To jednak nie jest słaby sezon topnienia. Wychodzi teraz na to, że jest to silny sezon topnienia.
Zmiany zasięgu występowania lodu morskiego na Oceanie Arktycznym w dniach 9 sierpnia- 4 września 2023 roku. Instytut Alfreda Wagenera/AMSR2
W sierpniu powstał rozległy obszar pozbawiony lodu w sektorze pacyficznym Oceanu Arktycznego, a oba szlaki morskie pozostają otwarte. Z kolei koncentracja lodu jest jedną z najmniejszych od lat.
Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2023 roku w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC
Zasięg lodu skurczył się do 4,54 mln km2, co czyni ten sezon jednym z dziesięciu najsilniejszych w tym stuleciu. Nie jest wykluczone, że z uwagi na warunki pogodowe topnienie pokrywy lodowej będzie trwać jeszcze przez co najmniej kilka dni. Nie wykluczone więc, że wrześniowe minimum spadnie nawet do 4,3 mln km2.
Prognozowane uśrednione wartości temperatur i ich odchyleń w Arktyce na 5-7 września 2023. Climate Reanalyzer
Nad Ocean Arktyczny dostaje się ciepłe i wilgotne powietrze, które z pewnością doprowadzi do dalszego stopienia sporych obszarów lodu w sektorze tym razem atlantyckim. Z kolei lód w sektorze pacyficznym będzie miał mocno ograniczony, wręcz niemożliwy przez najbliższe dni przyrost z uwagi na temperatury wód. Atlantyckie pochodzenie powietrza będzie oznaczało duże lub całkowite zachmurzenie nad Oceanem Arktycznym. Będzie więc nad sporą częścią Oceanu Arktycznego rozciągał się koc z chmur, który zatrzyma ucieczkę ciepła w górne warstwy atmosfery. Mapa obok przedstawia prognozowane na 6 września warunki pogodowe w Arktyce. Należy zwrócić uwagę, że układ niskiego ciśnienia z okolic Svalbardu będzie generował silny wiatr. Wiatr będzie więc kruszyć lód, będzie wykorzystywać potencjał ciepłych wód do dalszego topnienia czapy polarnej.
Pokruszony pak lodowy w pobliżu bieguna północnego 4 września 2023 roku. NASA Worldwiew
Patrząc na obecny stan lodu (zdjęcie satelitarne), temperatury wód, powietrza oraz wiatr, istnieje duży potencjał dla dalszego topnienia lodu. Nie jest on oczywiście taki jak np. 2012 czy 2020 roku, ale z pewnością, nie jest to absolutnie słaby sezon topnienia.
Zobacz także:
- Zasięg lodu przebił wartość wrześniowego minimum z 2013 roku, 26 sierpnia 2023 Sezon topnienia 2023 powoli zmierza do końca. Otwarte zostały oba szlaki żeglugowe: Przejście Północno-Wschodnie i Północno-Zachodnie.
- Słaby sztorm zniszczył część czapy polarnej, 19 sierpnia 2023
Ciekawie może być, jeżeli rację mają źródła podane w ostatnim wpisie exignoranta :
OdpowiedzUsuńhttps://exignorant.wordpress.com/2023/09/08/aktualizacja-pozegnanie-z-klimatyzatorem-ziemi/
Ja to już wcześniej czytałem. Mama z dziadkiem w latach od 40 XX wieku zauważyli idą duże zmiany w pogodzie wcześniej nie były takich anomalii pogodowych już w latach 70 nauczyłem się przewidywać do dziś to nie chodzi pogodę z dnia na dzień dłuższym okresie ja nazywam to klimatem taki okres ocieplenia klimatu jak czytałem innych artykułach trwa 90 lat
OdpowiedzUsuń