poniedziałek, 4 listopada 2013

Temperatury w Arktyce wciąż ponad normę

Centralna część Arktyki znacznie się ochłodziła, gdzie w rejonie bieguna północnego temperatura powietrza wynosi od -20 do nawet -30oC.  Zimno w Arktyce skupia się w jej centrum i oczywiście na Syberii, choć tam proces wychładzania znacząco zwolnił, szczególnie w południowym pasie Syberii.  Obszary leżące poza centrum Arktyki w dalszym ciągu cechują się dodatnimi anomaliami termicznymi, co pokazuje mapa poniżej.
Anomalia termiczne na świecie - 03.11.2013, NOAA.

Temperatury powyżej średniej z lat 1985-1996 występują w szczególności nad Morzem Beauforta, Czukockim i w pasie od Svalbardu po Ziemię Franciszka Józefa. Średnio jest tam o 5oC cieplej niż być powinno. Dotyczy to także Kanady, gdzie temperatury są niezbyt niskie jak na tę porę roku, znacznie spowalniając pochód zimy, a wręcz zatrzymując ją.

Zmiany temperatur wokół bieguna północnego w 2013 roku, DMI.

Wykres DMI pokazuje, że temperatury obniżyły się, ale dotyczy do wewnętrznej, centralnej części Arktyki.

Prognozowane na najbliższe dni anomalia termiczne w Arktyce, Pogoda i klimat (meteomodel.pl).

Na tej mapie pokazującej prognozowane anomalia termiczne na najbliższe dni widać, że obecny stan będzie się utrzymywać. Centrum Arktyki pozostanie bardzo zimne, dotyczy to także Grenlandii, gdzie panują naprawdę siarczyste mrozy. Wciąż też w mniejszym lub większym stopniu będzie zimno na Syberii, a Kanada i Alaska pozostaną ciepłymi jak ten okres regionami.


Temperatury na półkuli północnej na poziomie 850 hPa 4 listopada 2013 roku, Wetterzentrale.

W centrum Arktyki jest bardzo zimno z temperaturami rzędu -20 do -30oC, jeszcze zimniej jest w wielu miejscach Syberii, gdzie lokalnie temperatury obniżają się nocą do -40oC. Bardzo zimno jest także jak wcześniej wspomniano na Grenlandii, gdzie wyżowa od wielu dni pogoda przyczynia się do spadku temperatury do -40oC, jednocześnie jest tam sucho, co znacznie spowalnia przyrost nowej masy lodowej. 

W tym czasie ciepło jest w Kanadzie, ale i też w europejskiej części Rosji, gdzie temperatury niewiele różnią się od tych w naszym kraju. Choć na północy w tym na Półwyspie Kolskim panuje jak najbardziej zimowa aura, lecz z niezbyt niskimi temperaturami. Obecny stan rzeczy, jaki ma miejsce w Arktyce i wokół niej nie wróży nam mroźnej zimy. Jest coraz bardziej prawdopodobne, że zima będzie lekka, choć nie znaczy, że nie ominie nas śnieg. Ten z pewnością spadnie, ale bardzo częste będą odwilże.


 Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz