piątek, 10 września 2021

Wyż baryczny wymusił spadek zasięgu lodu

Silny ośrodek wysokiego ciśnienia nad Oceanem Arktycznym wymusza spadek zasięgu lodu morskiego mimo całkowitego już braku topnienia powierzchniowego.

Średnie dla 3-7 września 2021 roku ciśnienie atmosferyczne w Arktyce. NOAA/ESRL

Od początku września zaczął formować się centralny wyż baryczny nad Oceanem Arktycznym. Ośrodek wysokiego ciśnienia zdominował dużą część Oceanu Arktycznego, i wciąż się utrzymuje, redukując zasięg lodu morskiego. Mapy obok (kliknij, aby powiększyć) pokazują, że wyż utrzymywał się dalej 8 i 9 września. Jednocześnie rozpadł się wir polarny w troposferze, co w dużym stopniu jest powiązane z wielkością czapy polarnej Arktyki. Ta, mimo słabego sezonu topnienia jest niewielkich rozmiarów.

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2021 roku względem wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Wyż obracając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zagęszcza krę lodową, powodując spadek zasięgu (extent) lodu morskiego. Mapa obok pokazuje kierunku dryfu lodu morskiego w dniach 7-9 września 2021. Wyż baryczny działa inaczej niż układ niskiego ciśnienia. Choć sztormy związane z niżem stanowią skuteczny środek destrukcji lodu pod warunkiem istnienie potencjału cieplnego wody morskiej. Z racji działania wyżu fragmenty lodu, kra lodowa zbliżają się do siebie. Przy okazji z racji pory roku dochodzi do zamarzania wolnych przestrzeni, ale wiatr na obrzeżach bardzo szybko wymusza spadek zasięgu występowania kry lodowej. Jak pokazuje powyższy wykres, obecnie zasięg lodu wynosi 4,88 mln km2. Dość spory, nieoczekiwany jeszcze 10-12 dni temu spadek. Podobne zdarzenie miało miejsce w 2019 roku.
 
 
Powierzchnia lodu morskiego w 2021 roku na tle wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun

Nie należy wykluczyć, że wyż baryczny spowoduje, że tegoroczne minimum wskoczy do pierwszej dziesiątki. Obecnie zasięg lodu jest jedenastym najmniejszym w historii pomiarów.  Zmiany będą jednak tak niewielkie, że trzeba będzie mówić o granicy błędu lub po prostu o ex aequo. Obecnie nie ma już możliwości topnienia lodu, przynajmniej od góry za pośrednictwem powietrza. Możliwości działania wody morskiej w sumie też się kończą. Od początku września powierzchnia lodu wzrosła o ponad 100 tys.
km2. Na wykresie widać (biorąc też pod uwagę prognozy), że jest to już sezon zamarzania. Do tego z racji działania wyżu wzrasta koncentracja lodu. Z jednej strony dobrze, z drugiej zaś reszta ciepła z wody będzie mieć ograniczoną możliwość ucieczki do atmosfery. Grubość lodu będzie przyrastać bardzo powoli. 

Zaczyna się już sezon zamarzania 2021/22.
 
Zobacz także:


32 komentarze:

 1. A miałem nadzieję, że zasięg nie spadnie poniżej 5 mln ,okazuje się, że jest to już niemożliwe...jak nie w sierpniu to we wrześniu to musi nastąpić.A na chwilę zboczę z tematu wracając do kończącego się lata :z wyliczen wynika że w Europie był to jeden z najcieplejszych sezonów letnich o ile nie okaże się że najcieplejszy od 40 lat (wcześniejszych nie uwzględniono ale z pewnością nie były cieplejsze)to takie małe podsumowanie odnośnie zimnego sezonu letniego 2021.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeżeli to prawda co piszesz to załóż swojego bloga o tej tematyce i po problemie. Żyjemy w wolnym kraju😁
  Zyskasz pewnie wielu fanów i nie będziesz musiał czytać tych wypocin denialistycznych antropogenistow😂

  OdpowiedzUsuń
 3. W kwietniu pisałem 10 miejsce najmniejszym zasięgu lodu Arktyce. Wrześniowe minimum zasięgu lodu Arktyce roku 2022 obstawiam na 15 miejsce

  OdpowiedzUsuń
 4. Obstawia to Pan na podstawie czego jakieś logiczne argumenty czy takie zwykłe strzelanie ?

