Na Morzu Beringa został ustanowiony kolejny rekord. Poniższe zestawienie map zasięgu lodu pokazuje historię ostatnich 12 lat, kiedy to Arktyka weszła w nowy rozdział klimatu.
Zasięg i koncentracja lodu morskiego na Morzu Beringa 25 marca w poszczególnych latach. AMSR2, University of Bremen
Takiej sytuacji w znanej nam historii nie było. Warunki na Morzu Beringa podobne są do tych, jakie mają miejsce na przełomie kwietnia i maja. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nie tylko sam wiatr, który jest jedynie czynnikiem wspomagającym. Ciepła atmosfera, a co ważne - ciepłe wody Oceanu Spokojnego i Arktycznego, które kumulują w sobie antropogeniczne ciepło.
Anomalie termiczne wód Morza Beringa dla 27 marca w poszczególnych latach. DMI
Na tym zestawieniu map temperaturowych odchyleń możemy zauważyć, że temperatury powierzchni Morza Beringa są zdecydowanie wyższe niż w ostatnich latach. Mimo kilku sytuacji, które sprzyjały wychładzaniu wody, ta i tak jest ona ciepła. Przyczyną musi być akumulacja ciepła pod powierzchnią morza. Światowy ocean akumuluje ciepło powstające z powodu rosnącej ilości dwutlenku węgla ze spalania paliw kopalnych. Agresywne sezony roztopów w Arktyce dają też możliwość akumulacji ciepła.
Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2018 roku względem wybranych lat, oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC
Na razie całościowo czapa polarna kurczy się dość powoli, ale cały czas obszar lodu morskiego pozostaje znacznie mniejszy niż w poprzednich 5 czy 15 latach. Aktualnie zasięg lodu (14,23 mln km2) jest 7,8% mniejszy od średniej 1981-2010.
Zmiany zasięgu lodu morskiego na poszczególnych akwenach. Wipneus, dane AMSR2, University of Hamburg
Na niektórych akwenach lód jeszcze przyrasta, z tego powodu całościowe tempo spadku zasięgu lodu morskiego jest nieduże. Jest to typowa sytuacja dla początku sezonu topnienia, gdyż w Arktyce nie jest jeszcze na tyle ciepło, by lód mógł topić się wszędzie.
Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce dla 29 marca-1 kwietnia 2018 roku. Tropical Tidbits
Dipol arktyczny wraz z eksportem lodu przez Cieśninę Frama utrzyma się do końca marca. Szczególnie warto zwrócić uwagę na sytuację w regionie Morza Beringa i Czukockiego. Tam załamanie prądu strumieniowego i dipol arktyczny doprowadzą do wzrostu temperatur, nawet powyżej zera nad Morzem Czukockim. Dodatkowo z racji działania dipola arktycznego presję na lód będzie wywierał wiatr. Zestawienie map obok (kliknij, aby powiększyć), pokazuje prognozowane średnie odchylenia temperatur na okres 28 marca-1 kwietnia 2018, oraz średnią wartość maksymalnych temperatur w Arktyce i wokół niej.
Morze Beringa i Czukockie 27 marca 2018 roku. NASA Worldview
Na zdjęciu satelitarnym możemy zobaczyć, że pokrywa lodowa na Morzu Beringa niemal całkowicie zniknęła. Topnieje i kruszy się lód na Morzu Czukockim. Prognozowane warunki pogodowe napędzane przez ocieplający się klimat, pogorszą sytuację w obszarze tych akwenów. Będzie to grunt pod ewentualne, agresywne topnienie latem 2018 roku. Nawet jeśli sezon topnienia nie będzie zbyt agresywny, to Morze Beringa i Czukockie pochłonie kolejną porcję ciepła. Taka sytuacja doprowadzi do tego, że w kolejny sezon zamarzania będzie wyglądał jeszcze gorzej niż poprzednie.
Zobacz także:
- Zdewastowany lód na Morzu Beringa, pojawił się dipol arktyczny, niedziela, 25 marca 2018 Sytuacja w Arktyce nagle przybrała dość niepokojący obrót. Pojawił się dipol arktyczny - system baryczny dający możliwość przyspieszenia utraty lodu morskiego w Arktyce. Co gorsze, prognozy na najbliższe dni wskazują na dalszą obecność tego zjawiska.
- Topnienie 2018 rozpoczęte, wtorek, 20 marca 2018
- Stan lodu w Arktyce jest gorszy niż w ostatnich latach i nie ulega zmianie. niedziela, 26 marca 2017