wtorek, 20 marca 2018

Topnienie 2018 rozpoczęte

Sezon topnienia 2018 już się rozpoczął, kilka dni później niż zazwyczaj. Dane satelitarne NSIDC i JAXA pokazują, że od kilku dni zasięg lodu morskiego w Arktyce się kurczy. W ciągu najbliższych dni spadek obszaru lodu morskiego powinien być dalej kontynuowany ze względu na napływ ciepłego powietrza nad Morze Beringa, oraz wiatry wiejące od strony Pacyfiku w kierunku Morza Czukockiego.

 Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2018 roku względem wybranych lat, oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

19 marca zasięgu lodu wyniósł 14,415 mln km2 i jest tym samym czwartym najmniejszym w historii pomiarów. Różnice względem rekordzistów z marca są niewielkie za wyjątkiem 2017 roku. Warto tu zauważyć, że rok temu bardzo małe było zlodzenie na Morzu Ochockim. Solidnie wyglądał też lód na Morzu Barentsa, w tym także w Basenie Arktycznym przy Svalbardzie, oraz na Morzu Beringa.  W tym roku Morze Ochockie dość mocno podkręca statystykę. Maksymalny zasięg lodu jak pokazuje wykres wypadł 17 marca, ale na niektórych akwenach topnienie zaczęło się już wcześniej.  

 Zasięg lodu morskiego w 2018 roku w stosunku do ostatnich lat. JAXA

Dane JAXA także pokazują dość mocny spadek zasięgu lodu, co bez wątpienia oznacza początek sezonu topnienia. Pokrywa lodowa jest trzecią ex aequo z 2006 rokiem.

 Powierzchnia lodu morskiego w 2018 roku względem wybranych lat. Dane NSIDC, wykres Nico Sun

Rzeczywista powierzchnia lodu w Arktyce także się kurczy. Po dość dramatycznej sytuacji z lutego i początku marca, miał miejsce solidny przyrost. Teraz jednak widzimy, że pokrywa lodowa się kurczy. Biorąc pod uwagę zmiany z pierwszej połowy marca jest możliwa niewielka poprawa sytuacji co do objętości lodu morskiego.

Co ciekawe, topnienie objęło nie tylko zewnętrznych akwenów.

 Zmiany zasięgu lodu morskiego na Morzu Barentsa, Basenie Arktycznym i Morzu Labradorskim/Zatoce Św. Wawrzyńca/Baffina w ciągu ostatniego miesiąca w stosunku do ostatnich lat. NSIDC

Kurczy się lód na północy Morza Barentsa, a więc przy centralnej części Arktyki - Basenu Arktycznego. Spory spadki mają miejsce w Basenie Arktycznym na północ od Svalbardu. Szybko znika lód na Morzu Labradorskim. Niewielkie zmiany są widoczne na Morzu Beringa, gdzie lada dzień nastąpi przyspieszenie topnienia.

 Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce dla 21-23 marca 2018 roku. Tropical Tidbits

Z prognozy wynika, że topnienie będzie już postępować. Dojdzie do najazdu bardzo ciepłych mas powietrza nad Morze Beringa i Czukockie, a przede wszystkim działania silnego wiatru. Z drugiej strony możliwy jest dalszy przyrost lodu na Morzu Ochockim. Zwiększać się będzie też obszar lodu na Morzu Barentsa. Dlatego też kolejne dni nie będą odznaczać się dużym, lecz dość powolnym spadkiem zasięgu lodu. Kliknij na obraz, żeby zobaczyć mapy pogodowe w większej rozdzielczości.  

Z prognozy na 6 dni wynika, że w Arktyce początek sezonu topnienia będzie raczej typowy dla normalnego, a przynajmniej powinien takim być. Arktyka w dalszym ciągu pozostawać będzie stosunkowo chłodnym obszarem, za wyjątkiem Morza Beringa. Wysokie temperatury występują i będą występować na Syberii, szczególnie w środkowym pasie Azji, w tym właśnie na południu Syberii.


