Grudniowe wartości przedstawione przez Polar Science Center wydają się być pozytywne, gdyż ilość lodu jest duża jak na ostatnie lata. Ale jak na ostatnie lata i trzeba tu dodać duże "ale".
Objętość lodu w Arktyce w 2021 roku względem wartości z ostatnich lat i średniej 1979-2020. PIOMAS
Według modelu PIOMAS objętość lodu morskiego 31 grudnia 2021 roku wyniosła 15 320 km3, to dziewiąta najmniejsza w historii pomiarów wartość. To 2% więcej niż w 2011 i 2018 roku, a rekordzistą jest rok 2016. Wykres obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje tempo dziennych zmian przyrostu/spadku ilości lodu morskiego w zestawieniu ze średnią ostatnich 10 lat. Tempo przyrostu lodu z wyjątkiem początku grudnia było nieco szybszej od średniej ostatniego 10-lecia. Są to dobre informacje, jest jednak pewne ale..
Grubość lodu morskiego w grudniu 2021 roku i jej odchylenia w stosunku do średniej 1981-2010. PIOMAS/Zachary Labe
Dynamiczny wzrost ilości lodu zarówno w grudniu, jak i wcześniej w listopadzie, to efekt szybkiego zamarzania wód przybrzeżnych szelfów. Płytkie obszary morskie jak Morze Łaptiewów, sąsiadujące z wyziębionymi lądami łatwo poddały się jesiennym wzorcom pogodowym. Temperatury były niskie lub w normie wieloletniej nad akwenami takimi jak Morze Łaptiewów czy Czukockie. To dało możliwości do szybkiego wzrostu grubości lodu, ale też nie wszędzie. Tymczasem w dużej części obszar Basenu Arktycznego charakteryzował się brakiem lub negatywnymi zmianami względem średniej wieloletniej, co ilustrują mapy. Mapa obok przestawia różnicę w stosunku do okresu 2011-2020.
Grubość arktycznego lodu morskiego w 2021 roku w stosunku do okresu 2006-2020 i średnich wartości z lat 80. i 90. XX wieku. PIOMAS
Powolny przyrost miąższości lodu w Basenie Arktycznym to efekt działania głównie wyższych niż zwykle temperatur, które także utrudniają wyziębianie się wody pod spodem. W grę wchodzi też efekt tego, co działo się z wodami Oceanu Arktycznego w ciągu ostatnich kilkunastu lat, a więc gromadzenia ciepła morskiego i wykorzystywania go do hamowania przyrostu lodu. Wykres pokazuje, że tyko w listopadzie i to nie przez cały miesiąc tempo wzrostu grubości lodu było szybsze niż w ostatnich latach. W grudniu zaś było takie jak w poprzednich latach.
Zmiany średniej miesięcznej ilości lodu morskiego w Arktyce dla grudnia w latach 1979-2021 i ekstrapolacja trendu. Dane PIOMAS
Średnia grudniowa objętość lodu morskiego w 2021 roku wyniosła 13,3 tys. km3, to 2,1 tys. km3 więcej niż w rekordowym wtedy 2016 roku. Trend uległ wyhamowaniu, jednak ilość lodu morskiego w Arktyce jest 51% mniejsza niż w 1979 roku i 37% mniejsza niż w okresie 1979-2020.
W ciągu najbliższych kilku lat sytuacja może się zacząć zmieniać z uwagi na postępujący wzrost temperatur na Ziemi. Widać, że Arktyka swoją w miarę dobrą kondycję zawdzięcza zmianom wzorców pogodowych, które zahamowały widoczne w XXI wieku skutki globalnego ocieplenia. Zmiany warunków pogodowych nie będą jednak wiecznie hamować letniego topnienia czy poprawiać zimowego zamarzania.
Zobacz także:
- PIOMAS (listopad 2021) - sezonowy lód poprawił sytuację, piątek, 10 grudnia 2021 Słabsze niż w ostatnich latach topnienie czapy polarnej, a następnie dość dobry sezon zamarzania spowodował, że nastąpił odzysk lodu. Pytanie tylko gdzie?
- PIOMAS (październik 2021) - odbicie lodu sezonowego, sobota, 13 listopada 2021
Witaj Hubert pisałem , że ci odpisze czy wir sie rozpadnie, tak rozpadnie się na Syberie , Alaskę i całą Antarktydę, myślę że tam sie temperatura obniży i sie zrobi zimowo. U nas w Europie nie będzie ochrony tak jak to było w 2021 roku do 15 czerwca. Jakie będą skutki tego nie wiem. Ja już rezygnuje z zajmowania sie tym i pisania co się zdarzy w najbliższym czasie. Pokazałem , że może być duży przyrost lodu jak na styczeń 18 pozycja to i tak jest bardzo bobrze. Arktyka moze jeszcze pokaże na co ją stać oby było to dobre.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Janusz.
O! Chętnie zobaczę jak wir polarny rozpada się aż na Antarktydę 🤔😉
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńTak, zgadzam się z Tobą, bo już wyraźnie widać, że my sami nie pohamujemy się nigdy. Niestety, dla nas będzie to bardzo bolesne.
UsuńPS. Powtarzam: objętość ani zasięg lodu są już mało ważne. Kluczem jest grubość.
https://ibb.co/9cLtQkM
OdpowiedzUsuńOd 10lat widać tred wzrostowy. Proszę spojrzeć na zdjęcie.
Masz rację! Taki sam trend wzrostowy był w latach 1981-1992 🙂😉
UsuńNie zanosi się na odbicie jakoś
UsuńA czy wtedy się zanosiło? 🙂
Usuń