  OdpowiedzUsuń
 5. "Pamiętacie jak Hubert w sierpniu grzmiał, że na Grenladii jest ciepło? Jakoś jak teraz jest zimniej niż wynosi średnia a ostatnio temperatura spadła do -40 stopni Hubert przemilcza sprawę taka jego taktyka czeka na anomalie dodatnie i pisze jakie to ocieplenie ale jak jest anomalnie zimno to albo pisze że jeszce co2 nie działa jak powinno ta tyle co jest albo przemilcza temat niewygodny i o taka taktyka denialistyczna Antropogenistów

  ""

  No, ale w ostatecznym rozrachunku sty-gru wygrywają anomalie dodatnie czy ujemne ? Po drugie o której części Grenlandii Pan mówi ? Grenlandia jest przecież 7 razy większa od Polski, a nawet i w Polsce w zależności od miasta temperatury mogą być zupełnie inne. Obecnie np w mieście Nuuk mamy 4C.

  OdpowiedzUsuń
 6. Klimat na ziemi się zmienia po ociepleniu przychodzi ochłodzenie wyślij

  OdpowiedzUsuń
 7. "Klimat na ziemi się zmienia po ociepleniu przychodzi ochłodzenie wyślij"

  Każde zdarzenie szczególnie w przyrodzie musi mieć swoją przyczynę. Pan natomiast argumentuje tutaj na zasadzie "Dzieje się tak, bo tak się działo i nikt nie wie dlaczego". Zatem co będzie przyczyną ochłodzenia które Pan tutaj co jakiś czas ogłasza i te które nigdy nie nadchodzi ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Pisałem wcześniej nie będę się powtarzał

  OdpowiedzUsuń
 9. Guzik Pan napisał. Ciągle Pan powtarza brednie, że w końcu przyjdzie ochłodzenie i to jest na pewno ten moment, aż ostatecznie okazuje się, że mamy najcieplejsze lato w Europie i to ma być kuźwa to ochłodzenie ?

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakie było słońce taka była pogoda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież rekordy temperatur są bite w każdym roku, tylko miejsca się zmieniają. Podaj mi Pan rok, a ja Panu podam miejsce w którym zostały pobite rekordy temperatur. Czy mam zatem z tego rozumieć, że Słońce zwiększa swoją aktywność każdego roku coraz bardziej ? Stwierdza Pan, że dzisiaj Słońce świeci mocniej niż np 30 lat temu ? To poproszę prace naukowe które to potwierdzają.

   Usuń
 11. Podam panu cykl słoneczny 22. 23. 24. Naukowcy podają cyk słoneczny 24 był słaby można cofnąć się do archiwum cyklu 22 aktywności słonecznej tak dokładnie kilka razy już sprawdziłem wychodzi mi cykl 22 był słaby ciągle mi wychodzi cykl 24 aktywności słoneczne był duży trudno to jest o pisać, zrozumiałem to niedawno na czym polega różnica naukowcy ciągle piszą że aktywność słońca spada a temperatura na ziemi jest większa. Niech pan się wróci do początku czerwca do aktywności słonecznej archiwum to zobaczy pan dlaczego było ciepło podam panu w stronę aktywność słoneczna dziś trzeba poszukać archiwum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież ciepło było nie tylko na początku czerwca, w tym roku na świecie ciepło było w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu. W 2020r było ciepło od sty do gru, w 2019r też było ciepło od sty-gru i tak mógłbym przelecieć cały XXIw. Pytanie czy jest sens ?

   Usuń
  2. Fizyka, po prostu czysta fizyka. Planeta ze stale zwiększającym się udziałem gazów cieplarnianych w atmosferze musi stawać się coraz bardziej gorąca. Słońce, na przestrzeni dziesiątek lat mogłoby mieć znaczenie przy względnie stałym poziomie CO2 i metanu. Teraz znaczenia nie ma.

   Usuń
  3. Podałem lato 2021 Kanada rekord ponad 50 stopni nie został uznany Sycylia rekord temperatury też nie uznany . Rekordy temperatury też były 90-100 i tak dalej a temu

   Usuń
  4. Niech pan sprawdzi archiwum aktywności słonecznej co było na początku czerwca do początku sierpnia na słońcu

   Usuń
  5. 90-100 lat temu klimat był w przeciwieństwie do obecnego stabilny. Obecny klimat stabilny nie jest, bite są rekordy temperatur właściwie co roku, nawet rok 2021 będzie w czołówce najcieplejszych po mimo tego, że nam tutaj wszystkim może się wydawać, że rok 2021 był zimny, co jest bzdurą. Będzie to co prawda rok chłodniejszy od 3 ostatnich, ale to będzie spowodowane La Nina a nie aktywnością słoneczną.