Zobacz także:

21 komentarzy:

 1. Niestety nie jest dobrze. Moim skromnym zdaniem na Morzu Ochockim raczej większego przyrostu zasięgu lodu już nie będzie. Poza tym wybitnie niekorzystny jest układ grubości lodu. Nie dość, że lód jest cienki (rzadko powyżej 1,5 m) to jeszcze grubsze fragmenty ulokowane są przy wybrzeżu syberyjskim. Jeśli nad Arktyką nie zagoszczą w lecie chmury to może być po wszystkim. Ten rok, tak jak i poprzedni jest kluczowy. Czy jeszcze raz Arktyka się obroni?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze sytuacja się trochę poprawiła względem roku zeszłego , po drugie jeśli nie będzie chmur nie oznacza to że lód całkowicie stopnieje w tym roku , trochę dystansu do sytuacji a nie jasnowidztwo które może się nie sprawdzić :)

   Usuń
  2. Z tym trochę poprawiła to spora nadinterpretacja. Zasięg lodu na Morzu Ochockim zawyża średnią w porównaniu z rokiem obecnym.
   Zresztą, znaczenie ma już tylko nadchodzące lato i to oby pochmurne i zimne bo lód nie ma się już "czym" obronić...

   Usuń
  3. No przecież gołym okiem widać że lód jest grubszy niż rok temu niewiele ale jednak

   Usuń
  4. Co z tego jak jest zaledwie tak "gruby" jak w 2016?

   Usuń
 2. czy lód na Morzu Ochockim ma jakiś większy wpływ na to co się dzieje na Oceanie Arktycznym? Morze to stanowi tak jakby osobny i mały obszar w porównaniu do Oceanu Arktycznego, poza tym leży zdecydowanie bardziej na południe i biorąc pod uwagę prognozy które wskazują tam na ocieplenie plus wysoko już świecące na tych szerokościach słońce powinno szybko się z tym lodem uporać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy lód (też śnieg) na tej planecie ma ogromne znaczenie (nawet ten obecny za oknem). Po pierwsze jego topnienie pochłania gigantyczne ilości energii opóźniając moment solidnego ogrzania się terenu a po drugie o lód odbija od 30% do 90% (w zależności od czystości lodu i pokrywającego go śniegu) energii słonecznej. Milion km2 na Morzu Ochockim ma więc ogromny wpływ na bilans cieplny regionu a co za tym idzie, przy cyrkulacji zachodniej, na temperatury na Morzu Beringa i Czukockim. Im dłużej lód się tam utrzyma tym później ocean zacznie magazynować w swych przepastnych wnętrzach energię. Każde szybsze odsłonięcie oceanu, szczególnie na niższych szerokościach geograficznych, skutkuje schwytaniem promieniowania słonecznego na poziomie 90-95% i wzrostem temperatury.

   Usuń
 3. Afryka północna 39 stopni Celsjusza :) czekam aż trochę tego ciepła dojdzie do Polski :) https://earth.nullschool.net/#current/wind/surface/level/overlay=temp/orthographic=16.14,13.00,569/loc=18.650,28.427

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bój żaby. Jeszcze zatęsknisz za mrozami.

   Usuń
  2. Tutaj masz pewnie rację, wystarczy kilka dni powyzej 35 stopni i już myśl o zimie nie jest taka zła .. Ale my ludzie juz tak mamy... Co nie zmienia faktu ze lepiej +35 niż - 35

   Usuń
  3. Najlepsza temperatura dla człowieka to jest przedział 18-24oC. Przy 26oC mieszkaniec Europy odczuwa nadmierne ciepło przy wysiłku np. bieganie, albo praca fizyczna pod gołym niebem. Chyba że panuje bardzo niska wilgotność. Przy 30oC pocimy się i szybko się męczymy przy nawet lekkim wysiłku. Przy 33-34 stopniach lepiej wyjechać w góry lub nad morze gdzie jest chłodniej.

