niedziela, 17 listopada 2013

Ponownie za ciepło

Temperatury w Arktyce ponownie wzrosły, tym razem z jeszcze większą siłą niż wcześniej. Ogromne ilości ciepła wpychane są przez system niżów barycznych do centrum Arktyki. Poniższa mapa pokazuje anomalia termiczne w Arktyce i na całym świecie.
Odchylenia temperatur od normy na świecie, 17.11.2013, NOAA.

Oczywiście temperatury nie są na plusie, gdyż powietrze po drodze wychładza się, ale mimo wszystko skok temperatury jest imponujący, co pokazuje mapa.

Temperatury nad Arktyką, przy poziomie ciśnienia 850 hPa (dzięki temu różnice między dniem a nocą są bardzo małe), Wetterzentrale.

Na biegunie północnym ostatnio panował siarczysty mróz z temperaturami sięgającymi -30oC, jednak dziś temperatura wzrosła do  -16oC. Taka sytuacja ma się utrzymać jeszcze przez dwa-trzy dni, jednak za jakiś czas może się znów powtórzyć.


 Stan grubości lodu w Arktyce dla 15 listopada 2013 roku, Naval Research Laboratory.


Ponadto grubość lodu nie jest wystarczająca, gdyż warunki jakie panują w Arktyce od kilku lat, uniemożliwiają przywrócenia stanu lodu z przed 2000 roku, nie mówiąc już nawet o latach późniejszych. 

Co więcej, zbyt cienki lód umożliwia przedostawanie się do atmosfery metanu, pochodzące z przydennych osadów zwanych klatratami lub hydratami. W ostatnich latach proces emisji metanu nasila się. Wszystkie te czynniki, jak wzrost temperatury, spadek grubości lodu, wymuszona emisja metanu i innych gazów cieplarnianych napędzają się wzajemnie, tworząc efekt dodatniego sprzężenia zwrotnegoZobacz także:


5 komentarzy:

 1. -Melchi-

  Szanowny panie Hubercie. Odnoszę wrażenie, że ekscytuje się Pan i podaje różne informacje, które są jedynie hipotezą w oparciu o badania, które same w sobie nie wskazują jednoznacznie na formułowane przez Pana tezy i stwierdzenia.
  O to przykład: http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fscfsreaeur.html
  Proszę zajrzeć do tego archiwum wetterzentrale które rozpoczęło swoje badania w roku 1978 i od tego czasu może Pan oglądać i porównywać wyniki badań temperatur, opadów, mgieł, burzy i wielu innych parametrów.
  Jedną z ostrych zim jakie pamiętam i każdy może pamiętać i w filmach ze stanu wojennego mógł widzieć słynne koksowniki na ulicach 13 grudnia 1981 roku. proszę zobaczyć na datę 16 listopada 1981 roku i porównać ją z obecnym rokiem. Wtedy również ciepłe powietrze wbiło się do Arktyki głęboko (jak Pan to ujął imponująco) a mimo to zima była taka, że może Pan nie pamiętać takich zim. Bez łopaty to samochodem się nie wyjeżdżało.
  Nie neguję topnienia lodu na morzu Arktycznym i sam się zastanawiam, czy to już tak będzie stale i czy wróci jakimś naukowo jeszcze nie znanym sposobem do wcześniejszego bytu, ale patrzmy na to z dystansem i pokorą wobec potężnych sił natury.
  Poza tym jak bym Panu powiedział, że te zmiany i całe ocieplenie przyniesie więcej dobrego niż złego to uważał Pan by mnie za wiarygodnego naukowca? czy oszołoma?
  Badacz nie powinien sugerować co będzie - czy więcej tego czy tamtego - to już należy do wiary nie nauki.

  Z poważaniem
  -Melchi-

  OdpowiedzUsuń
 2. AD1 kiedyś (czyli stan wojenny, lód była grubszy i bardziej odporny niż dziś, poza tym te zjawiska nasilają się.
  AD. 2 http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-globalne-ocieplenie-nawet-jesli-bedzie-wcale-nie-bedzie-takie-zle-4
  Jescze raz zwracam uwagę na ten art.
  AD3 Piszę co będzie, bo....czytałem, wiele. Wymieniać nie będę, bo mi się nie chce. M.in czyt. Świat na rozdrożu oraz stronę int. Ziemia na rozdrożu
  AD4 Uważałbym za osobę, które nie poznała wszystkich faktów. Polacy mówią, że globalne ocieplenie będzie fajne, bo kojarzy im się tylko z szeroko pojętym ciepłe. Wielu nie lubi śniegu i tak jak np. Magda Michniak, chcieliby lato przez pół roku, a najlepiej cały rok. Niestety, ale jak to mówią: Nie ma róży bez kolców. A tu niestety zmiana klimatu przeniesie więcej złego, choć nie ukrywam, że dobre strony też są tak, to prawda.

  A czemu mój blog jest taki straszny, Inne strony są jeszcze straszniejsze np. Arctic News (eng) Miałbym pisać, że jest super, fajnie w Arktyce jest ciepło itp. Nie, jest źle, bardzo źle i wiąże się z tym szereg ponurych konsekwencji. Polecam stronę Ziemia na rozdrożu i książkę Świat na rozdrożu z rozdziałem pt. End Game.

  OdpowiedzUsuń
 3. http://cire.pl/item,84730,1,0,0,0,0,0,instytut-globalizacji-polityka-klimatyczna-onz-jest-bledna.html ot, taka ciekawostka.

  K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.nbcnews.com/science/volcano-under-antarctic-ice-may-erupt-accelerate-melting-2D11603371 i jeszcze takie info.

   K.

   Usuń