobliżu miejscowości Ittoqqortoormiit, znajdują się odsłonięte przez ustępujący lodowiec Istorvet duże ilości pozostałości roślinnych[13] – pni i korzeni drzew i krzewów itp.[14] Na podstawie dokonanych odkryć uważa się, że w okresie tzw. „średniowiecznego okresu ciepłego” klimat na Grenlandii był na tyle korzystny, że umożliwiał bujną wegetację drzew i roślin na znacznej powierzchni wyspy[14]."

  Proszę się do tego odnieść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stare. Krótki okres ocieplenia. Do [13], [14] powinieneś podać jakie to źródła i sprawdzić czy w źródłach jest faktycznie to, co jest w Wikipedii. Co to jest "bujne", "znaczne" - w artykułach naukowych pewno podano wartości.

   smyk

   Usuń
 3. Warto zamiast do polskiego - tendencyjnego w tym wypadku tłumaczenia odnieść się do oryginalnej pracy Lowella i innych. A Rzeczywiście odkryli oni szczątki roślinne, natomiast słowa nie ma o bujnej wegetacji: ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/data/paleo/paleolimnology/greenland/halfandhalf2013-2c-1n.txt
  Tłumaczy to przebieg temperatury (i związanej z nią czapy lodowej Arktyki) omawiany tu: http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/koniec-holocenu-10

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze jeden link do nowszej pracy Lowella i innych ftp://ftp.ncdc.noaa.gov/pub/data/paleo/radiocarbon/istorvet2012c14.txt

  OdpowiedzUsuń