   Przed mrozem można się zabezpieczyć. Przed upałem nie mamy zbytnio możliwości. Nawet rozbieranie się nic nie da, bo ciało ma bezpośredni kontakt z powietrzem, a wilgotność tylko pogarsza sprawę.

   Oczywiście już -15oC wygląda źle, ale z reguły takie temperatury występują przez kilka godzin w ciągu doby, za wyjątkiem Mazur czy obszarów górskich. No i liczba dni z mrozami poniżej -10oC w ciągu dnia nie jest taka wcale duża.

   Są zimy gdzie mrozów jest mało, ale za lato jest chłodne, albo mróz przychodzi na koniec zimy. Tak jak ostatnio. Grudzień i styczeń były ciepłe, a prawdziwe mrozy przyszły dopiero w lutym. Ale wtedy mróz nie jest taki dokuczliwy, bo dni są wyraźnie dłuższe i w ciągu dnia temperatura z -15oC potrafi wzrosnąć do -2oC.

   Surowa zima często przekłada się na bardzo ciepłe i suche lato.

   Zimny koniec marca czy w ogóle zimny marzec może przełożyć się potem na ciepłą wiosnę. Niewykluczone ze za 3-5 tygodni zobaczymy nawet 28oC. Już tak było w 2013 roku.

   Rok temu marzec był bardzo ciepły, a kwiecień i pierwsza połowa maja już nie. Może teraz będzie na odwrót. Po bardzo zimnym marcu w kwietniu może szybko zrobić się ciepło. Za dwa tygodnie możemy mieć 15-20oC.

   Usuń
  4. Optimum temperaturowe dla czlowieka to 19-30 stopni, a wartosc idealna to 27 stopni, czyli wiecej niz pisze Hubert. Ja najbardziej lubie uprawiac sport w +30 na pelnym sloncu i pewnie dlatego czesto sie nie zgadzam z Hubertem ;)

   Usuń
  5. Po prostu wolę jak jest rześko niż gorąco. Przy 30 stopniach ledwo łażę.

   Usuń
  6. Dla mnie najlepsza temperatura to między 21 a 30 stopni . Powyżej 30 stopni już zaczyna być co raz mniej przyjemnie chociaż do 35 stopni da sie wytrzymać :) powyżej 35 stopni to już klimatyzacja musi być :) Hubercie proponuję saunę suchą do 100 stopni dobrze hartuje przed latem :) i oczywiście duzo sportu i lekkie jedzenie w ciepłe dni i dużo pić nawet do 3 - 4 litrów w takie upały tylko pic zwykla wodę bez dodatków cukru itp.. Ewentualnie z mięta.

   Usuń
  7. Szczypta soli kamiennej z Kłodawy do każdej szklanki wody w upalne dni!

   Usuń
  8. Najlepsza temperatura to 15-17 stopni C.
   30 to już Armagedon. Dobrze, że mam zimną, suto zaopatrzoną w trunki, piwnicę.

   Usuń
  9. Jeśli dla Ciebie idealne jest 15 stopni to co Ty robisz w Polsce?

   Usuń
  10. Nie rozumiem Dark. Przez co najmniej pół roku w naszym kraju jest temperatura nawet poniżej 15 stopni (wystarczy teraz spojrzeć za okno) a nierzadko w lecie nie przekracza 20. To ja chyba mógłbym Cię spytać co robisz w Polsce a nie jesteś w Grecji?

   Usuń
  11. Dobra trochę mnie poniosło już chyba wziałem pod uwagę GO i wyobraziłem sobie że w Polsce jest jak w Grecji :-) oczywiście masz rację ;)

   Usuń
  12. 20-25 dt to jest idealna temperatura w lecie w Polsce , to nie Skandynawia

   Usuń
 4. My tu gadu gadu a "koń trojański" Arktyki już się uaktywnia. Przez Cieśninę Beringa i Półwysep Czukocki ruszy ku biegunowi powietrze o temperaturze powyżej zera.

  OdpowiedzUsuń