   Usuń
  6. La Nina jest powiązana z aktywnością słoneczna

   Usuń
 12. Brawo Unknown! Ciśnij gościa bo robi innym wodę z mózgu. Samo przeczytanie jego wypocin to coś przerażającego.

  OdpowiedzUsuń
 13. Tak, ale tutaj Jan pod każdym artykułem pisze o ochłodzeniu, co jest śmieszne dla osoby, która od ponad dekady obserwuje klimat. Na świecie nie ma żadnego ochłodzenia i nie ma zbytnio szans na to, żeby się ono pojawiło. Obecna dekada będzie cieplejsza od dekady 2011-20 o 0,1-0,5C i jestem bardzo ciekaw jakie wtedy głupie teorie będzie wymyślał Pan Jan ? Choćbyśmy nie wiem jak się starali to nie da się połączyć obecnego ocieplenia z aktywnością słoneczną. Rekordy będą bite i to tylko kwestia czasu aż rok 2016 przestanie być najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, już prawie się udało 2020r zdetronizować rok 2016, zabrakło mu wtedy bardzo niewiele.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja nie muszę go cisnąć, bo on sam to robi wypisując te wypociny o Słońcu. Jeszcze ten jego język polski jest dosyć dziwny, bardzo ciężko go momentami zrozumieć. Oczywiście nigdy nie podaje jakiś wiarygodnych źródeł, ale to standard jeżeli samemu się wymyśla teorie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Za długo interesuję się aktywnością słoneczna. opisałem wcześniej dlaczego było ciepło raz zimno tego roku dniu dzisiejsze słońce zachowuje się inaczej niz 18 19 20 21 roku gaz CO2 zmienia temperaturę na ziemi to jest teoria wymyślona przez najbogatszego człowieka ja tylko chciałem podkreślić jaki ma wpływ słońce na pogodę na ziemi nie widzę po słońcu żeby następne miesiące były ciepłe jak się zmieni to napiszę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście mnie nie interesuje jak długo interesuje się Pan Słońcem, mnie jedyne co interesuje to twarde dane, które mają odzwierciedlenie w poważnych źródłach. Raz jest ciepło, raz jest zimno to fakt, żadne odkrycie, problem polega na tym, że rekordy ciepła są bite cały czas i mają bardzo krótką żywotność, natomiast rekordy zimna praktycznie w ogóle nie są bite. Gdyby Ziemia była w stanie równowagi to rekordów ciepła byłoby tyle samo co rekordów zimna, ponieważ wszystko by musiało ostatecznie dążyć do zera, w tym wypadku zerem jest średnia wieloletnia. Rekordy temperatur są bite niezależnie od aktywności słonecznej, a jakby tego było mało to szybciej ocieplają się noce, a nie dni, więc już teraz wiadomo, że musi to być czynnik, który działa całą dobę, a nie tylko za dnia. Miesiące zimowe ocieplają się na świecie w znacznie szybszym tempie, niż miesiące letnie, m.in. dlatego im bliżej biegunów tym ocieplenie jest znacznie bardziej wyraźne. Pan Svante Arrhenius nigdy nie był najbogatszym człowiekiem świata, także nie mam zielonego pojęcia skąd ta teoria, że ta teoria została "wymyślona" przez najbogatszego człowieka świata. Specjalnie daje "wymyślona" w cudzysłów, ponieważ ten wyraz tutaj nijak nie pasuje, raczej tutaj pasuje słowo "odkryta".

   Usuń
 16. Zaskoczyło mnie słońce czerwcu lipcu w sierpniu obudziło się dżemki . Obrazy słoneczka napiszę panu że nie będzie miało co grzać noce powinny być chłodne i zimne to są moje obserwacje to dotyczy całej półkuli północnej regionalnie może się zdarzyć będą ciepłe. Słoneczko może się obudzić styczeń luty może być ciepło. Centralne ogrzewanie mam na węgiel mogę ogrzewać gazem ,10 metrów sześciennych drewna no opał do kominka i malutkie agregat do prądu jestem przygotowany na zimę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety Pan swoje a dane swoje https://climate.copernicus.eu/copernicus-warmest-summer-europe-small-margin-august-globally-joint-third-warmest-record ale mow Pan dalej o ochłodzeniu, przynajmniej będzie się z czego pośmiać w tym ponurym świecie.

