piątek, 3 sierpnia 2018

Letnie chmury nie odwrócą losu - czapa polarna szybko się kurczy

W Arktyce doszło do zmiany pogody, dominuje teraz wysokie ciśnienie usytuowane po stronie rosyjskiej. Wyż obejmuje duży obszar, ale tworzy też negatywny dipol, który nie sprzyja utracie lodu morskiego poprzez dryf w Cieśninie Frama. Ale zmiany w Arktyce z racji wzorców pogodowych z ostatnich trzech miesięcy idą dalej niż powinny. Mapa obok pokazuje, jak obecnie wygląda stopień zlodzenia Oceanu Arktycznego.

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2018 roku względem wybranych lat, oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Jak pokazują dane NSIDC, pokrywa lodowa kurczy się dość szybko. Obecnie wynoszący nieco ponad 6,5 mln km2 zasięg lodu znajduje się w czołówce rekordowych lat. Owszem, sytuacja ta może się zmienić, bo warunki pogodowe w czerwcu i lipcu nie wytworzyły odpowiedniego impetu dla dalszego topnienia, kiedy kąt padania promieni słonecznych po 10 sierpnia znacznie spadnie.

Średnie temperatury dobowe na półkuli północnej 3 sierpnia, oraz odchylenia temperatur do średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer

Z powodu braku rozpędzenia topnienia w czerwcu należy oczekiwać hamowania topnienia za kilka dni, nie będzie takiej sytuacji jak w 2012 roku. Ale jeśli spojrzymy na temperatury, to widać, że ów negatywny dipol nie musi być czynnikiem hamującym, a to co działo się w czerwcu nie musi mieć stuprocentowego przełożenia na sierpniowe topnienie. Silny wyż wysyła ciepło do Arktyki, odchylenia wynoszą od 1 do 4oC, to dużo jak na tę porę roku. Lokalnie, jak nad Morzem Łaptiewów jest to nawet 5-7oC. Ciepłe są wody powierzchniowe w Arktyce, co będzie mieć wpływ na dalsze topnienie pokrywy lodowej. Północny kraniec Atlantyku jest mocno ogrzany, płynące więc nad oceanem powietrze będzie o 1-2oC cieplejsze. Taka sytuacja może podtrzymać temperatury nad Oceanem Arktycznym w kolejnych dniach. Słońce jeszcze świeci dość wysoko.

Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce dla 4 i 6 sierpnia 2018 roku. Tropical Tidbits

Wysokie ciśnienie ma się utrzymywać przez najbliższe dni, jak pokazują to prognozy. Spowoduje to utrzymanie się wysokich wartości temperatur przez najbliższe dni, a nawet miejscami ich dalszy wzrost. Animacja obok pokazuje, że przez najbliższe dni odchylenia na dużym obszarze Oceanu Arktycznego będą wynosić od 1 do 4oC powyżej średniej. Spowoduje to utrzymanie się obecnego tempa topnienia lodu. W tym czasie zachodnia Europa, a szczególnie Hiszpania będą doświadczać saharyjskich upałów. Czapa polarna w Arktyce 2 sierpnia 2018 roku. NASA Worldview

Na zdjęciu satelitarnym widać, że wyż baryczny oczyścił w dużym stopniu niebo nad Arktyką. Dzięki temu można zobaczyć, jak naprawdę wygląda czapa polarna.

Kra lodowa w pacyficznej części Oceanu Arktycznego. NASA Worldview

Pokrywa lodowa od strony Oceanu Spokojnego jest strzaskana, nawet powyżej 80 równoleżnika, co widać na zdjęciu. Kliknij na link źródłowy, aby zobaczyć w dużej rozdzielczości. Drugie zdjęcie pokazuje, jak wygląda lód na Morzu Beauforta, gdzie występuje obszar paku lodowego przy Archipelagu Arktycznym i obszar prawie wolny od lodu z drobną krą lodową na zachodzie.

 Kra lodowa na Morzu Beauforta. NASA Worldview

Taki stan będzie prowadzić do dalszego, dość szybkiego topnienia. To kolejna przesłanka, że choć rekordowe topnienie nie jest możliwe, to duży spadek zlodzenia dojdzie do skutku.

 
Zobacz także:

4 komentarze:

 1. Czekamy na PIOMAS. Jest źle ale bez anomalnie chłodnych lipców byłoby już całkowicie po jabłkach. Pierwszy rok jaki nadejdzie, w którym miesiące czerwiec, lipiec, sierpień będą ekstremalnie ciepłe (miejsca od 1 do 3) oznaczać będzie 0 zasięgu arktycznego lodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wedle Wipneus z Arctic Sea Icr Forum Piomas Oceanu Arktycznego(nie wliczając obszarów peryferyjnych, z tego co rozumiem) na 5 miejscu, a więc widać poprawę sytuacji z połową lipca, kiedy było 4 miejsce. Wciąż jednak przed Piomas z 2016 Roku, kiedy zasięg był na koniec 2,a objętość 3(za 2012 i 2011).

   Usuń
  2. Trudno aby sytuacja nie uległa poprawie, Arku. Niestety nie ukrywam, że liczyłem na lepszy wynik. Cóż... Zobaczymy co pokaże zima.

   Usuń
 2. Mamy rok bez el ninio. Zobaczymy jak teraz nadejdzie ta ciepła anomalia

  OdpowiedzUsuń