środa, 19 października 2016

Czapa polarna ponownie wchodzi na rekord

Czapa polarna po czterech miesiącach przerwy ponownie będzie mieć rekordowo mały zasięg. Aktualne dane pokazują, że zasięg lodu morskiego zrównał się z tym z 2007 i 2012 roku. Prognozy wskazują, że lada dzień czapa polarna ponownie będzie mieć rekordowo niski zasięg. Tymczasem anomalie termiczne w Arktyce osłabły, gdyż w centralnej części Arktyki temperatury znacznie spadły. Zewnętrzne obszary, jak pokazuje mapa Climate Reanalyzer wciąż cechują się bardzo wysokimi wartościami odchyleń termicznych.


Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku w stosunku do rekordowych sezonu topnienia. JAXA

Z danych JAXA wynika, że pokrywa lodowa jest już mniejsza niż w 2012 roku dla tego samego dnia, różnice między 2012 i 2007 rokiem są niewielkie. Ze względu na granicę niepewności, zasięg lodu można uznać jako pierwszy najmniejszy w historii pomiarów ex aequo z dwoma wyżej wymienionymi rekordzistami. 

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku w stosunku do ostatnich lat. NSIDC

Podobne dane pokazuje NSIDC z zasięgiem lodu wynoszącym 5,8 mln km2. Różnice w stosunku do 2007 i 2012 roku są bardzo małe. Zarówno dane JAXA, jak i NSIDC pokazują trend prowadzący do rekordowo niskiego zasięgu lodu na trzecią dekadę października.


Porównanie grubości lodu w 2012 i 2016 roku dla 18 października. HYCOM

Grubość lodu według danych HYCOM wypada gorzej niż w roku 2012. Sumaryczne ilość lodu na 18 października, może być jeszcze większa niż w 2012. Możliwe że raport PIOMAS wykaże +/- taką samą wartość, jak w roku 2012. Możliwe też, że na koniec października ilość lodu w tym roku będzie nieznacznie mniejsza niż w analogicznym czasie 2012 roku.Prognozowane odchylenia temperatur od średniej 1979-2000 na 20-23 października 2016. Climate Reanalyzer

Prognozy pokazują, że całościowe odchylenia temperatur po krótkim osłabnięciu, ponownie bardzo szybko ulegną nasileniu. Średnia dla regionu temperatura ponownie przekroczy wartości 4oC. Co gorsze ułożenie anomalii będzie niesprzyjające dla procesu efektywnego zamarzania. Choć ocean traci ciepło, stad odchylenia temperatur, to o wartościach tych decydują także masy powietrza z niższych szerokości geograficznych. Nawet jeśli lód by szybko zamarzł, wyprodukowana zostanie w ten sposób duża ilość ciepła, co będzie zakłócać integralność czapy polarnej. Mróz będzie zbyt słaby. 

Dodatkowo nasili się anomalia prądu strumieniowego, w wyniku czego do Arktyki będzie dostawać się ciągły strumień ciepłego powietrza. 

Zobacz także:

36 komentarzy:

 1. Warto również zwrócić uwage na rejon Antarktydy który wyjatkowo wcześnie i szybko zmiejsza sie zasieg lodu plywajacego- aktualnie jeden z najmiejszych zasieg od pocztków pomiarów satelitarnych
  grzeg8

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Duża ilośc ciepła dociera znad Pacyfiku.

   Usuń
  2. Ciekawe, że nasz domorosły specjalista od "stale ochładzającej się Antarktydy" tego udaje nie zauważać :-)

   Usuń
  3. Jak zniknie lód na biegunie północnym to będzie się działo z Antarktydą też bo ta energia co była do ogrzewania Arktyki zwłaszcza w nasze lato) w sporej części ruszy na Antarktydę.