   Usuń
 17. Jakie najcieplejsze lato w Europie? Moze lato na Sycylii jest najcieplejsze albo na Krecie. Większość Europy poza lipcem to ma sierpień mocno poniżej normy... Z takim sierpniem nie ma mowy o najcieplejszym lecie...

  OdpowiedzUsuń
 18. Pisałem panu od połowy maja do połowy sierpnia słońce było bardzo aktywne do tego dochodziły wiatr słoneczny,. Po drugie nie czytał pan dokładnie tego artykułu to są pomiary satelitarne górnej atmosfery z samolotów górna atmosfera, i pomiary naziemne nie jest podane kratki na dwóch metrach, 20, 30 lat temu średnią temperatury na 10 i 15 km podawali średnia temperatury na pewno nie czytaj pan dokładnie. Często podawali rekordy temperatury chwilowe ,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli słońce było aktywne od połowy maja to jak to jest możliwe że wszystkie miesiące do maja były również ponadprzeciętnie gorące ?

   Usuń
 19. Dyskusja z Janem nie ma najmniejszego sensu. On traktuje Słońce jako obiekt zmieniający swą jasność niczym pulsar ;-)
  Co ciekawe przełożenie tej zmienności, na warunki panujące na Ziemi, jest oczywiście natychmiastowe, w najgorszym razie liczone w tygodniach :-)
  Sposób wysławiania się, niezależnie od propagowanych treści, to osobna kwestia. Ja odpuszczam Unknown i Tobie też to radzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pożyjemy zobaczymy. (nie mylić z plamami słonecznymi ) jak dziury koronalne na równiku i na zwrotnikach znikły jest słabszy wiatr słoneczny zobaczymy jaką pogodę nam przyniesie

   Usuń
  2. Jeżeli Słońcem chcemy tłumaczyć obecne zmiany klimatu to niestety, ale napotykamy na tyle trudności, że nawet nie wiem jak jeszcze Słońce można traktować jako wyznacznik obecnych zmian klimatu na Ziemi ? Po za tym biorąc nawet pod uwagę największe możliwe fluktuacje aktywności słonecznej to choćbyśmy nie wiem jak się starali to nie da się wytłumaczyć aż takiego wzrostu temperatur. Nie wiem czy Pan Jan wie, ale wpływ wszystkich czynników na zmiany klimatu można z dużą dokładnością oszacować. Mieliśmy już zresztą okres gdzie decydowały tylko czynniki naturalne i oczywiście były naturalne fluktuacje, raz było troszeczkę chłodniej, raz troszeczkę cieplej, ale nie było nigdy takiej sytuacji, że rekordy temperatur są tak nietrwałe jak teraz. Przecież do 2030r większość obecnych rekordów temperatur już zostanie pobite, obstawiam, że do 2025r rok 2016 przestanie być najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Również odpuszczam tę dyskusję, ma ona tyle sensu co nie wiem.

   Usuń
 20. Tak zgodzę się panem jak będzie cykl 25 aktywności słonecznej podobnych lub większy niż 24 cykl
  słoneczny temperatura pójdzie do góry.
  Mam taką prośbę nie mogę znaleźć danych 22 cyklu aktywności słonecznej. Wszystkie źródła podają cykl 22 był dużo większy od 23 i 24 a jedno źródło ciągle wychodzi cykl słoneczny 22 szorował po dnie. Proszę nie podawać wykresów tabeli tylko rozbłyski słoneczne X,M C różnica między 22 .23 i 24 cykl słoneczny. Na tej stronie (aktywność słoneczna dziś )wyczaiłem tą różnicę cykl słonecznie 22 szorował spodnie a cykl 23-24 był dużo większy zdziwiłem się. Musi pan otworzyć tą stronę później mogę wytłumaczyć (aktywność słoneczna dziś) będę obrazy słońca poniżej, ten dzień przeszłości rozbłyski słoneczne tabela

  OdpowiedzUsuń