   Usuń
  4. Niekoniecznie.
   Zobacz, że układ wiatrów dość dobrze "izoluje" ten wysoki kontynent od mas coraz cieplejszego powietrza.
   Zobacz jakie temperatury mamy na tym kontynencie i jakie anomalie musiały by być, żeby przynajmniej na 1/4 - 1//3 kontynentu zaczęły występować przez większość roku dodatnie średnie temperatury.
   Można to policzyć. Całkiem łatwo zresztą. Gwarantuję ci, że z wyliczeń wyjdą ci niebotyczne wartości stężeń dwutlenku węgla w atmosferze.
   Czy jest więc możliwe, że Antarktyda nie roztopi się?
   Najprawdopodobniej tak. Topnienie będzie zachodzić (zresztą już zachodzi) w bezpośredniej bliskości wybrzeża. Dalej, prawdopodobnie będzie ono praktycznie niezauważalne.
   Topnienie lodowców szelfowych i tych w bezpośredniej bliskości brzegów, będzie "zasługą" coraz cieplejszych wód okalających Antarktydę.

   kslawin

   Usuń
 2. Odnoszę wrażenie że do końca marca co miesiąc anomalia ujemna powierzchni lodu będzie coraz większa.Właściwie to jestem niemal pewny że będzie lodu na wiosnę jeszcze mniej niż w tym roku.No i coś zacytuje
  "
  Reply

  Arctic Haze 2016/10/20 07:10 at 07:22

  No właśnie to jest dobre pytanie. Może tak a może np. cieplejsza Arktyka intensyfikuje fale planetarne (jak niektórzy twierdzą) sprawiając, że coś takiego jest bardziej możliwe. Przypominam, że ten wyż tak jak tamten z 1985 roku miał bardzo silny niż na zachód od siebie. Najwyraźniej wygenerowały się jako para (ta sama fala planetarna). Ale nie każdy głęboki niż ma takiego wyżowego partnera. Ciekawe od czego to zależy?

  To naprawdę ciekawy temat do badania. Co ciekawe Colucci napisał w odpowiedzi na moje pierwsze pytanie, ze nikt po nim tego nie badał (a to już 25 lat!). Mam nadzieję, że zainteresowałem go na tyle aby wrócił do tematu ;-)"
  Co prawda dotyczy to ocieplenia klimatu ale osobiście uważam że koleś odleciał zamiast zająć się najprostsza hipotezą.Niby wielki naukowiec a zamiast rozpocząć od najbanalniejszej przyczyny to pisze o czymś o czym nie mam zielonego pojęcia.Akurat wraz z ocieplaniem klimatu będzie rosła szanse na silne wyże.Przyczyna jest oczywista dla każdego co myśli.Nie napiszę o niej bo Krzysiu S. pewnie się nie domyśli dlaczego.Robię to aby nie pomyślał przypadkiem że pozjadał wszystkie rozumki jak tu sugeruje.Może nawet o tym pisałem ale to przyczyna tak oczywista że powinien się domyślić albo przypomnieć sobie o co chodziło.Piszę o nim bo lubi się tu przechwalać i innych krytykować i czasami w sposób nieuzasadniony.Do tego jego bzdurne sugestie jakobym nie uznawał istnienia ocieplenia klimatu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odsyłam ciebie do szkoły podstawowej. Tam uczą budować logicznie i składnie zdania oraz, co równie ważne, pisać poprawnie z użyciem interpunkcji. Dla przypomnienia, znaki interpunkcyjne (przestankowe) w języku polskim, to: kropka (.), przecinek (,), dwukropek (:), średnik (;), wykrzyknik (!), pytajnik (?), wielokropek (…), myślnik (reprezentowany przez półpauzę: – lub pauzę: —; często również, niepoprawnie, przez dywiz: -), nawiasy (zwykłe: ( ), kwadratowe: [ ], klamrowe: { } lub ostrokątne: < >) oraz znaki cudzysłowu (podwójne apostrofowe: „ ”, pojedyncze apostrofowe: ‘ ’ oraz szewrony stosowane w dwóch kombinacjach: « » lub » «).
   Wyrazy oddziela się odstępem, podobnie zresztą jak i zadnia.

   PS.
   Pisanie w sposób: to dla mnie jasne, ja to wiem, ale wam nie powiem, vide: "Przyczyna jest oczywista dla każdego co myśli.Nie napiszę o niej bo Krzysiu S. pewnie się nie domyśli dlaczego.", dowodzi tego co chyba wszyscy tu zauważyli - że masz wielką i specyficzną zarazem wiedzę. To "gównowiedza".

   Pozdrawiam
   kslawin

   Usuń
  2. Co za bełkot.Najpierw odnieś się do konkretnego tekstu.Po 2 jak widzę to wielu tzw. naukowców pisze gorzej niż ja.Po 2 dlaczego nie piszesz z innego profilu?I ja napisałem w ten sposób aby udowodnić że nie wiesz.Wyraźnie napisałem o jakie zagadnienie chodziło to powinieneś się domyślić.Piszesz jakbyś nie znał podstaw fizyki.Ale widzę że dla niektórych "uczonych" to pojęcie jaki wpływ ma ocieplenie klimatu na wyże jest wyjątkowo trudne.Jeżeli nie odpowiesz to ja zadbam o to aby to jak przechwałki o tym jakobyś dużo wiedział i umiał do umiejętności dotarły do wielu.No i na stroni meteomodel wielu pisze znacznie gorzej niż ja,używa tekstów okej itp. a jakoś nie reagujesz.Jest to bardzo nieładna wybiórczość.Czy przypadkiem nie piszesz na stronie twojapogoda z taką samą nazwą?

   Usuń
 3. Czy są gdzieś dane historyczne i mapy obrazujące zasięg czapy polarnej w poszczególnych latach począwszy od początku prowadzenia obserwacji? Interesuje mnie minimalny i maksymalny zasięg czapy polarnej np. w 1980 roku, w formie map/ danych liczbowych/ wykresu odnoszącego się do poszczególnych lat jak w niniejszym artykule.

  Ponadto gdzie znajdę dane na temat aktualnych temperatur w Arktyce i aktualnego zasięgu czapy polarnej?

  Blog ciekawy, zaglądam regularnie, opisujący świat, z którym chyba powoli na zawsze się żegnamy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poklikaj na linki pod obrazkami na początek. Hubert, mógłbyś dodać po lewej w menu linki do serwisów, z których korzystasz, albo jeden link w polecanych typu "więcej"/"źródła danych" do jakiejś podstrony z linkowiskiem?

   - korektor

   Usuń
  2. Tak na szybko - możesz poszukać na stronach zalinkowanych tutaj:

   http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/zrodla-informacji-o-klimacie-12

   - korektor

   Usuń
  3. Bloga piszę średnia dwa, czasem trzy razy w tygodniu. W skali dwóch dni wiele się nie zmienia. Nie ma więc sensu gapienia się dzień w dzień na informacje dotyczące zasięgu. Ja np. dzisiaj w ogóle nie zaglądałem.

   Usuń
 4. Dawno nic sceptycznego nie było, więc rzucam tematem - czy człowiek może ochłodzić klimat: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/2016EF000415/pdf

  - korektor

  OdpowiedzUsuń
 5. Krzysztof Sławiński vel kslawin vel internetowy ham słuchaj uważnie. Co do Antarktydy gdzie widać ocieplenie? Proszę zerknąć w sekcje polar temerature http://www.climate4you.com/ Nie ma powtarzam nawet nie drgnęła temperatura na Antarktydzie w kierunku ocieplenia. Obecny ale nie tylko poprzedni rok też poniżej normy. Sugerujesz się obecnym miesiącem? Styczeń tego roku na Antarktydzie w normie luty -05k marzec -09k kwiecień -1k maj 0.2k czerwiec -2,6k lipiec -06k sierpień -02k wrzesień -1,1k Więc pytam gdzie tam jest ocieplenie? sugerujesz się jednym miesiącem ? Hm teraz lód morski. Czy to ty mi nie mówiłeś że jak mówiłem że pokrywa lodowa rośnie Arktyki w roku 2013 to że kłamie i że to chwilowa anomalia w długim trendzie spadku? Gdzie widziszs spadek pokrywy lodowej Antarktydy? Sugerujesz się jednym rokiem obecnym hm... A czy to nie Ty mówiłeś że jestem trollem bo patrze na jeden rok czy miesiąc? Tak więc trollu patrz http://www.climate4you.com/images/NSIDC%20NHandSHandTOTALiceExtension12monthRunningAverage.gif Tak więc trollu i Hamie kslawinie gdzie to ocieplenie na Antarktydzie i spadek pokrywy lodowej morskiej czekamy na te dane jak nie masz nie troluj wszyscy wiedzą że jesteś ham i nie masz nic do powiedzenia. Aha i przedstaw te prace naukowe że to nasza wina tylko nie z IPCC bo to nie jest instytucja naukowa. CZEKAMY

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powierzchnię lodu morskiego w antarktyce można podejrzeć tutaj:
   http://nsidc.org/arcticseaicenews/charctic-interactive-sea-ice-graph/
   Jest w tym roku wyjątkowo mała, przekracza 2 odchylenia standardowe od średniej.

   Usuń
  2. Po pierwsze - nie pisze się "ham", tylko "cham".
   Po drugie - to, że nie ociepla się iterior antarktycznego kontynentu (bo żeby się zaczął ocieplać w znaczący sposób potrzeba bardzo wiele dodatkowej energii), to nie oznacza, że ocieplenia tam nie ma. Wystarczy popatrzeć tylko na to co dzieje się z antarktycznymi lodowcami szelfowymi i temperaturą wód opływających ten kontynent oraz z temperaturami exterioru.
   Wbij sobie do głowy, że Antarktyda z racji swego położenia, orografii i ilości zalegającej na niej lodu, zacznie ocieplać się na samym końcu. Zresztą jest to zgodne z założeniami dawnej teorii antropogenicznego globalnego ocieplenia. Piszę "dawnej", bo to już nie jest niestety czysta teoria, tylko udokumentowana pomiarami rzeczywistość. A tak przy okazji... udajesz nie widzieć, że masa lodu antarktycznego stale maleje?
   Po trzecie - po co tu piszesz? Przecież wiesz, że wszyscy tu mają z ciebie przysłowiową "bekę" :-)

   kslawin

   Usuń
 6. Kslawinie bekę to mają z Ciebie jestes lesczem internetowym. Jescze raz gdzie to jest udokumentowane? Dowody dowody i jescze raz dowody lesczyku. Tylko nie z IPCC bo to nie jest organizacja baukowa tylko organ ONZ i dziala na zlecenie polityczne ☺ Masz te doeody naukowe z organizacji naukowych? Czy bagienny lesczyk będzie bredzil dalej? Czekamy... Nie ma i nigdy nie bylo czegos takiego jak antropogebiczne ocieplenie czy ochlodzrnie klimatu. Tez Cie odsylam fo szkoly podstawowej a doqiesz się jaki gaz cieplarniany jest główny na naszej planecie to para wodna ale lesczyk kslawin i oszust tego nie wie jak masz dowody naukowe czekamy tykko pamiętaj nie z IPCC bo to nie jest instytucja naukowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to odwróćmy role...
   Najpierw IPCC...
   Udowodnij, że IPCC nie jest organizacją o charakterze naukowym. Udowodnisz? Podważysz dorobek naukowy, któregokolwiek członka którejkolwiek grupy roboczej?

   Teraz para wodna...
   Fakt, że para wodna jest najsilniejszym gazem cieplarnianym, nie umniejsza roli dwutlenku węgla. Po pierwsze, zawartość pary wodnej w atmosferze zmienia się w skali dni, zgodnie z cyklem parowania i opadów. Tymczasem dwutlenek węgla, uwolniony w procesie spalania paliw kopalnych, trwa w atmosferze tysiące, a nawet setki tysięcy lat.
   Po drugie, „więcej” niekoniecznie oznacza „skuteczniej”. Para wodna skupia się blisko powierzchni Ziemi, tymczasem to gazy cieplarniane w wyższych warstwach atmosfery najskuteczniej blokują ucieczkę ciepła w kosmos. Co więcej, każda kolejna porcja gazu cieplarnianego coraz słabiej wpływa na wzrost temperatury – dotyczy to zarówno pary wodnej, jak i dwutlenku węgla czy metanu.
   Po trzecie, para wodna odpowiada za największe dodatnie sprzężenie w systemie klimatycznym. Wzrost temperatur wzmaga parowanie. Wzrost zawartości pary wodnej wzmacnia efekt cieplarniany, rosną temperatury i znów wzrasta parowanie. Ten efekt potęguje wzrost temperatur pierwotnie uruchamiany przez wzrost koncentracji dwutlenku węgla.

   Udowodnij, że powyższe nie jest prawdą. Udowodnisz?
   Podważysz dorobek wielu naukowców, w tym także noblisty?

   kslawin

   Usuń
  2. Co do tego może nie ma żadnych wielkiego kalibru zarzutów.Oczywiście poza ich fatalnymi wróżbami o powierzchni lodu arktycznego.Natomiast jest wiele organizacji rzekomo naukowych a w rzeczywistości propagandowych np. "badania" medyczne które powinny być nadzorowane przez kolesi z spluwami aby ktoś nie zechciał sfałszować.

   Usuń
 7. Kslawinie leszczyku i gdzie masz dane potwierdzające ocieplenie Antarktydy i spadku pokrywy morskiej lodowej? To masz te dowody naukowe? Doczekamy się czy nie? Takie leszczyki jak Ty mówili o ochłodzeniu klimatu w latach 70 teraz będzie mówił że to nie prawda i oczywiście spowodowane przez ludzi bo naturalne zmiany nie zachodzą według takich leszczyków. Tylko pamiętaj nie teorie spiskowe IPCC działającej na zlecenie polityków tylko dowody naukowców z instytucji naukowych tak więc czekamy. Już nawet wiem co odpiszesz zamiast dowodów zaczniesz wyzwiskami rzucać taka norma oszustów jak brak dowodów zaczyna się plątać. Kslawin tylko się nie opluj przy gadaniu tych bzdur.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to kontynuujemy...

   Udowodnij, że na exteriorze Antarktydy nie występuje trwały trend wzrostowy średniej temperatury. Udowodnisz? Wiesz gdzie samodzielnie znaleźć dane pomiarowe?


   Udowodnij, że jakikolwiek klimatolog, meteorolog, fizyk klimatu, fizyk oceanu czy fizyk atmosfery mówił w latach 70-ych o tym, że klimat będzie się ochładzał. Udowodnisz? Pokażesz choć jeden recenzowany artykuł naukowy to potwierdzający?

   Udowodnij, że morska pokrywa lodowa wokół Antarktydy nie zmniejsza się (w sensie masy lodu). Udowodnisz? Wiesz gdzie samodzielnie znaleźć dane pomiarowe?

   kslawin

   Usuń
 8. Nie wiem co za debil to pisze. Ale jeśli ociepla się cały glob, to dotyczy to również Antarktydy. Ocieplenie nie jest równomierne.
  Nie wiem jakim trzeba być nieukiem, by nie wiedzieć , że większość tamtejszego lodu, leży powyżej 1000 m. Arktyka spływa, bo leży na wys. poziomu morza.
  Nie wiem czemu, ale fani zimy są tępi w zakresie meteorologi ,a krzyczą najgłośniej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Caly glob jego średnia nie oznacza ocieplenia wszęszie geniuszu przyklad Antarktyda i pólnocny atlantyk. Kslawinie widzę że odwracasz kota tyłkiem lekko mówiąc. To ponawiam pytanie czy organizacje działającą na zlecenie polityczne można nazwac naukową? Dance temperatury i pokrywy lodowej Antarktydy to mało linków podałem? Moja wina że nie umiesz się linkiem obsługiwać? A nie raz udowodniłem ze co2 nie pokrywa się z temperaturą mam znów podać wykres? Ale w jakim celu? Widziałeś go 100 razy. Teraz para wodna po części masz raje ale zapomniałeś ze z epok lodowcowych nie wychodzilismy dzięki co2 a nachyleniu osi ziemi ot taki mały szczegół. Tak więc przedstaw te dowody na zminy przez człowieka i ocieplenie Antarktydy które obexnie tam nie istnieje. Jeśli nie masz przestań trolować i nie udawaj geniusza bo nim nir jesteś no chyba że to udowodnisz bo póki co gadasz jakbyś palił zioło ☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać, nie potrafisz odpowiedzieć na żadne pytanie.
   Jak widać, nie potrafisz udowodnić tego co piszesz.
   Jak widać, nie potrafisz wyszukiwać danych pomiarowych.
   jak widać, nie masz zielonego pojęcia o procesach geologicznych i ich wpływie na skład atmosfery.
   Jak widać, powtarzasz w kółko te same frazesy już od lat, a Świat nie zważając na to ociepla się przez emitowany dwutlenek węgla ze spalania paliw kopalnych.

   kslawin

   Usuń
  2. Udowadniasz tylko totalny brak wiedzy. Rzucasz linkami do map i niczym więcej. Szanowny Pan zapomniał, że nad Antarktyda stacjonuje permanentny niż górny.

   Usuń
  3. Poza tym, nikt tu nie twierdzi, poza "anonimowym Danielkiem" vel MATI vel ARCTIK, że Antarktyda zacznie się nagle roztapiać na kontynencie.
   Wymagane są do tego anomalie w tamtym rejonie np. +40K czy +50K.
   Chyba nikt normalnie myślący nie wyobraża sobie, że w interiorze antarktycznym pojawią się dodatnie temperatury.
   Antarktyda traci i będzie traciła jeszcze intensywniej lód szelfowy oraz nadbrzeżny.
   A tak na marginesie pytanko do "anonimowego Danielka":
   Jak zachowa się zasięg i koncentracja lodu morskiego wokół Antarktydy przy intensyfikacji cielenia się jej lodowców?

   kslawin

   Usuń
  4. "
   Wymagane są do tego anomalie w tamtym rejonie np. +40K czy +50K.
   Chyba nikt normalnie myślący nie wyobraża sobie, że w interiorze antarktycznym pojawią się dodatnie temperatury."
   A tu zrypałeś zupełnie.To znaczy że jesteś zwykły cienias naukowy bo zrobiłeś obrzydliwie wielki błąd.NIE WYJAŚNIĘ BO BYŁEŚ NIEGRZECZNY I NA TO NIE ZASŁUŻYŁEŚ BO ZACHOWUJESZ SIĘ JAK NIEGRZECZNY MAŁOLAT.DO TEGO POWINIENEŚ SAM SIĘ DOMYŚLIĆ DLACZEGO TO JEST BŁĄD.I wyjaśnie z czym masz największy problem- nazywa się to EGO.

   Usuń
  5. Kslawin, on nie ma pojęcia o czym pisze. Posługuje się samymi anomaliami, które na tym kontynencie są ujemne wciąż, gdyż chroni go silna cyrkulacja strefowa. Po drugie brak lądów wokół, jak w Arktyce nie sprzyja ocieplaniu. Nie wie że bezwładność oceanu jest duża w przeciwieństwie do lądu.

   Usuń
  6. Z anomaliami masz częściowo rację. Wewnątrz interioru potrzebne będą nawet wyższe anomalie... +70K

   kslawin

   Usuń
  7. Krzysiu odleciał.Chyba ma dobrą Marysię.Do stopienia prawie całej Antarktydy starczy wzrost temperatury średniej na Ziemi o około 15 stopni a na Antarktydzie na wybrzeżu o około 30 a chyba nawet mniej aby prawie cały lód na Antarktydzie zmienił stan skupienia.

   Usuń
  8. On pisał o wnętrzu kontynentu. tam jest wysokość 2 km i wyżej, więc zapomnij o stopnieniu za 2 tys lat.
   Nawet Grenlandia nie spłynie za 2000 lat

   Usuń
  9. No cóż, jak ktoś nie rozróżnia pojęć: interior i exterior...
   ...to chyba ma problem z intelektem.
   kslawin

   Usuń
 10. No niestety także nie odpowiedziałeś na żadne pytanie. Dane pomiarowe podałem nie raz nie dwa ale nie umiesz czytać i posługiwać się linkami. Powiesz że nie umiem pisać ok ale za to Ty nie umiesz czytać i posługiwać się czymś tak prostym jak link. ARKTIC

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie umiemy, bo w naszej pisowni stosujemy przecinki :D

   Usuń
  2. Pokazywałeś zawsze coś, co nie było związane z tym o czym się dyskutuje :-)
   I tak ci zostało.

   kslawin

   Usuń